Jesteś tutaj:

Spierzchnięte usta

Wargi są suche, podrażnione i popękane. Mogą boleć i swędzieć. Jak zatem w odpowiedni sposób chronić skórę ust?

Spierzchnięte usta

Zdjęcie: Helga Weber

Wargi są suche, podrażnione i popękane. Mogą boleć i swędzieć. Najczęstsze powody pierzchnięcia warg to: zimne powietrze, silne słońce, wysoka gorączka, alergie, a także zbyt częste oblizywanie ust.

Jak zatem w odpowiedni sposób chronić skórę ust?

Dlaczego skóra ust jest tak wrażliwa?

Skóra ust jest szczególnie wrażliwa. Nie została wyposażona przez naturę w gruczoły łojowe, których wydzielina zapewniałaby jej odpowiednie natłuszczenie, a co za tym idzie miękkość i wilgotność.

W skórze ust nie występuje również melanina, która obecna jest w pozostałej części skóry pokrywającej nasze ciało. Melanina jest barwnikiem (o barwie brunatno-brązowej), który odpowiedzialny jest za proces opalania. Cząstki tego barwnika zawarte są w głębszych warstwach skóry, pod wpływem długiej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, przechodzą do powierzchniowych warstw skóry, powodując tym samym jej brązowienie. Kiedy już przejdą w wyżej usytuowane warstwy skóry, działają jak "tarcza ochronna", zapobiegająca uszkodzeniu naszej skóry pod wpływem dalszej ekspozycji na promienie ultrafioletowe (zawarte w promieniowaniu słonecznym).

Można zatem powiedzieć, że brązowienie skóry (tak bardzo pożądane), powstałe na skutek migracji cząstek melaniny z głębszych warstw skóry do tych powierzchniowych, jest ubocznym efektem obrony naszego organizmu przed promieniami UV.

Cały ten mechanizm nie ma szansy zadziałać w skórze ust, ponieważ, jak już wcześniej zostało wspomniane, nie zawiera melaniny, dlatego tak łatwo wysycha i pęka po ekspozycja na światło słoneczne.

Sięgnij po balsam/pomadkę do ust!

W aptekach istnieje szeroka gama balsamów/pomadek do ust. Jak zatem wybrać preparat najskuteczniej chroniący skórę naszych ust?

Najbardziej skuteczne są balsamy do ust zawierające: wosk pszczeli, masło kakaowe, wyciągi z zielonych i czarnych oliwek lub nasion wiesiołka oraz witaminę E. Takiego typu pomadki i balsamy nadają się zarówno do pielęgnacji, jak i leczenia już powstałych uszkodzeń skóry ust.

Pomadki również działają ochronnie i zapobiegają pierzchnięciu ust, ale są troszkę mniej skuteczne aniżeli balsamy. Zawierają mniej komponentów nawilżających niż balsamy.

Jeżeli posiadamy bardzo wrażliwą, popękaną i swędzącą skórę ust, z już istniejącymi rankami, powinniśmy unikać pomadek, które mogą zawierać w swym składzie wazelinę lub lanolinę. Składniki te mogą dodatkowo podrażniać i prowadzić do zaostrzenia uciążliwych objawów.

Pomadki zawierające wazelinę lub lanolinę nadają się jedynie do ochrony i pielęgnacji skóry ust bez żadnych ran i uszkodzeń!

Dostępne produkty:

Specjalnie z myślą o naszych dzieciach zostały stworzone balsamy z serii DISNEY: miód i pomarańcza, truskawka, poziomka, borówka amerykańska, cola. Zawierają one składniki przyjazne dla delikatnej skóry ust u dzieci, natomiast kompozycje zapachowe tych preparatów, będą zachęcać nasze pociechy do systematycznego dbania o swoje usta.
Większość preparatów wymienionych powyżej, zawierają filtr chroniący skórę ust przed promieniowaniem UV.

Nawilżaj od wewnątrz!

Jeśli twoje wargi są suche i łatwo pękają, pij codziennie co najmniej 8 szklanek wody. Odpowiednie nawodnienie zapobiega dalszemu wysychaniu warg, jak i całej skóry. Preparaty, które są przydatne, w celu utrzymania wysokiego poziomu nawodnienia skóry to m.in:

Przede wszystkim profilaktyka!

Przed wyjściem na słońce posmaruj usta pomadką/balsamem z filtrem UV. UWAGA! Jeśli wargi zaczną swędzieć lub puchnąć - zrezygnuj z tej metody, gdyż niektóre osoby są uczulone na preparaty zawierające filtr przeciwsłoneczny!

Rada dla Pań: kremowa szminka w ciemnych odcieniach, chroni wargi przed promieniowaniem UV i pomaga je nawilżać.

Nie używaj balsamów/pomadek zawierających fenol lub kamforę - działają silnie wysuszająco.

Jeśli powietrze w twoim domu jest bardzo suche (np. zimą kiedy grzeją kaloryfery), włączaj nawilżacz powietrza, szczególnie w pomieszczeniach w których najczęściej przebywasz.

Wzbogacaj swoją dietę w witaminy z grupy B - ich niedobór może spowodować pękanie i pierzchnięcie ust.

Nie oblizuj ust - wprawdzie w ten sposób zwilżasz wargi, ale tylko na chwilę. Ślina bardzo szybko wysycha, a usta są później bardziej suche. Ponadto ślina zawiera enzymy trawienne (np. amylaza), które również w dużym stopniu przyczyniają się do wysuszenia skóry ust.

Jeśli chcemy w odpowiedni sposób zadbać o skórę naszych ust, wystarczy zwykle balsam, pomadka lub wazelina kosmetyczna. Jeśli jednak po 2 czy 3 tygodniach wargi nadal są spierzchnięte i popękane warto pójść do lekarza. Suche i łatwo pękające wargi, mogą być objawem różnych chorób np.: drożdżycy skóry ust czy tez alergii. W przypadku tych schorzeń, powyżej wymienione preparaty nie są skuteczne i dlatego należy zgłosić się do lekarza prowadzącego, w celu zastosowania specjalistycznego leczenia.

Anna Machura

Konsultacja: mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także