Jesteś tutaj:

Jak rozmawiać z dziećmi o seksie

Dla wielu ludzi w dalszym ciągu sfera intymna ich życia jest tematem tabu, który wywołuje uczucie wstydu, rumieniec na twarzy lub nerwowy śmiech. Skoro sami dorośli reagują na „te” tematy w specyficzny sposób. Jak zatem przekazać potrzebną dziecku wiedzę na temat życia intymnego?

Jak rozmawiać z dziećmi o seksie

Zdjęcie: Wonderlane

Dla wielu ludzi w dalszym ciągu sfera intymna ich życia jest tematem tabu, który wywołuje uczucie wstydu, rumieniec na twarzy lub nerwowy śmiech. Skoro sami dorośli reagują na „te” tematy w specyficzny sposób. Jak zatem przekazać potrzebną dziecku wiedzę na temat życia intymnego?

Szczerość i naturalność

Dzieci mają wrodzoną zdolność zadawania trudnych pytań ale jednocześnie przejawiają szósty zmysł w zakresie odczytywania emocji i szczerości intencji innych ludzi. Ważne jest zatem, aby rozmawiając z nimi i odpowiadając na ich pytania być naturalnym. Bez trudności wyczują jeśli będziemy starali się je oszukać lub zbyć.

Oszukiwanie malucha może prowadzić jedynie do utraty jego zaufania. Dla dzieci to rodzice są najbliższymi i najważniejszymi osobami – pierwszym źródłem wiadomości o życiu i świecie i to właśnie od nich oczekuje odpowiedzi na nurtujące go pytania. Pamiętajmy, że jesteśmy dla nich pierwszymi wzorcami zachowań.

Odpowiedni język

Rozmawiając z dziećmi o sprawach intymnych często brakuje nam odpowiednich słów, nie wiemy jakiej terminologii powinniśmy używać. Tak naprawdę wszystko zależy od wieku dziecka, jeśli jest to maluch w wieku przedszkolnym, dopasujmy nasz język w taki sposób, aby dziecko zrozumiało główną ideę. Unikajmy fachowych, medycznych sformułowań, gdyż zaciemnią niepotrzebnie nasz przekaz.

Dzieciom w starszym wieku można wprowadzać bardziej specjalistyczne słownictwo, ale wszystko z umiarem. Pamiętajmy, aby nie używać eufemizmów czy wulgaryzmów tak powszechnych w naszym języku, które często wprowadzają w błąd lub wywołują uśmiech na twarzy. To jakich słów będziemy używać w znaczący sposób wpływa na świadomość seksualną naszego dziecka. Mówiąc w sposób naturalny i bez skrępowania na temat seksualności podświadomie przekazujemy naszym dzieciom poczucie bezpieczeństwa, pewność siebie i własnej seksualności.

Fizyczność i emocjonalność

Rozmowa o seksie to przede wszystkim rozmowa o miłości łączącej dwoje ludzi. Często zapominamy o tym aspekcie będąc zaskoczonymi niewygodnym pytaniem. Nie koncentrujmy się zatem wyłącznie na fizycznym aspekcie aktu seksualnego. To co łączy dwoje ludzi to nie tylko fizyczność, ale cała konstelacja emocji. Mówiąc o uczuciach przy temacie seksu dzieci dostają od nas informację, że jest to połączenie obu elementów dzięki czemu związek – związek ich rodziców - jest silny i stabilny, a oni bezpieczni. Nie wstydźmy się otwarcie mówić o emocjach!

Na zakończenie tematu można opowiedzieć malcowi o emocjach związanych z jego poczęciem, długim oczekiwaniem na jego narodziny oraz ogromnym szczęściu gdy w końcu przyszedł na świat.

Powaga

Dla dziecka to bardzo ważny temat, dlatego powinniśmy potraktować naszego rozmówce bardzo poważnie. Brak naszej delikatności, lub wyśmianie dziecka za jego zainteresowanie może odcisnąć poważne piętno w jego dorosłym życiu i podejściu do „tych spraw”. Jeśli potraktujemy nasze dziecko w sposób lekceważący i bez szacunku do niego i jego ciekawości, nasz maluch może stracić do nas zaufanie. Rozmowa powinna być dyskretna i dawać poczucie pewności, że nie stanie się tematem rozmów przy rodzinnym stole.

W oczekiwaniu na rodzeństwo

Ciąża matki to tak naprawdę wspaniały moment, aby wprowadzić malucha w temat skąd się biorą dzieci. Dla dziecka mama z rosnącym brzuszkiem staje się naturalnym obrazem, oswaja się z tematem, a my mamy możliwość stopniowego tłumaczenia naszemu dziecku jak to się dzieje, że brat lub siostra są w brzuchu mamy.

Początkowo dziecko zadowoli się wyjaśnieniem, że wzięło się z brzucha mamy. W wieku szkolnym chce wiedzieć, jak się stamtąd wydostało (najlepiej powiedzieć, zgodnie z prawdą, że przez specjalną dziurkę do rodzenia, którą mama ma między nogami), i wreszcie, jak się tam znalazło.

Najważniejsze jednak, by dać się prowadzić pytaniom dziecka i podkreślać miłość łączącą rodziców.

Zabawy naszego malucha

Najczęściej w wieku przedszkolnym nasze dziecko zaczyna wchodzić w naturalną fazę rozwoju, gdy poznaje swoje ciało i wie, że niektóre jego części mogą być źródłem przyjemnych doznań. Wiele z rodziców jest zszokowanych, gdy pani w przedszkolu informuje ich o zachowaniu ich malucha lub sami zauważają zabawy dziecka w domu.

Tak jak na każdym wcześniejszym etapie, tak i w tym momencie niezmiernie ważna jest reakcja dorosłych. Karanie, obwinianie i zawstydzanie sprawią, że dziecko poczuje się napiętnowane, a "te sprawy" stanął się dla niego wstydliwe.

Dekalog dobrej rozmowy z dzieckiem:

1. Bądź szczery i naturalny

2. Nie rozmawiaj o seksie, gdy czujesz się skrępowany – przekaż pałeczkę partnerowi lub przemyśl sobie jak powinna wyglądać taka rozmowa

3. Nie złość się na dziecko, gdy zadaje niewygodne pytania

4. Nie ignoruj dziecka, uszanuj jego ciekawość

5. Nie okłamuj dziecka, mów prawdę

6. Dostosuj język do wieku dziecka

7. Nie karz dziecka i nie wpędzaj w poczucie winy

8. Nie wyśmiewaj i nie zawstydzaj swojej pociechy

9. Nie utrwalaj przekonania, że sprawy intymne są czymś złym

10. Poszukaj książek, które ułatwią wam rozmowę na temat życia seksualnego

Książki, które mogą być pomocne w rozmowach z dziećmi na temat seksu:

Marcin Brykczyński "Skąd się biorą dzieci?"

Moje małe encyklopedie Larousse'a "Ciało"

Virgine Dumont "Pytania o miłość 5-8 lat"

Thierry Lenain, Delphine Durand "Czy Kasia to chłopak?"
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także