Jesteś tutaj:

Nowe leki na zgagę bez recepty

Ważna wiadomość dla osób mających problem ze zgagą! Osoby cierpiące na nieprzyjemne uczucie pieczenia i palenia w przełyku, szczególnie nasilające się po spożyciu obfitych posiłków, będą mogły sięgnąć po dwa nowe leki dostępne bez recepty: Bioprazol Bio oraz Controloc Control.

Nowe leki na zgagę bez recepty

Zdjęcie: Damon Sacks

Przyczyną zgagi jest wytwarzany w żołądku kwas solny. Ta bardzo żrąca substancja powinna znajdować się tylko w miejscu swojego działania, czyli w żołądku. Jednakże u niektórych osób dochodzi do "zarzucania" treści żołądkowej do przełyku. Daje to nieprzyjemne wrażenie dyskomfortu w klatce piersiowej, bólu, pieczenia i palenia za mostkiem, a niekiedy kwaśnego, nieprzyjemnego smaku w ustach. Zgaga nasila się po spożyciu obfitych, bogatych w tłuszcze posiłków, po wypiciu alkoholu, napojów gazowanych, paleniu papierosów, cierpią na nią często osoby z nadwagą.

Do tej pory osoby odczuwające zgagę mogły sięgać po następujące grupy leków:
  • preparaty zobojętniające kwas solny w żołądku - zawierające związki glinu, magnezu czy wapnia (tj. Alusal, Alugastrin, Alumag, Maalox, Rennie, Manti, Ulgamax).
  • alginiany nie dopuszczające do przedostania się kwasu solnego do przełyku (Gealcid),
  • oraz leki hamujące wydzielanie kwasu solnego z grupy antagonistów receptora H2 (Famidyna, Ranigast czy Riflux).

Bioprazol Bio oraz Controloc Control to leki należące do grupy tzw. inhibitorów pompy protonowej. Mówiąc prościej - substancje czynne zawarte w tych lekach (omeprazol w przypadku Bioprazolu Bio oraz pantoprazol w Controlocu Control) zmniejszają ilość kwasu solnego w żołądku. Do niedawna leki zawierające omeprazol oraz pantoprazol dostępne były dla pacjentów tylko ze wskazania lekarza - na receptę. Teraz są również dostępne w sprzedaży odręcznej, czyli bez recepty.

NOWOŚĆ: Bioprazol Bio i Controloc Control
Wskazaniem do stosowania leków Bioprazol Bio oraz Controloc Control jest leczenie objawów zarzucania treści żołądka do przełyku - czyli zgagi oraz kwaśnego odbijania. Warto wiedzieć, że leki te nie zlikwidują wyżej wymienionych objawów natychmiast (w przeciwieństwie do leków zobojętniających sok żołądkowy). Leki te są skuteczne, jednak tylko przy dłuższym stosowaniu. Producent Controlocu Control informuje, że objawy zgagi powinny ustąpić po 2-3 dniach stosowania. Choć nie wyklucza, że u niektórych osób mogą ustąpić szybciej.

Kto może stosować leki Bioprazol Bio oraz Controloc Control
Leki te przeznaczone są dla osób cierpiących z powodu zgagi oraz kwaśnego odbijania, do krótkotrwałego leczenia w/w dolegliwości. Stosowanie tych leków powinno być ostrożne i skonsultowane z lekarzem u osób powyżej 55 roku życia, leczących się ponad miesiąc na zgagę lub objawy niestrawności, mających wrzody żołądka, operacje żołądka, problemy z wątrobą, przed badaniami oraz cierpiących z powodu innych chorób oraz dolegliwości.

Czy kobiety w ciąży oraz karmiące piersią mogą stosować Bioprazol Bio lub Controloc Control?
Kobiety w ciąży i karmiące piersią, będę mogły sięgnąć po Bioprazol Bio dopiero po konsultacji z lekarzem, który jednoznacznie stwierdzi czy korzyści ze stosowania tego preparatu przewyższają potencjalne ryzyko.
Natomiast Controloc Control jest przeciwwskazany do przyjmowania zarówno przez kobiety w ciąży, jak i te u których nie można wykluczyć ciąży. Kobiety karmiące piersią również nie powinny przyjmować preparatu Controloc Control.
Zawsze, w razie ewentualnych wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak stosować lek Bioprazol Bio oraz Controloc Control
Leki te przeznaczone są do stosowania doustnego. Zalecane dawkowanie to maksymalnie 2 kapsułki w przypadku Bioprazolu Bio oraz 1 tabletka Controlocu Control na dobę, które powinno się przyjmować o stałej porze dnia - najlepiej rano przed posiłkiem popijając szklanką wody. Leki te należy odstawić po ustąpieniu objawów i nie stosować dłużej niż 2 tygodnie bez konsultacji z lekarzem.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także