Jesteś tutaj:

Domowe sposoby zwalczania gorączki u dzieci

Gorączka u dziecka może pojawić się w przypadku zakażenia wirusowego, bakteryjnego, zatrucia czy reakcji uczuleniowej. Mimo, że spełnia funkcję obronną, brak kontroli temperatury ciała może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń organizmu. Czy tradycyjnymi sposobami można zwalczyć gorączkę u dziecka?

Domowe sposoby zwalczania gorączki u dzieci

Zdjęcie: www.badobadop.co.uk

Jak i dlaczego pojawia się gorączka - mechanizm powstawania gorączki...
Przyczyną gorączki może być wpływ zewnątrz- lub wewnątrzpochodnej substancji zwanej pirogenem, na ośrodek regulacji temperatury w podwzgórzu - niewielkim elemencie naszego mózgowia. Fizjologicznie jest on nastawiony na temperaturę 36,6 stopni Celsjusza. Podczas choroby, dochodzi do przestawienia tego punktu na wyższą temperaturę, czego bezpośrednim efektem jest gorączka. Wspomniane pirogeny powstają w wyniku aktywności, w zainfekowanej tkance, enzymu cyklooksygenazy-2 (COX-2), a następnie przedostają się do mózgu, gdzie przestawiają ośrodek termoregulacji.
Dochodzi wtedy do zmian fizjologicznych, które sprzyjają wzrostowi temperatury ciała:
 • obkurczenia naczyń krwionośnych skóry - przez co zmniejsza się utrata ciepła,
 • drżenia mięśniowego - co prowadzi do zwiększonego wytwarzania ciepła,
 • mniejszego pocenia się przez co zmniejsza się oddawanie ciepła przez organizm.

O gorączce mówimy, gdy temperatura mierzona w :
 • odbycie wynosi powyżej 38 stopni Celsjusza
 • jamie ustnej wynosi powyżej 37,8 stopni Celsjusza
 • pod pachą wynosi powyżej 37,2 stopni Celsjusza

Podwyższonej temperaturze ciała dziecka najczęściej towarzyszą także:
 • uczucie zimna,
 • dreszcze,
 • rumieńce na twarzy,
 • nadmierna senność lub pobudliwość.

Należy zdawać sobie sprawę, że gorączka jako odpowiedź obronna organizmu jest reakcją pozytywną, ponieważ spowalnia rozwój bakterii lub wirusów oraz stymuluje układ odpornościowy do wzmożonej obrony. Dlatego nie każdy wzrost temperatury ciała powyżej 36,6 stopni Celsjusza należy od razu, bezwzględnie niwelować za pomocą leków.

Kiedy gorączka u małego dziecka wymaga interwencji lekarskiej
Na pewno pilnej konsultacji wymaga gorączkujący noworodek czy kilku miesięczne niemowlę.
Starsze niemowlęta i małe dzieci powinien zbadać lekarz, gdy gorączce towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak całkowita odmowa jedzenia i picia, duszność, kaszel, wymioty, intensywna biegunka, apatia lub znaczne pobudzenie itp. Natomiast sama gorączka lub gorączka, z łagodnymi objawami kataralnymi, trwająca nie dłużej niż trzy dni może być obniżana bez konsultacji lekarskiej.
Gorączka jest istotnym sygnałem ostrzegawczym, kiedy organizm próbuje zwalczyć toczący się proces zapalny, jednak w wieku dziecięcym, gorączkę trzeba zwalczać szybko i skutecznie. Ma to swoje uzasadnienie, gdyż długo utrzymująca się gorączka u dzieci w wieku 1-5 lat może być przyczyną drgawek gorączkowych, przypominających napad padaczkowy.

Domowe sposoby zwalczania gorączki u dzieci
Niekiedy zapominamy o starych sprawdzonych sposobach "zbijania" gorączki bez udziału leków.
Do tego typu metod należą m. in. okłady wilgotnymi ręcznikami, które przykładamy np. na czoło, skronie, pod kolana, na wewnętrzną stronę łokci, na nadgarstki.
Pomocne bywa także obmywanie ciała dziecka gąbką nasączoną letnią wodą. Bardzo ważne jest, aby woda była rzeczywiście letnia. Zbyt zimny okład w przypadku wysokiej temperatury może doprowadzić do szoku termicznego. Schłodzenie powierzchni ciała powoduje obniżenie temperatury oraz daje uczucie ulgi i poprawę samopoczucia dziecka.

W terapii gorączki nie zapominajmy również o stałym nawadnianiu organizmu, podawajmy regularnie dziecku ciepłe napoje, herbatki z dodatkiem soku malinowego lub miodu bądź ziołowe, np. z lipy czy czarnego bzu. Z ustępowaniem gorączki dziecko coraz więcej się poci, dlatego tak ważne jest dostarczenie mu odpowiedniej ilości płynów.

Spodobał Ci się artykuł?

Chcesz wiedzieć więcej?

Sięgnij po kompendium wiedzy o antybiotykach -
darmowy poradnik bezpiecznej i skutecznej antybiotykoterapii:

"Lecz się antybiotykami z głową!"Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także