Jesteś tutaj:

Jak skutecznie leczyć stany zapalne pochwy?

Stany zapalne pochwy takie jak grzybica lub bakteryjne zakażenie, objawiają się nieprzyjemnym świądem, upławami i pieczeniem. Szukając pomocy i ulgi w cierpieniu - pacjentki często, w pierwszej kolejności udają się do apteki. Warto dowiedzieć się, które leki ginekologiczne można zakupić bez recepty oraz w jaki sposób zapobiegać nawrotom choroby.

Jak skutecznie leczyć stany zapalne pochwy?

Zdjęcie: Martin Cathrae

Prawidłowe leczenie stanów zapalnych pochwy powinno przebiegać pod kontrolą lekarza ginekologa. Leki ginekologiczne, w postaci globulek i kremów dopochwowych, maści lub terapii doustnej dostępne są tylko na receptę. To lekarz decyduje co jest odpowiednie dla pacjentki.
Stosując się do zaleceń lekarza, ważne aby przepisane leki stosować przez czas przez niego wskazany. Nawet mimo zaobserwowanej poprawy. Terapia powinna trwać dłuższy czas (7, 14 dni a nawet dłużej), i nie powinno to dziwić.

W czasie miesiączki nie należy stosować leków dopochwowych.
Często w czasie i po skończonej terapii lekami, lekarz może zaordynować uzupełnienie prawidłowej flory bakteryjnej. Preparatami zawierającymi przyjazne bakterie są:
 • LACTOVAGINAL - stosowany dopochwowo, zazwyczaj 1 kapsułka dziennie przez okres 10 dni, z przerwą na miesiączkę. Preparat należy przechowywać w lodówce.
 • ECOVAG - preparat również stosowany dopochwowo. Jego zaletą jest możliwość przechowywania poza lodówką.
 • PROVAG - preparat doustny, 1 kapsułkę dziennie przyjmuje się przez okres 20 dni.
 • LACIBIOS FEMINA - preparat również stosowany doustnie.

Czy są dostępne leki ginekologiczne bez recepty zapobiegające lub leczące infekcje miejsc intymnych
W aptece są dostępne leki łagodzące stany zapalne pochwy, dobre do stosowania w czasie jak i po właściwej kuracji. Leki zwalczające konkretny problem danej pacjentki, jak już wspomniano, dostępne są tylko na receptę.

1. Leki pomagające zwalczyć chorobotwórcze grzyby lub bakterie, regenerujące:

 • ALBOTHYL - globulki Albothyl zawieraj polikrezulen, stosowany w zwalczaniu bakteryjnych zapaleń pochwy. Globulkę umieszcza się pochwie na noc tuż przed snem. Leku nie można stosować dłużej niż 9 dni.
 • CLOTRIMAZOLUM krem - zawiera substancję leczniczą klotrimazol o działaniu przeciwgrzybiczym. Smarowanie od 2 do 4 razy dziennie zewnętrznych narządów płciowych może może pomóc w leczeniu grzybicy. Kremu jednak nie można stosować dopochwowo.
 • TANTUM ROSA - proszek do sporządzenia roztworu do mycia, "nasiadówek" i irygacji. Tantum Rosa zawiera aktywny składnik - benzydaminę, działająca przeciwzapalnie, przeciwbólowo, odkażająco i znieczulająco. Preparat pomaga zlikwidować uczucie dyskomfortu, bólu i pieczenia mogącego wystąpić w czasie infekcji miejsc intymnych. Zastosowane odpowiednio szybko, mogą pomóc w zahamowaniu rozwoju organizmów chorobotwórczych. Roztwór TANTUM ROSA - przygotowuje się poprzez rozpuszczenie 1 saszetki w 05 - 1 litra przegotowanej wody.
Do preparatów, które pacjentka może wykupić w aptece bez recepty, a które są pomocne w zapobieganiu i leczeniu stanów zapalnych pochwy, należą:

 • GAŁKI DOPOCHWOWE Z PROPOLISEM - propolis wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, stąd w początkowym stadium choroby może przynieść poprawę stanu pacjentki. Jednak nie może być stosowany przez osoby uczulone na produkty pochodzenia pszczelego.
 • CICATRIDINA - globulki dopochwowe; zawierają kwas hialuronowy - związek występujący naturalnie w organizmie, przyspieszający regenerację komórek i gojenie ran. Stosowanie globulek łagodzi takie objawy, jak: uczucie napięcia i suchości pochwy, świąd, pieczenie, bóle przy współżyciu płciowym.

2. Preparaty stosowane profilaktycznie:
 • FLORAGYN PŁYN DO IRYGACJI - preparat ten zawiera dobroczynne bakterie, stosowany przywraca prawidłowa mikroflorę pochwy. Jest zalecany szczególnie po kuracjach antybiotykowych, kiedy konieczne jest przywrócenie prawidłowej mikroflory pochwy, a ponadto do higieny - po pływaniu na basenie, po stosunku płciowym, przy podrażnieniach i upławach.
 • FLORAGYN GLOBULKI DOPOCHWOWE - poza uzupełnianiem dobroczynnych bakterii zawierają również algi i glicerydy z ziaren pszenicy, które działają łagodząco, stymulują nabłonek pochwy do odnowy, i łagodzą podrażnienia. Dodatek witaminy C oraz kwasu mlekowego pozwala na utrzymanie kwaśnego środowiska pochwy.
 • Probiotyki: ECOVAG, LAKTOVAGINAL, PROVAG, LACIBIOS FEMINA, o działaniu których napisano wyżej.
 • FEMINELLA VAGI C - globulki zawieraj witaminę C, stosowane zakwaszaj pochwę pomagając utrzymać właściwe pH w tym miejscu.
 • LACTACYD FEMINA - PŁYN GINEKOLOGICZNY o niskim pH=3,5. Stosuje się go w rozcieńczeniu 1:1, w sytuacjach kiedy dochodzi do podrażnienia lub uczucia dyskomfortu w pochwie. Pomaga przywrócić prawidłowy, kwaśny odczyn pochwy.
 • chusteczki do higieny intymnej - bardzo przydatne, poza domem czy w podróży. Pozwalają na utrzymanie właściwego poziomu higieny. Zawierają kwas mlekowy sprzyjający utrzymaniu właściwego pH pochwy, oraz substancje łagodzące podrażnienia - takie jak aloes, rumianek, i inne.

Czy istnieją domowe sposoby leczenia stanów zapalnych pochwy
"Domowe" sposoby w postaci irygacji jogurtem pochwy, zakładania ząbków czosnkowych do pochwy, czy nasiadówek z rumianku, stanowczo odradzam. Skuteczność ich jest znikoma, a mogą nasilić stan zapalny i pogorszyć rokowania pacjentki.
W warunkach domowych powinno zadbać się o odpowiednia higienę (środki do higieny intymnej) oraz dietę (unikanie cukrów, alkoholu, a spożywanie jogurtów i kefirów). W razie zaniepokojenia stanem pochwy, należy udać się jak najszybciej do ginekologa, a nie próbować stosować zasłyszane, wątpliwe próby terapii na własną rękę.

Czy są leki, które można stosować na stan zapalny pochwy, kiedy kobieta jest w ciąży?
Niepokojące objawy ze strony miejsc intymnych dla każdej kobiety powinny być sygnałem ostrzegawczym, kierującym do jak najszybszej wizyty u specjalisty - ginekologa. Reguła przede wszystkim obowiązuje kobiety w ciąży, odpowiedzialne nie tylko za swoje zdrowie, ale i za rozwijające się dziecko. Preparaty dostępne w aptece bez recepty, mogą być podane tylko po konsultacji z lekarzem, ponieważ stosowane w ciąży, szczególnie w I trymestrze niosą za sobą duże niebezpieczeństwo.
Doraźnie, w czasie ciąży można zastosować TANTUM ROSA, środek o działaniu odkażającym, przeciwbólowym i znieczulającym.

Czy można współżyć, jeżeli choruje się na stany zapalne pochwy?
Pacjentkom cierpiącym na grzybicę, bakteryjną waginozę lub rzęsistkownicę odradza się współżycie. Z jednej strony choroby te często objawiają się bólem ze strony miejsc intymnych, i mogą się nasilać w czasie aktywności seksualnej. Z drugiej strony - współżycie naraża pochwę i srom na otarcia i ewentualne urazy, co pogorszy etap wracania do zdrowia. Ponadto - bardzo ważnym aspektem jest odpowiedzialność za zdrowie partnera, który może ulec zarażeniu. Dlatego, w czasie trwania terapii i do pełnego ustąpienia objawów należy zachować wstrzemięźliwość seksualną.
Czy będąc w trakcie leczenia stanów zapalnych pochwy, należy równolegle leczyć partnera seksualnego?
Tak - zaleca się leczenie partnera seksualnego. Często zarażenia u mężczyzn przebiegają bezobjawowo. Zazwyczaj to lekarz ginekolog decyduje o sposobie leczenia partnera - doustnie bądź miejscowo. W takich wypadkach maścią lub kremem smaruje się napletek i żołądź.

Chcesz wiedzieć więcej?
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także