Jesteś tutaj:

Czosnek w problemach zdrowotnych

Ta roślina o charakterystycznym zapachu znana jest z właściwości prozdrowotnych. Ile w przekonaniu o dobroczynnym działaniu czosnku prawdy, a ile kolejnego dietetycznego mitu?

Czosnek w problemach zdrowotnych
Wiele klinicznych badań potwierdziło skuteczność czosnku w walce z chorobami kardiologicznymi i jego ogólne dobroczynne skutki dla zdrowia. Ta uwielbiana w kuchni polskiej roślina wykazuje dobre rezultaty nie tylko w prewencyjnym leczeniu, ale także i w zaawansowanych stadiach chorób: obniża poziom “złego” cholesterolu i trójglicerydów, zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów i obniża ciśnienie krwi.

Z drugiej strony jednak warto pamiętać, że większość przeprowadzonych badań dotyczyła krótkoterminowo obserwowanych pacjentów, dlatego trudno stwierdzić, czy rezultaty utrzymują się dłużej niż przez kilka miesięcy. Ponadto przeprowadzonych zostało wiele kontr-badań nie wykazujących żadnych szczególnych właściwości czosnku, dlatego przez wielu uważany jest on za nieszkodliwy (aczkolwiek specyficznie pachnący), dietetyczny mit. Jak jest naprawdę?

Ile czosnku?

Najbardziej charakterystyczny dla czosnku jest jego zapach. Zmiażdżony ząbek wydziela alicin (S-tlenku disulfidu diallilowego, S-allilo-2-propenotiosulfinianu), i to właśnie ta substancja odpowiedzialna za specyficzną woń jest uważana za najważniejszą w kwestiach zdrowotnych. W części badań dowiedziono, że alicin ma skuteczniejsze działanie niż tetracyklina lub penicylina – czyli najpopularniejsze antybiotyki.

Zgodnie z wyznacznikami The American Dietetic Association (Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego) by osiągnąć zadowalające rezultaty i w pełni wykorzystać możliwości czosnku, należy spożywać ok 600-900mg dziennie (czyli około 1 ząbek).

Jednak warto pamiętać, że czosnek nie jest bezpieczny dla wszystkich – szczególnie ostrzega się przed nadmiernym spożyciem kobiety w ciąży oraz osoby o wrażliwych żołądkach. Nie należy łączyć czosnku z lekami takimi jak aspiryna oraz skonsultować kwestię diety i przyjmowanych leków na cukrzycę z lekarzem. Czosnek i suplementy diety z niego wytwarzane zagęszczają krew, dlatego powinny być odstawione na co najmniej tydzień przed planowanymi zabiegami medycznymi.

Inne właściwości czosnku

Niektóre badania wykazują, iż czosnek może być wykorzystywany w prewencji nowotworów, ze szczególnym uwzględnieniem raka piersi, odbytu, żołądka, prostaty i skóry, co potwierdzono także na zwierzętach. Dla wielu osób często chorujących na przeziębienie nie będzie nowością, iż przypisuje się mu właściwości antybiotyczne i wspomagające układ odpornościowy, dlatego polecany jest w czasie wzmożonego ryzyka zachorowania na grypę, w trakcie choroby i w czasie rekonwalescencji. Dodatkowo tradycyjnie uznawany jest za środek wspomagający leczenie grzybic.

Kontrowersyjne ząbki

Niezależnie od faktu, iż nie udało się w pełni potwierdzić skuteczności czosnku w walce z chorobami, w dalszym ciągu należy pamiętać, że większość badań wykazuje jego pozytywne działanie. Stąd wśród lekarzy i dietetyków przeważa przekonanie o dobroczynnym działaniu tej rośliny, szczególnie w kwestiach dotyczących chorób kardiologicznych i związanych z nadciśnieniem.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także