Jesteś tutaj:

Hemoroidy - skuteczne leczenie żylaków odbytu

Leczenie hemoroidów jest możliwe. Wczesne objawy mogą całkowicie ustąpić, przy prawidłowej terapii i odpowiedniej dbałości o okolice odbytu. Po które preparaty, dostępne w aptece bez recepty, warto sięgnąć, by prawidłowo leczyć żylaki odbytu?

Hemoroidy - skuteczne leczenie żylaków odbytu

Zdjęcie: elad abraham

Początkowe objawy hemoroidów mogą ustąpić w wyniku leczenia farmakologicznego, jednak poważniejsze stany należy poddać już leczeniu operacyjnemu. Ważna jest odpowiednia diagnostyka, aby wykluczyć np. raka odbytnicy bądź wady anatomiczne.

Leczenie hemoroidów ma na celu
 • Poprawę krążenia obwodowego i stanu naczyń krwionośnych
 • Zmniejszenie stanów zapalnych
 • Redukcję bólu
 • Regulację wypróżnień, wpływająca na zmniejszenie parcia przy defekacji

Leki bez recepty na hemoroidy
W aptece można znaleźć całą gamę środków dostępnych bez recepty, które wykazują wyżej wymienione działanie łagodzące, a także lecznicze. Należą do nich:

1. Surowce pochodzenia roślinnego:
 • wyciąg z kory kasztanowca standaryzowany na eskulinę, z nasion standaryzowany na escynę, garbniki zawarte w surowcu wykazują działanie ściągające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne; obecny w preparatach złożonych: AESCULAN- maść, EMORECT- żel.
 • wyciąg z liści oczaru wirginijskiego: obok wyciągu z nagietka i rumianku jest jednym ze składników kremu pielęgnacyjnego okolice odbytu ANALEN.
 • wyciąg z kłącza ruszczyka kolczastego, zawierający ruskogeninę, wzmacniającą naczynia krwionośne; obecny w preparacie złożonym RUSCOREX - czopki
 • wyciągi z kwiatów nagietka, bądź arniki, mające działanie przeciwzapalne; będące składnikami preparatu HEMOCAL.

2. Leki przeciwzapalne tj. hydrokortyzon (HEMCORT- HC), tribenozyd (PROCTO-GLYVENOL), mające udowodnioną skuteczność w zmniejszaniu stanów zapalnych.

3. Leki miejscowo znieczulające, tj. lidokaina, tetrakaina, benzokaina, przynoszące tymczasową ulgę w bólu i świądzie, są składnikami preparatów złożonych: PROCTO-GLYVENOL- czopki, krem, PROCTO-HEMOLAN, SAPOVEN-T. Jednak preparaty te muszą być często stosowane, ponieważ działają krótko. U niektórych pacjentów może niekiedy dojść do stanów uczuleniowych skóry wokół odbytu.

4. Środki ściągające (bizmut, cynk, balsam peruwiański), działające przeciwbakteryjnie, ich mechanizm działania polega na wytrącaniu białek powierzchniowych, dzięki czemu zostaje wytworzona warstwa ochronna nad hemoroidami; są składnikami preparatów złożonych: RECTOSEC, HEMORECTAL, HEMCORT-HC.

5. Leki zawierające półsyntetyczną pochodną rutozydu - trokserutynę, działa przeciwwysiękowo, uszczelnia i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, jest składnikiem preparatów: TROXERATIO, TROXESCORBIN.

6. Prócz wyżej wspomnianych grup leków, w ofercie wielu aptek dostępne są preparaty na bazie propolisu - czopki przeciw hemoroidom. Jednak przed zastosowaniem tego specyfiku, należy sprawdzić, czy pacjent nie jest uczulony na produkty pszczele.

7. Na rynku dostępne są również czopki POSTERISAN, które zawierają wodną zawiesinę martwych bakterii Escherischia coli. Specyfik ten pobudza układ odpornościowy organizmu i wspomaga naturalne siły obronne w walce z zakażeniem. Efektem jego działania jest uśmierzenie świądu i pieczenia.

Nowością na rynku są urządzenia medyczne przeznaczone do miejscowego leczenia żylaków odbytu. Przyrząd HEMOR-RITE służy do leczenia hemoroidów metodą krioterapii (z wykorzystaniem niskiej temperatury). Jego stosowanie łagodzi świąd, opuchliznę, ból, a także skutecznie znieczula i zwęża naczynia. Jest przeznaczony do wielokrotnego użytku, nawet przez okres 6 miesięcy.

Pamiętajmy, że powyższe urządzenia mogą być używane tylko przez jednego pacjenta!
Pacjenci cierpiący na hemoroidy nie powinni również zapominać o doustnej suplementacji lekami, powszechnie stosowanymi w terapii żylaków kończyn dolnych. Wśród zażywanych preparatów powinny się znaleźć takie specyfiki jak VARIXINAL, AESCIN, ESCEVEN, a także popularny DIOSMINEX.

Zwolennicy leków homeopatycznych mogą zaopatrzyć się w preparaty firmy BOIRON - maść lub czopki AVENOC, lub firmy SANUM - maść MUCOKEHL D3.

Leki na hemoroidy - jakie są przeciwwskazania w ich stosowaniu
Nie zaleca się przyjmowania doustnych preparatów z kasztanowca w I i III trymestrze ciąży. Poza tym, ze względu na brak wystarczających badań, w ciąży nie należy również stosować preparatów zawierających półsyntetyczny rutozyd - trokserutynę (TROXERATIO 300, TROXESCORBIN).

Ponadto, leków zawierających hydrokortyzon, podawanych miejscowo nie powinno się stosować przez zbyt długi okres czasu, gdyż może dojść do nadkażeń grzybiczych i bakteryjnych w miejscu podania, a nawet miejscowych zaników skóry. Dopuszczalny czas stosowania uzależniony jest od wrażliwości skóry pacjenta. Zaleca się jednak, aby przewlekłe podawanie miejscowych maści na bazie sterydów nie trwało więcej niż 2-3 tygodnie. Po tym czasie należy zrobić tygodniową przerwę, po czym można rozpocząć kolejną kurację.


Spodobał Ci się artykuł?
Chcesz wiedzieć więcej?
Polecamy zaglądnąć do darmowego Poradnika Domzdrowia.pl

"Nie daj się hemoroidom!

Skuteczne sposoby na radzenie sobie z żylakami odbytu"

Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także