Jesteś tutaj:

Jak przeciwdziałać i radzić sobie z alergią typu indoor?

Mikrobiolodzy i alergolodzy badając jakość powietrza w naszych domach doszli do wniosku, że możemy być narażeni na rozwój alergii typu "indoor".

Jak przeciwdziałać i radzić sobie z alergią typu indoor?

Zdjęcie: Jennifer McGinn

Mikrobiolodzy i alergolodzy badając jakość powietrza w naszych domach doszli do wniosku, że możemy być narażeni na rozwój alergii typu "indoor", ze względu na dość wysokie stężenie zarodników bakterii oraz grzybów, dużą ilość odchodów roztoczy, a także znaczne ilości sierści naszych zwierząt.

Jeżeli staniemy się nadwrażliwi na, któryś z wymienionych czynników (tzw. alergeny typu "indoor") musimy sobie z tym poradzić, gdyż będzie nam dokuczać wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak np. swędzenie oczu, łzawienie, obfita wydzielina z nosa, suchy kaszel lub kichanie.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na alergie typu "indoor"?

Oto kilka wskazówek, które sprawią, że nasz dom lub środowisko pracy staną się dla nas bezpieczniejsze:

1. Unikajmy częstego użytkowania odświeżaczy powietrza. Zawierają one bowiem lotne substancje organiczne np.: pochodne nitrobenzenu powodujące często silne podrażnienie układu oddechowego, spojówek oraz skóry.

2. Użytkujmy jedynie konieczną ilość czyszczących środków chemicznych, mogą bowiem działać podobnie szkodliwie jak odświeżacze powietrza.

3. Postarajmy się usunąć istniejącą pleśń z naszych podłóg i ścian. Często możemy ją zauważyć w postaci żółtawych lub czarnych plan.

4. Dbajmy o to , aby na powierzchniach mebli nie znajdowało się zbyt dużo kurzu. Odkurzajmy częściej dywany w celu usunięcia zalegającego kurzu oraz sierści naszych zwierząt.

5. Codziennie wietrzmy pomieszczenia użytkowane przez nas.

Co robić jeśli staniemy się ofiarą alergii typu "indoor"?

Pierwszą metodą jest immunoterapia swoistym antygenem (potocznie zwana odczulaniem), wywołującym u chorego reakcje alergiczne, jest jedną z metod leczniczych, prowadzących do zmniejszenia nasilenia lub całkowitego ustąpienia objawów uczuleniowych. Zasadą terapii jest systematyczne podawanie (najczęściej podskórne) wzrastających dawek antygenu.

Obecnie dostępne badania kliniczne wykazały skuteczność swoistej immunoterapii w leczeniu alergicznego nieżytu nosa i spojówek, astmy atopowej, a także alergii na jad owadów błonkoskrzydłych.

Ogólnie rzecz biorąc metoda ta jest bardzo kosztowna. Całkowite zniesienie nadwrażliwości na konkretny alergen typu ?indoor? np. sierść zwierząt jest związane z konieczności powtarzania cykli odczulania kilkakrotnie w przeciągu od 5 do 6 kolejnych lat.

Drugą metodą jest farmakoterapia.

W aptece znajdziemy dużą gamę preparatów, które pomogą nam uporać się z nękającymi nas dolegliwościami, będącymi wyrazem toczącej się długotrwale odpowiedzi immunologicznej.

Lekami pierwszego rzutu są leki przeciwhistaminowe tzw. inhibitory receptorów histaminowych H1.

Mechanizm działania tej grupy leków polega na ich wiązaniu się ze specjalnym miejscem dla histaminy - pod względem chemicznym jest to amina, syntetyzowana w naszym organizmie w komórkach układu odpornościowego zwanych mastocytami lub komórkami tucznymi, a następnie uwalniana pod wpływem bodźca, którym jest zadziałanie alergenu w danej tkance.

Miejscem wiązania dla histaminy są właśnie receptory typu H1, licznie występujące w obrębie błon śluzowych układu oddechowego, spojówek, mięśni gładkich oskrzeli oraz w skórze.

Na skutek ich zajęcia przez leki, histamina nie ma szansy na połączenie się z receptorem i wywołania odczynu alergicznego. Histamina powoduje bowiem silny skurcz naczyń krwionośnych, rozszczelnienie śródbłonka naczyń włosowatych w obrębie błon śluzowych układu oddechowego, nosa oraz spojówek i skurcz mięśni gładkich oskrzeli.

Dzięki tej grupie leków jesteśmy w stanie niwelować wszystkie wymienione powyżej działania histaminy zwalczając obrzęk i przekrwienie błon śluzowych, wysypki i rumienie skórne oraz suchy kaszel (związany ze skurczem mięśni gładkich oskrzeli).

Leki przeciwhistaminowe są obszerną grupą leków, która została podzielona na dwie generacje, ze względu na szybkość i czas działania oraz zakres działań niepożądanych.

Leki przeciwhistaminowe I generacji blokują receptor H1, ale i inne i dlatego są określane mianem nieselektywnych, co powoduje szereg działań niepożądanych. Powodują one m.in.: senność, otępienie, zaburzenie koordynacji ruchowe (na skutek blokowania receptorów adrenergicznych oraz dopaminergicznych w ośrodkowym układzie nerwowym), zaburzenia w oddawaniu moczu (blokowanie receptorów cholinergicznych w pęcherzu moczowym) oraz zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (blokowanie receptorów serotoninowych w jelitach). Ze względu na szereg wyżej wymienionych działań niepożądanych są one przeciwwskazane w: jaskrze, przeroście gruczołu krokowego oraz w trakcie prowadzenia pojazdów mechanicznych. Leki tej generacji wykazują bardzo silne działanie, dlatego większość jest na receptę, poniżej wymienione zostały przykłady preparatów zawierających leki przeciwhistaminowe I generacji:
Zdecydowanie więcej preparatów zawiera substancje czynną przeciwhistaminową z grupy II generacji. Charakteryzują się one długi biologiczny okres półtrwania, co oznacza że rzadziej musimy w ciągu doby zażywać preparat oraz w znacznie mniejszym stopniu powodują senność i otępienie (ze względu na to, że nie przenikają przez barierę krew-mózg do ośrodkowego układu nerwowego). Można je również stosować w jaskrze i przeroście gruczołu krokowego, gdyż blokują wybiórczo receptory histaminowe H1. Oto kilka preparatów zawierających leki przeciwhistaminowe II generacji:
 • W postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu: CLARITINE ACTIVE, warto przy tym preparacie wspomnieć, że substancja czynna uwalniana jest równomiernie w przeciągu 12 godzin, co zmniejsza częstość przyjmowania przez nas tabletek. Preparat ten został ponadto wzbogacony o dodatek pseudoefedry, czyli substancji która doskonale wspomaga działanie loratadyny jako głównego składnika czynnego, obkurczając naczynia włosowate co ułatwia zniesienie obrzęku np. spojówek lub błony śluzowej nosa
 • W postaci kropli do oczu: ALERGODIL, EMEDASTINE

Powyższych leków nie należy stosować u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią! Za wyjątkiem preparatów stosowanych miejscowo w postaci kropli do oczu, nosa lub preparatów przeznaczonych do stosowania na skórę.

Łącznie z lekami przeciwhistaminowymi możemy jednocześnie stosować leczenie wspomagające o charakterze łagodzącym.

Czasem to leczenie wystarcza do zniesienia niezbyt nasilonych objawów nadwrażliwości np. podrażnienia spojówek czy błony śluzowej nosa.

Leczenie wspomagające opiera się o wykorzystanie głównie surowców roślinnych. Oto najważniejsze surowce roślinne stosowane w celu łagodzenia różnych objawów alergii:
 • Świetlik lekarski - stosowany jest w podrażnieniu spojówek, dostępny jako żel stosowany na powieki lub krople do oczu; wykazuje działanie ściągające, łagodzące oraz antybakteryjne. Dostępny w preparatach EUPHRASIA DECYMAL, FLOS - LEK ŻEL ZE ŚWIETLIKIEM
 • Herbata - zawarte w niej bioflawonoidy zmniejszają obrzęk i stan zapalny spojówek. Stosowana w postaci okładów z torebek ekspresowych
 • Mięta pieprzowa - wykazuje przeciwzapalne działanie ogólnoustrojowe. Dostępna jako herbatka ziołowa POKRZYWA FIX.
Jeżeli chodzi o znoszenie lekkiego stanu zapalnego błon śluzowych układu oddechowego, możemy zastosować preparaty zawierające izotoniczny roztwór chlorku sodu. Donosowo zaleca się stosowanie preparatów: MARIMER IZOTONICZNY SPRAY, NEWMED DRY NOSE SPRAY.

Na podrażnioną skórę jako leczenie pomocnicze możemy zastosować preparaty cynku np.: PASTA CYNKOWA, CYNKODERM.

Cynk w połączeniu z wapniem i witaminą C wspomagają leczenie alergii. Dostępne w preparatach: ASCORUTICAL, WAPŃ-MAGNEZ-CYNK, VITACOM, CYNK ORGANICZNY, CALCIUM C, RUTOKAL.

Jak widać dysponujemy ogromnym orężem w walce z objawami alergii.

Należy zatem racjonalnie wybrać: przy łagodniejszych objawach metody naturalne (surowce roślinne oraz minerały i witaminę C), natomiast przy zaostrzonych objawach sięgnąć po syntetyczne leki przeciwhistaminowe.

Anna Machura

Konsultacja: mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także