Jesteś tutaj:

Żabką po zdrowie

Idealnym rozwiązaniem dla osób zapracowanych jest pływanie. Sport ten można uprawiać cały rok, niezależnie od pogody panującej na zewnątrz, dzięki czemu nic nie powinno stać na przeszkodzie, aby spakować niezbędne rzeczy i udać się na basen.

Żabką po zdrowie

Zdjęcie: Adam Drewes

Nikogo nie trzeba przekonywać o korzyściach, jakie wynikają z regularnej aktywności fizycznej. Niestety często zdarza się, że nadmiar pracy oraz związany z tym brak czasu, skłaniają nas do pozostania w domu.

Idealnym rozwiązaniem dla osób zapracowanych jest pływanie. Sport ten można uprawiać cały rok, niezależnie od pogody panującej na zewnątrz. Nic nie powinno więc stać na przeszkodzie, aby spakować niezbędne rzeczy i udać się na basen. A pływać na prawdę warto!

Pływanie prawie dla każdego

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że pływanie jest jedną z najbezpieczniejszych dla zdrowia dyscyplin sportowych. Tak na prawdę pływać może prawie każdy – niezależnie od wieku, czy kondycji fizycznej.

Pływanie cieszy się popularnością nie tylko wśród osób zdrowych. Dzięki temu, że nie obciąża nadmiernie mięśni, ani stawów, bardzo często jest zalecane przez lekarzy, jako część rehabilitacji, mającej przywrócić sprawność choremu po doznanym urazie, czy kontuzji.

W ostatnich latach basen stał się bardzo popularny również wśród kobiet ciężarnych. Jednak przyszła mama przed podjęciem decyzji o pływaniu, powinna pamiętać o poinformowaniu o tym zamiarze swojego lekarza ginekologa, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo sobie i rozwijającemu się maleństwu.

Czasem zdarza się, że poważny stan zdrowia chorego wymaga przeprowadzenia dokładnych badań oraz konsultacji lekarskiej przed pójściem na basen. Zwykle lekarz w trosce o stan zdrowia pacjenta ustala odpowiednią intensywność treningów, aby przynosiły mu jak najwięcej wymiernych korzyści.

Pływać można cały rok

Niezależnie czy świeci słońce, czy za oknem mnóstwo śniegu i prawdziwa zima – na basenie pływać można cały rok. Niektórym osobom większą przyjemność sprawia pływanie w morzu, jeziorze, czy rzece, natomiast warto pamiętać, że w takich miejscach nie mamy pewności co do głębokości zbiornika, stabilności dna, czy czystości wody. Również bezpieczeństwo osoby pływającej znajduje się pod znakiem zapytania, gdyż na brzegu nie zawsze znajduje się ratownik, który w razie potrzeby będzie służył pomocą.

Do pływania w basenie na prawdę warto się przekonać, gdyż poczucie bezpieczeństwa pozwoli przede wszystkim skupić się na samym pływaniu i jego technice, bez niepotrzebnego stresu.

Żabką po zdrowie

Korzyści z systematycznego pływania jest bardzo dużo, przy tak na prawdę minimalnym ryzyku kontuzji.

Systematyczne pływanie usprawnia funkcjonowanie:
  • układu sercowo – naczyniowego
Podczas aktywności na basenie, przez serce i naczynia krwionośne przepływa większa objętość krwi. W konsekwencji włókna mięśnia sercowego oraz ściany naczyń krwionośnych wzmacniają się i stają się bardziej elastyczne. Dzięki temu, że pływanie wzmacnia mięsień sercowy oraz usprawnia przepływ krwi, znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego, w tym choroby wieńcowej oraz zawału serca. Właśnie z tego powodu, regularna aktywność w wodzie zalecana jest szczególnie osobom starszym, które są w grupie podwyższonego ryzyka tych schorzeń.
  • układu oddechowego
Podwyższone tętno podczas wysiłku bezpośrednio przyczynia się do zwiększeniawydolności oddechowej organizmu, przez co w trakcie wykonywania codziennych czynności, czy podczas uprawiania sportu, trudniej o zmęczenie i zadyszkę.
  • układu kostno – stawowego i mięśni
Ćwiczenia w wodzie odciążają układ kostno – stawowy, są polecane przez lekarzy ortopedów, gdyż poprawiają ruchomość stawów, polepszają koordynację ruchową i giętkość ciała, wzmacniają mięśnie, przez co pozwalają utrzymać prawidłową postawę ciała i zapobiegają nabytym wadom postawy.

Pływanie może również stanowić element bezpiecznej rehabilitacji osób po urazach, zwiększając ruchomość całego ciała.

Ponadto systematyczne pływanie przyczynia się do wzmocnienia odporności i

rzadszego zapadania na infekcje oraz przyspieszenia przemiany materii, dzięki czemu łatwiej jest zachować szczupłą sylwetkę.

Kraulem po szczupłą sylwetkę i jędrne ciało

Pływanie oprócz wymiernych korzyści dla zdrowia, pomaga również stracić zbędne kilogramy i zachować szczupłą sylwetkę, gdyż podczas jednej godziny ruchu w wodzie można spalić aż 400 kcal.

Woda posiada również zbawienny wpływ na ciało – masując je wspomaga walkę z cellulitem i poprawia jędrność skóry.

Przyjemność płynąca z pływania

Podczas pływania, na skutek wysiłku, w organizmie wytwarzane są endorfiny, zwane inaczej hormonem szczęścia, dzięki czemu po wyjściu z wody samopoczucie jest znacznie lepsze i dopisuje świetny humor. Pobyt w basenie to również świetna zabawa i okazja to zrelaksowania się oraz zastrzyk energii na pozostałą część dnia.

Nie potrafisz pływać?

Basen może okazać się również doskonałym miejscem treningu, dla osób nie umiejących pływać. Dobrą alternatywą jest aqua aerobic, który nie tylko pozwala zgubić zbędne kilogramy i cieszyć się szczupłym, jędrnym ciałem, ale również sprzyja zawieraniu nowych znajomości – a wtedy zdecydowanie łatwiej o mobilizację do ćwiczeń.

Zajęcia te pozwalają osobom nie umiejącym pływać oswoić się z wodą i zachęcają do nauki pływania.


Pływanie to nie tylko dobra zabawa i możliwość spędzenia wolnego czasu. To przede wszystkim sposób na dobre zdrowie, szczupłą sylwetkę i świetną kondycję przez długie lata.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także