Jesteś tutaj:
CALPOL DLA DZIECI OD 6 ROKU ŻYCIA, ZAWIESINA 100 ML
CALPOL DLA DZIECI OD 6 ROKU ŻYCIA, ZAWIESINA 100 ML
Typ produktu bez recepty 
Producent  
Opakowanie 100 ML
Skład 5 ml zawiesiny Calpol zawiera:

Substancje czynne:
250 mg paracetamolu

Substancje pomocnicze:
syrop prosty
sorbitol 70%
zdyspergowana celuloza
glicerol
polisorbat 80
metylu parahydroksybenzoesan
aromat cukrowy
aromat pomarańczowy
żółcień pomarańczowa E 110
woda oczyszczona

Działanie Lek Calpol w postaci zawiesiny doustnej zawiera jako substancję czynną paracetamol. Paracetamol wykazuje działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.
Wskazania Lek Calpol przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 miesięcy do 6 lat.

Wskazania do stosowania leku Calpol:
gorączka występująca w przebiegu:
- przeziębienia
- grypy
- chorób wieku dziecięcego
oraz ból o małym lub umiarkowanym nasileniu:
- ból głowy
ból związany z ząbkowaniem
ból zęba
bóle mięśniowe, stawowe i kostne
bóle po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych

Przeciwwskazania Nie należy stosować leku Calpol jeśli występuje nadwrażliwość na paracetamol lub którykolwiek składnik leku.
Dawkowanie Leku Calpol nie należy stosować dłużej niż przez 3 kolejne dni bez konsultacji z lekarzem. Leku Calpol nie należy rozcieńczać. Starannie wstrząsnąć przed użyciem. Załączona miarka dozująca ułatwia odmierzenie dawki leku.

UWAGA!
Po każdorazowym otwarciu, szyjkę butelki należy wytrzeć do czysta. Butelkę należy dokładnie zamknąć uważając, aby nie uszkodzić nakrętki.

Dawkowanie u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat
Dawka jednorazowa wynosi od 500 mg do 1000 mg paracetamolu, tj. od 10 ml do 20 ml leku Calpol 6 Plus. Dawkę można powtarzać co 4 godziny, do maksymalnej dawki dobowej 4 g paracetamolu, tj. 80 ml leku Calpol 6 Plus.

Dawkowanie u dzieci w wieku od 6 do 12 lat
Dawkę ustala się wg masy ciała dziecka (przeciętnie jednorazowo od 10 do 15 mg/kg mc.). Od 250 mg do 500 mg paracetamolu, tj. od 5 ml do 10 ml leku Calpol 6 Plus. W razie konieczności dawkę można powtarzać co 4 godziny, ale nie częściej niż 4 razy na dobę.

Działania niepożądane Jak każdy lek, Calpol może powodować działania niepożądane.

Paracetamol może powodować następujące działania niepożądane:
- reakcje nadwrażliwości: zaczerwienienie skóry, wysypka, obrzęk naczynioruchowy, duszność, napad astmy oskrzelowej, obniżenie ciśnienia tętniczego aż do wystąpienia objawów wstrząsu;
- przewód pokarmowy: nudności, wymioty, objawy uszkodzenia wątroby;
- układ krwiotwórczy: granulocytopenia (zmniejszenie liczby pewnego rodzaju krwinek białych - granulocytów we krwi), agranulocytoza (brak granulocytów we krwi), trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi);
- układ moczowy: kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek.

Interakcje Leki przyspieszające opróżnianie żołądka (np. metoklopramid) przyspieszają wchłanianie paracetamolu, natomiast leki opóźniające opróżnianie żołądka (np. propantelina) mogą opóźniać wchłanianie paracetamolu. Równoczesne stosowanie paracetamolu i leków zwiększających metabolizm wątrobowy, tj. niektóre leki nasenne lub przeciwpadaczkowe np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina, jak również ryfampicyna (lek stosowany w leczeniu gruźlicy) może prowadzić do uszkodzenia wątroby, nawet podczas stosowania zalecanych dawek paracetamolu.
Stosowanie paracetamolu jednocześnie z zydowudyną - AZT (lek przeciwiwrusowy, stosowany w zakażeniu wirusem HIV) może nasilać toksyczne działanie zydowudyny na szpik kostny.
Paracetamol może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (np. pochodne kumaryny, heparyna) i zwiększać ryzyko krwawienia.
Paracetamol stosowany jednocześnie z inhibitorami MAO (lekami stosowanymi m.in. w depresji) może wywołać stan pobudzenia i wysoką temperaturę.
Stosowanie paracetamolu może być przyczyną fałszywych wyników niektórych badań laboratoryjnych, wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi (np. oznaczanie stężenia glukozy).
Równoczesne podawanie paracetamolu może zwiększać stężenie chloramfenikolu (antybiotyk o szerokim zakresie działania) w osoczu krwi.
Równoczesne stosowanie paracetamolu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych może zwiększać ryzyko działań niepożądanych na nerki.
Przedłużające się równoczesne stosowanie paracetamolu i aspiryny lub innych salicylanów może zwiększać ryzyko uszkodzenia nerek (jak nefropatia wywołana długotrwałym zażywaniem leków przeciwbólowych, martwica brodawek nerkowych).
Informacje dodatkowe Ciąża:
Lek Calpol ze względu na dawkę i postać farmaceutyczną przeznaczony jest dla dzieci, jednakże wiadomo, że paracetamol przenika przez łożysko i z tego względu może być stosowany w okresie ciąży wyłącznie w razie zdecydowanej konieczności i po konsultacji z lekarzem.

Karmienie piersią:
Paracetamol w niewielkiej ilości przenika do mleka kobiet karmiących piersią i z tego powodu może być stosowany w okresie karmienia piersią wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Postać zawiesina 
Dorośli i dzieci dzieci 
Składnik paracetamol 
Ocena

Oceny i opinie

Twoja ocena

  • Elżbieta: Uważam, że jest to najlepszy produkt dla dzieci z tego rodzaju. Można go podawać młodszym dzieciom, regulując dawkę. Poza tym dzięki odpowiedniej zawartości leku wystarcza na dłużej niż inne tego typu lekarstwa.

Podobne produkty

Paracetamol działa przeciwbólowo ...

Widzisz błąd w opisie? Zgłoś nam
Uwaga! Serwis nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu.
Znajdziesz tutaj informacje na temat działania, składu, przeznaczenia, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz kosmetyków.
Wszelkie wątpliwości koniecznie konsultuj z lekarzem lub farmaceutą.
Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego produktu.
Za pośrednictwem strony nie można kupować produktów.