Jesteś tutaj:

Leki na kaszel - odpowiadamy na pytania nurtujące pacjentów

Kaszel to dolegliwość dotykająca wielu z nas. Zanim zdecydujemy się na wizytę u lekarza, sami sięgamy po leki. Często jednak potrzebujemy fachowej rady odnośnie wyboru leku, stosowania czy ewentualnych przeciwwskazań. Wychodząc na przeciw Państwa oczekiwaniom przedstawiamy odpowiedzi na pytania pacjentów dotyczące stosowania leków na kaszel.

Leki na kaszel - odpowiadamy na pytania nurtujące pacjentów

Zdjęcie: me and the sysop

1. Mam 32 lata, od kilku dni bardzo kaszlę, nie odkrztuszam wydzieliny, szczególnie uporczywe są nocne ataki, nie palę papierosów, nie jestem alergikiem, jakie leki pomogą zwalczyć suchy kaszel?
 • należy zastosować preparaty zawierające dekstrometorfan, który hamuje odruch kaszlowy, ale tylko wtedy gdy jesteśmy pewni, że nie odkrztuszamy wydzieliny! Preparaty dostępne są w formie syropów, np. ROBITUSSIN ANTITUSSICUM, ACODIN. Dorośli mogą także sięgnąć po tabletki TUSSAL, ACODIN
 • należy pamiętać, aby w trakcie przyjmowania wyżej wymienionych specyfików nie prowadzić samochodu, leki te mogą nieco zmniejszać zdolność uwagi i koncentracji, wywoływać lekką senność.
 • działanie przeciwkaszlowe mają także syropy ziołowe, zawierające w składzie: wyciąg z sosny, glistnika, kopru z dodatkiem kodeiny, np. SIRUPUS PINI, lub SIRUPUS TUSSIPINI który nie zawiera kodeiny.
 • syropy zawierające wyciąg z korzenia, liści prawoślazu, liści podbiału, kwiatu dziewanny mają właściwości powlekające i osłaniające. Za to działanie odpowiadają związki śluzowe, zawarte w tych surowcach. Preparatem godnym polecenia jest syrop RUBITAL.
2. Mam 35 lat, od kilku dni jestem przeziębiona, zmagam się z uporczywym kaszlem, na początku był suchy, dokuczał zwłaszcza w nocy, od wczoraj czuję niewielki ucisk w klatce piersiowej, nie przesypiam kolejnych nocy, ze względu na silne łaskotanie w gardle. Czy w aptece dostępne są leki bez recepty, dzięki którym szybko pozbędę się tych nieprzyjemnych objawów?
Podane symptomy wskazują na kaszel mokry. Pacjentka ma trudności z odkrztuszaniem wydzieliny, a kłopoty ze snem są wywołane spływaniem jej po tylnej ścianie gardła. Należy zastosować leki wykrztuśne, które ułatwią usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych, np.:
 • syropy z ambroksolem, np. MUCOSOLVAN, FLAVAMED
 • syrop z bromheksyną, np. FLEGAMINA
 • preparaty z acetylocysteiną ACC w formie tabletek musujących lub granulatu w saszetkach.

Środki wykrztuśne należy przyjmować po posiłku, podczas leczenia zaleca się przyjmowanie większej ilości płynów, nawet do 2,5 l dziennie. Należy ściśle przestrzegać pory podawania leków mukolitycznych (wykrztuśnych), można je stosować maksymalnie do godziny 17.00!

3. Jak działa "sól emska"? Czy można ją stosować na suchy kaszel?
Jest to preparat w formie tabletek musujących, o działaniu wykrztuśnym. Stanowi mieszaninę soli alkalicznych (wodorowęglan sodu, chlorek sodu, bezwodny siarczan potasu, bezwodny siarczan sodu). Ma właściwości sekretolityczne, tzn. pobudza wydzielanie śluzu w drogach oddechowych. Działanie alkalizujące wodorowęglanu sodu powoduje jego upłynnienie i ułatwia odkrztuszanie. W związku z tym, może być stosowana tylko w przypadku kiedy mamy do czynienia z mokrym kaszlem.

4. Jestem w 5 miesiącu ciąży, dręczy mnie mokry kaszel, czy w aptece są dostępne leki ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny, które są jednocześnie bezpieczne dla rozwijającego się dziecka?
 • ze względu na brak danych, dotyczących bezpiecznego stosowania, leków wykrztuśnych dostępnych bez recepty nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące.
 • można polecić homeopatyczny syrop DROSETUX, który ułatwi usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych a przy tym jest bezpieczny dla płodu, pozytywne efekty w zwalczaniu kaszlu, zarówno mokrego jak i pozbawionego wydzieliny, ma także syrop MALIA.
 • w terapii kaszlu pomocne są też domowe sposoby - herbatka z miodem lub sokiem malinowym, oklepywanie pleców, wyższe ułożenie poduszki
5. Czy kobieta w ciąży (jestem w 29 tygodniu) może stosować tabletki do ssania HERBITUSSIN KASZEL? Jeśli tak, to ile tabletek na dobę?
Preparat jest kompozycją wyciągów z około 20 ziół i może być stosowany u kobiet w ciąży, karmiących, a także u kilkuletnich dzieci.

6. Jestem w I trymestrze ciąży i niestety mam kaszel. Czy lek ALTHAGEM jest lekiem bezpiecznym w moim stanie?
Tak. Syrop zawiera wyciąg z korzenia prawoślazu, który złagodzi męczący kaszel. Może być stosowany przez kobiety w ciąży, gdyż ma łagodne, powlekające działanie i nie zawiera etanolu - w przeciwieństwie do syropu RUBITAL.

7. Jestem w piątym miesiącu ciąży i biorę antybiotyk. Kaszel z suchego zmienił mi się na "trudny w odkrztuszaniu". Czy mogę brać MUCOSOLVAN?
Tego syropu nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące.

8. Jak złagodzić kaszel u niemowlęcia?
 • preparatem bezpiecznym dla niemowląt, który może być stosowany już od pierwszych miesięcy życia jest FLEGAMINA MITE, w formie syropu, w dawce bromheksyny 2 mg/1 ml. Bezpieczne dla niemowlęcia są także syropki STODAL, MALIA
 • w przypadku niemowląt należy unikać stosowania inhalacji, jak również nacierań z użyciem maści WICK VAPO RUB, ze względu na zbyt silne działanie drażniące mentolu, olejku tymiankowego, eukaliptusowego, terpentynowego
 • oklepuj delikatnie plecy dziecka, co ułatwi odkrztuszanie wydzieliny, podłóż pod główkę dodatkowe poduszki
 • jednak najwłaściwszym krokiem w przypadku kaszlu u kilkumiesięcznego dziecka będzie wizyta u lekarza.

9. Mój 10- letni syn od 3 dni jest przeziębiony, towarzyszy temu mokry kaszel, ma trudności z odkrztuszaniem wydzieliny, jakie preparaty złagodzą te przykre objawy?
 • syropy wykrztuśne można stosować już u kilkuletnich dzieci. Preparaty z ambroksolem dla najmłodszych dostępne są w dawce 15 mg/5 ml, np. ENTUS JUNIOR. W celu łatwiejszego odkrztuszania wydzieliny można polecić także syrop FLEGAMINA, dostępny w dwóch smakach - miętowym i truskawkowym.
 • od 6 roku życia można także podać dziecku tabletki musujące ACC MINI z acetylocysteiną w dawce 100 mg.
 • właściwości wykrztuśne posiadają także syropy ziołowe, np. z tymiankiem - SIRUPUS THYMI COMPOSITUS, BRONCHICUM N, HERBAPECT JUNIOR, z wyciągiem z bluszczu pospolitego - HELICAL, HEDELIX.

UWAGA: W przypadku młodszych dzieci, poniżej 4 roku życia, nie należy podawać preparatów z acetylocysteiną, wskazane jest stosowanie syropów z ambroksolem (FLAVAMED, MUCOSOLVAN) lub z bromheksyną - FLEGAMINA.

10. Od kilku dni moja 4-letnia córka ma suchy, męczący kaszel, zdarzają się także nocne ataki. Jakie preparaty mogę jej podać, a tym samym umożliwić dziecku spokojny sen?
 • jeśli mamy pewność że kaszel jest suchy i nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny możemy podać dziecku syrop SINECOD lub SUPREMIN, które zawierają w składzie butamirat - związek hamujący odruch kaszlu.
 • działanie łagodzące, powlekające, a przez to także hamujące odruch kaszlu, mają syropy ziołowe: z wyciągiem z prawoślazu - RUBITAL czy też z babki lancetowatej - BABICUM.
 • domowym i niezawodnym sposobem, który łagodzi suchy kaszel i zapobiega jego nocnym napadom jest podanie dziecku przed snem 1 łyżeczki miodu gryczanego, jego składniki mają właściwości antybakteryjne, poza tym wykazuje działanie sekretolityczne - zwiększa wydzielanie śliny, co prowadzi do lepszego nawilżenia śluzówki gardła i krtani

11. Czy mogę podawać 7-latkowi syrop tymiankowy na suchy,meczący go kaszel? Podaję mu także STODAL?
Syrop tymiankowy, np. TYMSAL nie ma zastosowania w przypadku suchego kaszlu, ten surowiec roślinny ma działanie wykrztuśne. Zdecydowanie wystarczy podawanie dziecku STODALU. Jeśli natomiast nie mamy zaufania do leków homeopatycznych, można podać syrop RUBITAL z prawoślazem.
Natomiast w przypadku bardzo nasilonego kaszlu, szczególnie w nocy, można podać dziecku przed snem syrop SINECOD, który także skutecznie zahamuje odruch kaszlu.

12. Mam 2- letniego synka, ma ciężki, mokry i duszący kaszel prowadzący do wymiotów. Czy mogę podać mu syrop prawoślazowy tuż przed snem?
Syrop prawoślazowy nie nadaje się do zwalczania mokrego kaszlu. Jeśli towarzyszą mu wymioty, w przypadku małego dziecka najlepszym posunięciem będzie wizyta u lekarza.

13. od ponad 2 tygodni dręczy mnie kaszel, na początku była to lekka chrypka, jednak od kilku dni, kaszel stał się coraz bardziej dokuczliwy, nasila się szczególnie rano, zaraz po przebudzeniu, odkrztuszam wodnistą wydzielinę, od 10 lat palę papierosy, około 10 sztuk dziennie. Czy powinnam zgłosić się do lekarza?
Tak. Przewlekły kaszel, trwający dłużej niż dwa tygodnie jest czynnikiem wskazującym na jak najszybszą wizytę u lekarza. Poza tym, u osób palących może on być także pierwszym objawem rozwijającego się przewlekłego obturacyjnego zapalenia oskrzeli lub innych chorób, np. astmy czy choroby refluksowej przełyku.

14. Proszę o informację co zrobić w sytuacji gdy pojawił się kaszel suchy podczas przyjmowania TANATRILU (5 mg). Kaszel jest bardzo uporczywy. Czy jest jakiś lek, który można brać jednocześnie a wpływałby na uspokojenie kaszlu, czy też należy odstawić lek na nadciśnienie. Nadmieniam, że TANATRIL bardzo dobrze wpływa na obniżenie u mnie nadciśnienia.
Stosowanie niektórych leków obniżających ciśnienie tętnicze, w tym także przyjmowanego TANATRILU, może wywoływać suchy kaszel i jest to częsty objaw niepożądany, o którym należy poinformować swojego lekarza. To on zadecyduje o ewentualnej zmianie leku. Kaszel wynika z mechanizmu działania leku hipotensyjnego i nie należy samodzielnie przyjmować leków hamujących go.

15. Jestem nauczycielem, w sezonie jesienno-zimowym po lekcjach często dopada mnie chrypka, mam podrażnione gardło, kaszlę, nie mam innych objawów przeziębienia, nie palę. Czy w aptece są dostępne specyfiki, które mogę zażywać przez jakiś czas, są bezpieczne i złagodzą te nieprzyjemne dolegliwości?
Suche powietrze, ale także zbyt silna klimatyzacja są często przyczyną podrażnienia krtani, chrypki, a nawet przewlekłego kaszlu. Te objawy złagodzą preparaty ziołowe w formie tabletek do ssania, które można stosować przez dłuższy czas, są bezpieczne i nie powodują uzależnienia, np. pastylki ISLA-MINT (zawierające substancje śluzowe z porostu islandzkiego), tabletki TYMIANEK I PODBIAŁ, preparaty kompleksowe, zawierające szereg ziół, o działaniu łagodzącym i powlekającym, np. GARDLOX, HERBAPECT, HERBITUSSIN, PROPOLKI (zawierające wyciąg z propolisu).

16. Lekarz zalecił mi stosowanie syropu GUAJAZYL, aby ułatwić odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Po 2 dniach jego stosowania pojawiły się u mnie bóle brzucha, mdłości. Czy mogą mieć one jakiś związek ze stosowanym lekiem?
Tak. Syropy zawierające w składzie sulfogwajakol bądź gwajafenezynę (GUAJAZYL) działają silnie wykrztuśnie, pobudzając odruch kaszlowy poprzez drażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej żołądka. Stąd też, niekiedy wywołują objawy niepożądane ze strony przewodu pokarmowego (mdłości, wymioty, uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu).
W takim wypadku najlepiej odstawić przyjmowany lek i sięgnąć np. po syrop ziołowy - HEDELIX lub BRONCHICUM N.

17. Od 3 lat zażywam regularnie tabletki antykoncepcyjne CERAZETTE, przez ostatnie kilka dni bardzo kaszlę, odkrztuszam wydzielinę, czy dostępne bez recepty leki wykrztuśne mogą zmniejszać skuteczność przyjmowanych przeze mnie tabletek antykoncepcyjnych?
Spośród leków mukolitycznych, preparat ACC może mieć negatywny wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, ale tylko tzw. jednoskładnikowych, zawierających syntetyczny progesteron - AZALIA, CERAZETTE. Tabletki te działają tylko miejscowo,zagęszczając śluz w szyjce macicy i nie dopuszczając do zapłodnienia, nie wykazują ogólnego działania hormonalnego. Mechanizm leków zawierających acetylocysteinę, polega na rozbijaniu cząsteczek śluzu obecnych w drogach oddechowych na drodze chemicznej, jednak mogą one mieć także negatywny wpływ na gęstość śluzu szyjkowego.

18. Mam 65 lat, od wielu lat cierpię na chorobę wrzodową żołądka. Jakie preparaty pomogą złagodzić u mnie objawy mokrego kaszlu, ale nie spowodują pogorszenia choroby?
 • większość leków wykrztuśnych ma działanie drażniące na błonę śluzową żołądka, poza tym syropy zawierają etanol, którego także powinni unikać wrzodowcy. Można zastosować preparaty ziołowe - syrop ALTHAGEM, syrop BABICUM (z wyciągiem z babki lancetowatej) lub HEDELIX (zawierający wyciąg z bluszczu pospolitego)
 • osoby cierpiące na chorobę wrzodową mogą stosować leki homeopatyczne - syropy STODALlub DROSETUX.

19. Lekarz przepisał mi antybiotyk DUOMOX, ponadto na kaszel zalecił preparat ACC, czy są jakieś specjalne zalecenia dotyczące przyjmowania antybiotyków z lekami wykrztuśnymi?
Tak, preparatów zawierających acetylocysteinę (tabletki musujące ACC, a także lek FLUIMUCIL dostępny wyłącznie na receptę ) i antybiotyków nie wolno przyjmować jednocześnie, gdyż leki zawierające ten środek mukolityczny mogą zmniejszać ich skuteczność

20. Mam 24 lata i lekarz na uporczywy kaszel zapisał mi EURESPAL. Niestety słyszałam wiele złego na temat tego leku, że ma dużo skutków ubocznych, , m.in. kołatanie serca, wzrost ciśnienia, stany lękowe. Czy to prawda?

Lek EURESPAL jest bardzo często przepisywanym preparatem w terapii infekcyjnego zapalenia górnych dróg oddechowych, zarówno u dzieci jak i dorosłych. Działania niepożądane, o których Pani wspomina, pojawiają się bardzo rzadko. Natomiast lek ten, może niekiedy wywoływać senność, spadek uwagi i koncentracji, dlatego po jego zażyciu, nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także