Jesteś tutaj:

Orsalit w każdej domowej apteczce - w domu i w podróży.

Lato to czas odpoczynku oraz okres bliższych i dalszych podróży. Niezależnie jednak od tego, czy wakacje spędzamy w kraju, czy w egzotycznych zakątkach, wyjazd mogą zakłócić dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego: niestrawność, biegunka czy wymioty.

Orsalit w każdej domowej apteczce - w domu i w podróży.
Lato to czas odpoczynku oraz okres bliższych i dalszych podróży. Niezależnie jednak od tego, czy wakacje spędzamy w kraju, czy w egzotycznych zakątkach, wyjazd mogą zakłócić dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego: niestrawność, biegunka czy wymioty.

Wakacyjne podróżowanie sprzyja infekcjom pokarmowym. W drodze zapominamy często o zasadach higieny: myciu rąk i korzystaniu ze sprawdzonych źródeł wody pitnej. Często spożywamy posiłki przechowywane przez dłuższy okres czasu w nieodpowiedniej temperaturze, jemy w przydrożnych barach lub ulegamy pokusie i zjadamy nieumyte owoce, zakupione na ulicznych straganach. Wysokie temperatury panujące latem sprzyjają rozwojowi bakterii zwłaszcza w produktach zawierających niepasteryzowane mleko, lodach czy ciastkach z kremem, jeżeli są one nieodpowiednio przechowywane. Szczególne zasady ostrożności obowiązują w trakcie pobytu w krajach o zdecydowanie cieplejszym niż nasz klimacie i o niższym poziomie rozwoju ekonomicznego. Wprawdzie przedstawiciele biur podróży zwykle ostrzegają swoich klientów przed piciem nieprzegotowanej wody, ale na miejscu większość zapomina o środkach ostrożności: pije napoje z dystrybutorów, używa kostek lodu (przygotowanych z niegotowanej wody), myje zęby wodą z kranu czy korzysta z dostępnych cała dobę posiłków, przechowywanych w temperaturze pokojowej. Również zatłoczone baseny bywają źródłem infekcji.

Nawet najbardziej wymarzony urlop może stać się koszmarem, jeżeli zepsują go nam wymioty lub biegunka u nas samych lub naszych najbliższych. Główną przyczyną dolegliwości jest zazwyczaj spożycie zakażonych pokarmów lub napojów, brak higieny, czyli brudne ręce oraz szeroko pojęte kontaktu międzyludzkie. Oczywiście największe ryzyko wystąpienia zakażenia dotyczy dzieci i u nich również objawy są zazwyczaj najbardziej gwałtowne.

Bóle brzucha, nudności, biegunka, wymioty i gorączka, to najczęściej występujące objawy zakażenia przewodu pokarmowego. Utrata wody spowodowana wymiotami i biegunką może być przyczyną groźnego dla organizmu odwodnienia, któremu dodatkowo towarzyszy utrata ważnych elektrolitów: sodu, potasu i chloru. W wysokiej temperaturze tracimy ponadto wodę i elektrolity z potem oraz poprzez parowanie przez skórę. Im młodszy organizm tym większe jest ryzyko szybkiego odwodnienia, dlatego u małych dzieci, u których występują objawy zakażenia przewodu pokarmowego (biegunka, wymioty), należy jak najszybciej podjąć działania zapobiegające pogłębianiu odwodnienia i przywracające prawidłową ilość wody i elektrolitów w organizmie. W większości przypadków najważniejszym i często jedynym sposobem postępowania w ostrej biegunce jest nawadnianie chorej osoby. Tylko w przypadku, gdy objawy nie ustępują lub zachodzi uzasadniona obawa ciężkiego zakażenia bakteryjnego, wskazane jest leczenie antybiotykiem.

Badania naukowe i praktyka kliniczna wykazały, że najskuteczniejszym sposobem przywracania prawidłowego nawodnienia i zawartości elektrolitów jest podawanie tzw. doustnych płynów nawadniających, np. ORSALIT. Jest to preparat, który doskonale wchłania się z przewodu pokarmowego i bezpiecznie może być stosowany zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Orsalit oprócz wody, zawiera glukozę i elektrolity, w odpowiednio dobranym stężeniu, dzięki czemu w całości mogą być przyswojone przez organizm. W przeciwieństwie do Orsalitu inne , popularne napoje, takich właściwości nie mają. Np. soki, coca-cola czy inne kolorowe napoje gazowane zawierają bardzo duże ilości cukrów, co powoduje, że taki napój „ściąga” wodę do przewodu pokarmowego zamiast ułatwiać jej wchłanianie do układu krążenia. Płyny o wysokiej osmolarności (soki, słodzone napoje) mogą nie tylko pogłębić odwodnienie, ale także nasilić biegunkę. Ponadto, napoje te pozbawione są elektrolitów, lub skład ważnych dla życia pierwiastków odbiega od najbardziej fizjologicznego.
Dlatego jeżeli chcemy pomóc chorej osobie powinniśmy sięgać po pewne i sprawdzone sposoby nawadniania, czyli po ORSALIT. Można go bez problemu nabyć w każdej dobrej aptece. ORSALIT jest dostępny w postaci saszetek, które nie zajmują miejsca w podróżnym bagażu i powinny stanowić podstawowe wyposażenie każdej rodzinnej apteczki. Dzięki temu niezależnie od miejsca wypoczynku, w każdej chwili, gdy wystąpią biegunka lub wymioty, można skutecznie leczyć lub zapobiegać groźnemu odwodnieniu.

ORSALIT to jedyny na polskim rynku doustny płyn nawadniający

- posiadający 3 ulubione przez dzieci smaki i orzeźwiający smak dla dorosłych,
  • ma specjalnie opracowany skład zgodny z aktualnymi zaleceniami,
  • ma rurki poprawiające walory smakowe,
  • posiada miarkę ułatwiającą komfortowe przygotowanie i precyzyjne podanie.
ORSALIT musi być przygotowany i podawany ściśle wg. zaleceń producenta, a więc nie należy zmieniać jego składu poprzez dosładzanie lub mieszanie z innymi płynami niż woda. Z codziennej praktyki wynika, że doustne płyny są lepiej tolerowane przez dzieci, jeżeli podawane są po dość mocnym schłodzeniu.
Należy pamiętać, że u małych dzieci, u których występują wymioty lub biegunka, nie wolno stosować leków hamujących perystaltykę przewodu pokarmowego. Leki typu Loperamid lub Stoperan można podawać dzieciom starszym lub osobom dorosłym, jednak ich podanie nie zastępuje nawadniania!

Podjęcie szybkiego działania zapobiegającego odwodnieniu poprzez podawanie Orsalitu może uchronić osobę chorą przed groźnymi następstwami biegunki i wymiotów. Jeżeli jednak zaobserwujemy niepokojące objawy, takie jak: osłabienie, senność, brak pragnienie pomimo nasilonych wymiotów lub biegunki, zmniejszone oddawanie moczu, suchość skóry lub błon śluzowych, wówczas niezwłocznie powinniśmy skontaktować się z lekarzem, gdyż pacjent może wymagać bardziej intensywnego nawadniania, czyli podania dożylnych płynów.


Dr n. med. Kinga Kowalska – Duplaga
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także