Jesteś tutaj:

Filtr mineralny czy chemiczny?

Na rynku wyróżniamy szereg kosmetyków z filtrami słonecznymi. Niektóre kosmetyki ochronne zawierają w składzie tylko i wyłącznie filtry mineralne, inne tylko chemiczne. Istnieją również preparaty, które zawierają filtry mieszane – zarówno mineralne jak i chemiczne. Czym należy się sugerować wybierając kosmetyki ochronne na słońce?

Filtr mineralny czy chemiczny?

Zdjęcie: Hamed Saber

Na rynku wyróżniamy szereg kosmetyków z filtrami słonecznymi. Niektóre kosmetyki ochronne zawierają w składzie tylko i wyłącznie filtry mineralne, inne tylko chemiczne. Istnieją również preparaty, które zawierają filtry mieszane – zarówno mineralne jak i chemiczne. Czym należy się sugerować wybierając kosmetyki ochronne na słońce?

Promieniowanie UV – jak bardzo szkodzi naszej skórze?

UVB – promieniowanie to jest odpowiedzialne za tworzenie się rumienia słonecznego, a także stanów zapalnych skóry. UVB dociera do głębokich warstw naskórka i powoduje uszkodzenia w jego komórkach.

UVA – przenika zdecydowanie głębiej niż UVB, bo do warstwy skóry właściwej. Niszczy włókna kolagenowe i elastynowe skóry.

Zarówno promieniowanie UVB jak i UVB wykazują właściwości kancerogenne. Oznacza to, że ekspozycja na ich działanie, bez zabezpieczenia skóry filtrami, znacznie przyczynia się do wzrostu ryzyka pojawienia się raka skóry.

Wolne rodniki

Powstają na skutek działania na skórę promieniowania słonecznego. Wolne rodniki znacznie przyśpieszają procesy starzenia się. Są to cząsteczki, które reagują z komórkami skóry niszcząc je. W wyniku działania wolnych rodników dochodzi do uszkodzenia kolagenu, elastyny, ścian komórek oraz lipidów znajdujących się w naskórku.

Jak chronić skórę przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV?Filtry słoneczne – ich zadaniem jest ochrona skóry przed działaniem promieniowania słonecznego i wolnych rodników. Filtry powinno się stosować przez cały rok. Promieniowanie szkodzi naszej skórze nie tylko w okresie wiosenno-letnim kiedy nasłonecznienie jest duże. Podobnie dzieje się w okresie jesienno-zimowym. UV stale dociera do warstw skóry uszkadzając jej strukturę.

Filtry mineralne – produkty z ich zawartością zawierają w składzie substancje ekranizujące takie jak: tlenek cynku, ditlenek tytanu, a także tlenki żelaza. Ich działanie polega na utworzeniu na powierzchni skóry warstwy, która odbija promieniowanie UV. Filtry mineralne bardzo często polecane są w przypadku nadwrażliwości skóry czy tendencji do alergii skórnych. Są to preparaty dobrze tolerowane przez alergików.

Czy filtry mineralne mają jakieś wady?

Minusem filtrów mineralnych jest to, że warstwa jaką pozostawiają na skórze powoduje tzw. bielenie. W momencie nałożenia grubej warstwy tego filtru możemy uzyskać efekt białej maski.

Filtry mineralne doskonale chronią skórę przed promieniowaniem UVB, ale ich wadą jest zdecydowanie słabsza ochrona przed promieniowaniem UVA.

Jakie są zalety stosowania filtrów mineralnych?

Są to substancje bardzo dobrze tolerowane przez skórę. Filtry mineralne często polecane są w przypadku nadwrażliwości skóry i tendencji do alergii skórnych. Ponadto kosmetyki zawierające w składzie ten rodzaj filtrów są bardzo stabilne na słońcu.

Filtry mineralne znajdziemy w składzie preparatów takich jak: URIAGE, KREM MINERALNY SPF 50+, BIODERMA PHOTODERM MINERAL SPF 50+

Filtry chemiczne są to różnego rodzaju substancje, które mają zdolność do absorbowania promieniowania z zakresu UV. Do filtrów chemicznych zaliczamy m.in:
  • Octocrylen
  • Benzophenone-3
  • Benzophenone-4
  • Butyl Methoxydibenzoylmethane


Jakie są plusy stosowania filtrów chemicznych?

Niewątpliwą zaletą filtrów chemicznych jest ich lekka konsystencja. Substancje te dobrze się wchłaniają nie pozostawiając tłustej warstwy na powierzchni skóry. Filtry te są całkowicie niewidoczne na powierzchni skóry.

Jakie są minusy stosowania filtrów chemicznych?

Ze względu na swoją chemiczną budowę, niekiedy filtry te są źle tolerowane przez skórę. W przypadku cer wrażliwych może dojść do pieczenia, swędzenia i szczypania skóry.


Filtry chemiczne, w przeciwieństwie do filtrów mineralnych, nie są tak stabilne na słońcu. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego przechodzą w stan wzbudzony, a następnie wydzielają ciepło. Z tego powodu preparat zawierający w składzie jedynie filtry chemiczne, powinien być aplikowany na skórę średnio co 2 godziny. Z tego względu, do większości preparatów zawierających filtry chemiczne, dodaje się również filtry mineralne.

Filtry chemiczne zawierają preparaty marki ZIAJA SOPOT SUN, DAX COSMETICS, Bioderma seria PHOTODERM BRONZE.


DOWIEDZ SIĘ JAK UZYSKAĆ PIĘKNĄ I ZDROWĄ OPALENIZNĘ!Filtry mieszane – obecnie w większej ilości kosmetyków stosuje się połączenie filtrów mineralnych i chemicznych. Niekiedy zdarza się tak, że wiązka promieniowania nie zostaje odbita poprzez warstwę ochronną jaką tworzą filtry mineralne. W efekcie promienie przedostają się przez nią, ale w tym przypadku zostają one zaabsorbowane poprzez filtry chemiczne. Dlatego preparaty zawierające w składzie filtry mieszane charakteryzują się wysoką skutecznością działania.

Połączenie filtrów mineralnych oraz chemicznych zawierają kosmetyki takie jak: LA ROCHE-POSAY ANTHELIOS XL oraz EUCERIN FLUID MATUJĄCY DO TWARZY SPF 50+

Filtry słoneczne a makijaż

Obecnie narosło wiele wątpliwości wokół stosowania filtrów w połączeniu z kosmetykami kolorowymi. Mówi się nawet, że makijaż znacznie osłabia właściwości ochronne filtrów słonecznych. W rzeczywistości tyczy się do tylko jednego z filtrów, tj. Butyl methoxydibenzoylmethane. Filtr ten, pod wpływem działania substancji zawartych w kosmetykach kolorowych (takich jak mika, talk, tlenek cynku) ulega destabilizacji. Dlatego jeśli zależy nam na tym, aby po nałożeniu filtru słonecznego zrobić makijaż, wybierajmy kosmetyki nie zawierające tego filtra.


Na rynku kosmetycznym istnieje obecnie wiele kosmetyków kolorowych zawierających filtry w swoim składzie. Istnieją rozmaite podkłady i pudry o wysokim współczynniku ochrony. Wybierając kosmetyk kolorowy, warto zwrócić uwagę na to jak wysoki jest współczynnik jego ochrony. Najlepiej wybierać produkty o SPF powyżej 15, gdyż stanowią one dobrą ochronę przed UV.

Fotostabilność filtrów

Termin ten określa zdolność filtru słonecznego do utrzymania właściwości ochronnych w określonym przedziale czasowym, gdy jest on poddawany działaniu promieni słonecznych. Niestety nie każdy z filtrów słonecznych jest stabilny na słońcu. Tyczy to się głównie filtrów chemicznych. Z tego względu w składzie kosmetyku do opalania stosuje się kilka filtrów jednocześnie. Umożliwia to wydłużenie jego stabilności.

Jaki filtr zastosować, aby skutecznie zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem UV?

W przypadku, gdy zależy nam na wysokiej ochronie, powinniśmy wybierać kosmetyki z filtrem SPF 50+. Wraz z upływem czasu właściwości ochronne takiego preparatu słabną. Dlatego jeżeli przebywamy długo w miejscu intensywnego nasłonecznienia, koniecznością jest aplikowanie ponownie kosmetyku z filtrem - średnio co 2 godziny.


Pamiętajmy także o tym, aby wybierać kosmetyki ochronne, które zawierają filtry zarówno przeciwko promieniowaniu UVB jak i UVA.DOWIEDZ SIĘ JAK UZYSKAĆ PIĘKNĄ I ZDROWĄ OPALENIZNĘ!
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także