Jesteś tutaj:

Jak zlikwidować przykry zapach stóp?

Potliwość stóp dotyczy większości społeczeństwa, ale ze względu na wstydliwy charakter tego tematu, nie jest on często poruszany. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby skutecznie zapobiegać nie tylko nieprzyjemnemu zapachowi towarzyszącemu pocącym się stopom, ale przede wszystkim ograniczać nadmierną potliwość stóp.

Jak zlikwidować przykry zapach stóp?

Zdjęcie: Tony Alter

Czym jest pot?

Pot jest fizjologiczną wydzieliną gruczołów potowych spełniającą bardzo ważną rolę w utrzymaniu temperatury ciała w granicach bezpiecznych dla organizmu. W skład potu wchodzi w znaczącym procencie woda (99%). Ponadto pot zawiera sole, tłuszcze, mocznik, kwas mlekowy, szereg związków mineralnych takich jak potas czy magnez. Proces wytwarzania potu jest nieodzownym elementem funkcjonowania organizmu ludzkiego. Należy jednak pamiętać, że nadmierna potliwość bynajmniej nie jest zjawiskiem pożądanym, a wręcz powinno się jej przeciwstawiać, ponieważ może prowadzić do zbyt dużego wychłodzenia organizmu. Ponadto stwarza niekomfortowe poczucie w społeczeństwie. Osoby, które nie wiedzą jak poradzić sobie z nadmierną potliwością, izolują się starając ukryć swój problem. Świadomość nieprzyjemnego zapachu, który towarzyszy potowi powoduje niechęć do przebywania w grupie. W skrajnych przypadkach alienacja może doprowadzić nawet do depresji.

Dlaczego pot ma nieprzyjemny zapach?

Źródłem niekorzystnej woni nie jest sam pot, lecz bakterie, które go rozkładają. W ten sposób tłumaczy się rozbieżność pomiędzy zapachem potu u różnych osób. Wynika to z faktu, iż skóra każdego człowieka jest zasiedlana przez odmienne niż u innych grupy bakterii. Ponadto, często podkreśla się wpływ żywienia na późniejsze doznania węchowe. Dzieję się tak, gdyż każdy składnik pokarmowy jest przekształcany do określonych związków, których specyfiką jest między innymi zapach. Przykładowe produkty, które mogą negatywnie wpłynąć na woń wydzielanego potu to chociażby czosnek czy kalafior.

Jakie mogą być przyczyny nadmiernej potliwości nóg?

 • Nieodpowiednia higiena stóp. Mycie stóp raz dziennie może nie być wystarczające, tym bardziej jeśli w ciągu dnia nie zmieniało się obuwia.
 • Obuwie. Jeśli buty są nieprzepuszczalne dla powietrza, tworzą wyższą temperaturę wewnątrz obuwia, tym samym prowadząc do wzmożenia produkcji potu.
 • Skarpety lub pończochy z tworzyw sztucznych.
 • Grzybica stóp. W chwili rozpoczęcia i kontynuowania leczenia grzybicy należy nie tylko pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny stóp i stosowaniu leków przeciwgrzybiczych, ale również o ubieraniu obuwia umożliwiającego wentylację. Ponadto, w przypadku zakończenia leczenia nie należy ponownie wkładać butów, które noszono w trakcie choroby, ponieważ również w bucie gromadzą się formy przetrwalnikowe grzyba patogennego, które wraz ze wzrostem temperatury w trakcie chodzenia namnażają się ponownie prowadząc do rozwoju grzybicy.
 • Stan wewnętrzny organizmu. Pot towarzyszy naturalnym procesom przebiegającym w organizmie.
 • Wiek. Wzmożona potliwość jest częstym kompanem wieku młodzieńczego oraz przekwitania.
 • Choroby. Nieunikniona jest jego obecność w niektórych stanach chorobowych takich jak gorączka, nadczynność tarczycy czy zaburzenia na tle nerwowym. Osoby cierpiące na różnego rodzaju choroby, którym towarzyszy pobudzenie gruczołów potowych muszą liczyć się z nadmierną potliwością stóp.

Jakie są sposoby na walkę z pocącymi się stopami?

Przede wszystkim higiena:

Podstawową jest zachowanie higieny stóp. Nogi powinny być płukane chłodną wodą, która w przeciwieństwie do ciepłej nie pobudza wydzielniczej funkcji gruczołów potowych.

Kolejnym aspektem jest dokładność przy wycieraniu stóp, z uwzględnieniem przestrzeni między palcowych, co z kolei równocześnie ochrania przed rozwojem grzybicy.

Kosmetyki na potliwość stóp:

Każdorazowo po kąpieli stóp powinno się użyć kosmetyku zapewniającego ochronę przed poceniem. Może być to nawet sam talk, który posiada dużą zdolność pochłaniania wilgoci. Jego wadą jest fakt, że pozostawia białe ślady na ubraniu, w tym przypadku będą to skarpetki.

Na rynku można odnaleźć różnego rodzaju preparaty w formie kremów, żeli, aerozoli, płynów czy też zasypek.

Zobacz

Niektóre aerozole można stosować nie tylko spryskując stopy ale także obuwie, zapewniając mu świeży zapach (na przykład Scholl odour control dezodorant do butów, czy Acerin Komfort dezodorant do obuwia i stóp).

Spośród płynów można wyróżnić Antidral, który występuje w formie roll - on, ułatwiając tym samym aplikacje.

Propodia codzienny krem do stóp łączy w sobie wiele działań. Nie tylko ogranicza pocenie się stóp i towarzyszący temu zapach, ale również nawilża skórę, chroni przed rozwojem grzybic i otarciem.

Etiaxil dezodorant do stóp i dłoni jest kosztownym preparatem ale faktycznie skutecznym. Jego stosowanie ogranicza się do nałożenia cienkiej warstwy na umyte i wytarte stopy przed pójściem spać. Rano preparat należy dokładnie zmyć i dopiero wieczorem nałożyć ponownie. Nie ma konieczności codziennego stosowania jeśli pocenie nie jest bardzo nasilone. Dlatego też mimo wysokiej ceny, jest opłacalny, ponieważ jedno opakowanie wystarcza nawet na kilka miesięcy. Jego wadą jest fakt, że ze względu na silne składniki w nim zawarte, może odbarwiać odzież. Należy zatem pamiętać, aby rano nie nakładać skarpet na nie oczyszczoną z preparatu skórę.

Skarpety zdrowotne

Ciekawym sposobem na przezwyciężenie brzydkiego zapachu nóg są akcesoria dostępne w aptekach, takie jak wkładki i skarpety zdrowotne.

Przykładem mogą być wkładki przeciwpotne marki Sholl odour control . Ich zadaniem jest pochłanianie potu a także zapachu butów i stóp. Zapewniają tym samym komfort w życiu codziennym. Wykonane są z pianki, której wytrzymałość została skutecznie potwierdzona. Atutem jest też fakt, że działają nie tylko w momencie noszenia buta, ale także podczas gdy jest on nieużywany.

Niezwykłym produktem są skarpetki zdrowotne. Wykonane są z tak zwanej przędzy SeaCell, która poza włóknami bawełny, zapewniającymi odpowiednią wentylację stopy, zawiera algi morskie o nieocenionych właściwościach, dodatkowo dostarczających minerałów, aminokwasów, witamin i węglowodanów. Mechanizm zdrowotnego działania polega na uwalnianiu składników w trakcie wzrostu temperatury. Ważnym elementem materiału, z którego wykonane są skarpety jest srebro. Zawartość srebra nie jest uwzględniona bynajmniej dla uzyskania efektu wizualnego, lecz ze względu na właściwości prozdrowotne jonów srebra. Zapewniają one zahamowanie rozwoju bakterii, grzybów i związanego z ich obecnością brzydkiego zapachu. Skarpety Silver Seacell, posiadają jak widać wiele zalet pośród których pominięta została ich niska cena.

Czy aromaterapia może być pomocna przeciw poceniu się stóp?

Jak najbardziej tak. Szczególnie poleca się wykorzystanie olejku jodłowego, który posiada właściwości nie tylko odprężające ze względu na intensywny zapach ale też odkażające i zapewniające uczucie świeżości. Stosując olejek w celu zmniejszenia przykrego zapachu stóp, należy rozpuścić kilka kropli w ciepłej wodzie i pozwolić nogom odpocząć w tak przygotowanej kąpieli.

Drugim często wykorzystywanym olejkiem eterycznym jest olejek miętowy. Jego właściwości odkażające oraz chłodzące wzbogacone są pięknym zapachem, który długo utrzymuje się na skórze. Stąd też znalazł zastosowanie w różnego rodzaju preparatach kosmetycznych mających na celu odświeżenie i przeciwdziałanie niekomfortowemu zapachowi spoconych stóp.

Czy zioła mogą pomóc w nadmiernej potliwości i nieprzyjemnym zapachu stóp?

Znana w Polsce firma Herbapol Kraków S.A. proponuje wykorzystanie odpowiednio przygotowanej mieszanki ziołowej w formie przeznaczonej do zaparzania o nazwie MIESZANKA ZIOŁOWA PRZECIW NADMIERNEJ POTLIWOŚCI STÓP. W skład tego produktu wchodzą surowce takie jak:
 • kora dębu,
 • słoma owsiana,
 • liść szałwi,
 • kora wierzby
 • oraz liść mięty.
Selekcja składników tej mieszanki uwzględnia właściwości poszczególnych jej elementów, z których w przypadku pocących się stóp najważniejsza jest zdolność ograniczania potliwości - określane mianem właściwości ściągających.

Sposób przygotowania kąpieli na potliwość stóp.

Kilka łyżek (3-5) rozdrobnionej mieszanki należy zalać gorącą wodą (około 2 litrów) i gotować przez około 10 minut. Następnie trzeba chwilę odczekać, aż mikstura przestygnie i w kolejnym etapie przecedzić. Gotowy napar powinno się przelać do wanny i uzupełnić wodą. Tak przygotowana kąpiel ma ciemne zabarwienie i trzeba się liczyć z tym, że może tymczasowo zabarwić skórę na brązowo. Zioła, które w swoim składzie zawierają korę dębu poza przeznaczeniem dla osób o wzmożonej potliwości odgrywają znaczącą rolę w tradycyjnym leczeniu żylaków odbytu, zakażeniach narządów płciowych a także wykorzystując zdolności ściągające - w formie "nasiadówek" dla kobiet po porodzie.

Szałwia również posiada właściwości przeciwpotne. Może występować nie tylko w formie ziół do zaparzania w celu przygotowania kąpieli, bądź herbaty do wypicia, ale również jako suplement diety jakim są tabletki zawierające wyciąg z szałwi. Przykładem mogą być tabletki ziołowe (Zakłady Farmaceutyczne Colfarm S.A) pod nazwą SZAŁWIA. Efekt zostaje szybko osiągnięty, bo już po kilku godzinach i dodatkowo jest długotrwały. Stąd też jej wykorzystanie w profilaktyce i leczeniu potliwości. Innym preparatem doustnym zawierającym szałwię jest PERSPI BLOCK.

Kinga Dziwisz

konsultacja mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także