Jesteś tutaj:

Olej rybi wpływa na nastrój

Kwasy omega-3 wykazują korzystny wpływ na pracę serca, oraz funkcjonowanie mózgu. Nowe badania sugerują, że mogą one również być wykorzystywane w leczeniu uzależnienia od alkoholu, jak i w zaburzeniach psychiatrycznych.

Olej rybi wpływa na nastrój

Zdjęcie: Department of Foreign Affairs and Trade

Kwasy omega-3 wykazują korzystny wpływ na pracę serca oraz funkcjonowanie mózgu. Nowe badania sugerują, że mogą one również być wykorzystywane w leczeniu uzależnienia od alkoholu, jak i w zaburzeniach psychiatrycznych.

Badacze z Indiana University School of Medicine obserwowali wpływ kwasów znajdujących się w oleju rybim na rozwój choroby afektywnej dwubiegunowej. Kwas DHA znajdujący się w oleju rybim wykazał działanie normalizujące zachowanie osobników (myszy) biorących udział w badaniu.

Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD) to jedno z najczęściej występujących obok depresji zaburzeń psychicznych. Charakteryzuje się ona naprzemiennym występowaniem manii (drażliwości, stanu pobudzenia) i depresji (obniżonego nastroju). Tak silne wahania nastroju i zachowania są bardzo uciążliwe dla pacjentów.

„W trakcie badania zaobserwowano, że uczestnicy przyjmujący kwasy DHA rzadziej doświadczają napadów depresji, a w momencie narażenia na sytuacje stresowe – nie dochodziło do drastycznego pobudzeni (zachowania maniakalnego)” – stwierdza Alexander B. Niculescu, profesor psychiatrii, główno dowodzący badania.

Interesującym jest również fakt, że wśród uczestników eksperymentu, którym podawano kwasy omega-3, zaobserwowano zmniejszone pragnienie na alkohol. Stwarza to dużą nadzieję, dla osób uzależnionych od alkoholu.

„Myszy chorujące na chorobę afektywną dwubiegunową, tak samo jak ludzie cierpiący na to schorzenie, przepadają za alkoholem. Zauważyliśmy jednak, że zwiększone stężenia DHA w organizmie w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia ilości wypijanego alkoholu”. Mając na uwadze istotność tego odkrycia, badacze przeprowadzili analogiczne badania na innych zwierzętach i otrzymali potwierdzenie w osiągniętych wynikach.

„Mamy nadzieję, że wzbogacenie diety w kwasy omega-3 stanie się pomocne w prewencji i leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej, jak również w terapii alkoholizmu” – stwierdza Alexander B. Niculescu.

Naukowcy dodatkowo odkryli korelację (związek) pomiędzy zmianami w komórkach mózgu myszy i zmianami biomarkerów w ich krwi. Prowadzący badania sugeruje, że wpływ kwasów omega – 3 na poziomie komórkowym jest zbliżony do wpływu leków stosowanych w psychiatrii.

Dzięki uzyskanym wynikom (w tym przede wszystkim obserwacjom na poziomie biomarkerów komórkowych) badacze liczą na szybką możliwość przeprowadzenia kolejnych badań, już z udziałem ludzi (czyli badań klinicznych, koniecznych do potwierdzenia uzyskanych informacji).

Kwasy omega-3 są znane głównie z właściwości dobroczynnych dla układu sercowo-naczyniowego, usprawniania funkcji poznawczych (zapamiętywania, myślenia), czy też mało istotnych działań niepożądanych dla organizmu człowieka (zwłaszcza w porównaniu z lekami stosowanymi w psychiatrii). Prowadzący badanie, wyraża nadzieję, na poszerzenie zakresu stosowania kwasów omega-3, właśnie w prewencji i terapii schorzeń psychicznych. Równocześnie zaznaczając, że byłyby one dobrą alternatywą dla kobiet ciężarnych lub planujących zajść w ciążę. Ale oczywiście, badania wymagają potwierdzenia, aby można było uznać zasadność stosowania kwasów omega-3 w terapii poprawiania nastroju, czy leczenia uzależnieni alkoholowego.

mgr farm. Kinga Dziwisz

Artykuł źródłowy: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/05/110526091758.htm
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także