Jesteś tutaj:

Problem bezsenności? Zacznij od leków naturalnych

Badania wykazują, że aż 45% dorosłych Polaków cierpi okresowo z powodu bezsenności, a aż 10% boryka się z tym problemem przewlekle. Prawie 60% cierpiących na bezsenność to osoby młode w wielu 20-59 lat, aktywne zawodowo, dla których skutki niewyspania są najbardziej odczuwalne. Osób skarżących się na kłopoty ze snem z roku na rok jest coraz więcej. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Problem bezsenności? Zacznij od leków naturalnych
Badania wykazują, że aż 45% dorosłych Polaków cierpi okresowo z powodu bezsenności, a aż 10% boryka się z tym problemem przewlekle. Prawie 60% cierpiących na bezsenność to osoby młode w wielu 20-59 lat, aktywne zawodowo, dla których skutki niewyspania są najbardziej odczuwalne. Osób skarżących się na kłopoty ze snem z roku na rok jest coraz więcej. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Bezsenność definiowana jest jako zaburzenie ilości lub jakości snu, wynikające z trzech głównych przyczyn: z trudności z zasypianiem, ze zbyt wczesnego budzenia się albo z nieregularnego lub przerywanego snu. Kłopoty ze snem mogą być związane z towarzyszącymi chorobami lub mieć podłoże psychologiczne (silne emocje, stres, napięcie). Jednak najczęstszą przyczyną są złe nawyki związane z higieną snu – nieregularne godziny snu, spożywanie obfitych posiłków przed snem, złe warunki do odpoczynku, wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych przed zaśnięciem. Potrzeba snu jest uwarunkowana biologicznie, jednak ilość czasu poświęconego na sen przynoszący odpoczynek jest różna u każdego człowieka. Każdy organizm potrzebuje snu do regeneracji układu nerwowego i głębokiego odpoczynku ciała. Większość dorosłych czuje się wypoczęta po około 7 godzinach snu.

Bezsenność może mieć katastrofalne skutki

Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, bezsenność znacząco wpływa na jakość życia. Niedostateczna ilość snu skutkuje ogólnym rozbiciem, sennością i brakiem koncentracji w ciągu dnia. Osoby zmagające się z bezsennością budzą się zmęczone, często z bólem głowy, rozdrażnione. W takich sytuacjach sen nie przynosi odpoczynku niezbędnego do normalnego funkcjonowania. Osoby niewyspane mają trudności ze skupieniem uwagi, pracują mniej efektywnie, popełniają więcej błędów. Szacuje się, że ponad 50% wypadków przy pracy jest spowodowanych sennością pracownika, to także jedna z głównych (aż 45%) przyczyn wypadków samochodowych.

Bezsenność i wynikający z niej niedostateczny nocny wypoczynek mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Przewlekła bezsenność skutkuje dodatkowo dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego – bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunką. Oprócz tego chroniczny stan niewyspania skutkuje stanem stałego napięcia nerwowego,
trwałym obniżeniem nastroju, zespołem przewlekłego zmęczenia, zwiększoną drażliwością, a nawet depresją. Utrzymująca się przez długi czas bezsenność znacznie zwiększa ryzyko chorób serca, nadciśnienia i choroby wrzodowej.

Jak leczyć bezsenność?

Skuteczne leczenie bezsenności pojawiającej się okresowo to połączenie odpowiedniej farmakoterapii i zasad higieny snu. W łagodnych przypadkach zmiana higieny snu i lekkie środki nasenne powinny być wystarczające. Warto zacząć od zmiany nawyków dotyczących spania – zadbać o wygodne łóżko, ciszę, spokój i świeże powietrze w sypialni, chodzić spać codziennie o tej samej porze, unikać obfitych i ciężkostrawnych dań, a ostatni lekki posiłek spożywać najpóźniej na 2 godziny przed snem, przed zaśnięciem planować czynności relaksujące, unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych.Stosowanie leków nasennych bardzo szybko przynosi efekty. Jednak spośród tych dostępnych na rynku warto wybrać naturalne preparaty nowej generacji, najlepiej pochodzenia roślinnego. Lekarze zalecają, aby farmakologiczne leczenie bezsenności prowadzić nie dłużej niż kilka tygodni oraz wybierać najdelikatniejsze leki działające w jak najmniejszych dawkach. Ważna jest skuteczność leku i jego naturalne pochodzenie – wiadomo, takie preparaty będą najmniej szkodliwe dla organizmu. I co ważne – wiąże się z nimi minimalne ryzyko uzależnienia. Takim właśnie preparatem jest LUNAPRET – lek naturalny, w którym substancje czynne to wyłącznie wyciągi roślinne w postaci ekstraktów z waleriany i chmielu. Te dwie substancje jako jedyne preparaty naturalne mają udokumentowane skuteczne działanie w leczeniu bezsenności.

Bezsenność jest bardzo uciążliwą dolegliwością, utrudniającą codzienne funkcjonowanie. Dlatego środki zaradcze należy wprowadzić od początku pojawienia się problemów ze snem. Zastosowanie LUNAPRETu w takiej sytuacji daje wiele korzyści. Jest to lek o udokumentowanej skuteczności, który pomaga zwalczyć problemy ze snem już w niewielkich dawkach. LUNAPRET składa się wyłącznie z naturalnych składników i – w przeciwieństwie do syntetycznych preparatów – pozwala na głęboki sen, który należycie regeneruje organizm.


Komentarze(0)