Jesteś tutaj:

23-30 kwietnia Europejskim Tygodniem Szczepień

Już po raz szósty w Polsce obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień. Celem akcji jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na konieczność szczepień ochronnych, na zasadność realizowania kalendarza szczepień już od pierwszych tygodni życia dziecka.

23-30 kwietnia Europejskim Tygodniem Szczepień

Zdjęcie: Partha S. Sahana

Już po raz szósty w Polsce obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień. Celem akcji jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na konieczność szczepień ochronnych, na zasadność realizowania kalendarza szczepień już od pierwszych tygodni życia dziecka.

O tym, że szczepić warto – przekonują młodych rodziców lekarze podkreślając, że tak na prawdę na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat, szczepienia ochronne pozwoliły wyeliminować ze środowiska niebezpieczne choroby zakaźne.

Niska świadomość, czy nowoczesne przekonanie?

Wydawać by się mogło, że ludzie zamieszkujący kraje europejskie są świadomi celowości przeprowadzania szczepień ochronnych u dzieci. Niestety z roku na rok rośnie ilość dzieci, które nie zostały zaszczepione, z powodu sprzeciwu rodziców. Brak akceptacji w sprawie szczepień co raz częściej wynika z nowoczesnych poglądów rodziców; przekonania, że jeśli choroba powszechnie nie występuje, to ich dziecko nie ma prawa zachorować.

Badania prowadzone przez Światową Organizację Zdrowia wskazują na istnienie realnego problemu. WHO apeluje, że teoretycznie wyeliminowane choroby powracają . Wirus polio rozprzestrzeniający się na terenie Tadżykistanu, czy odry – na obszarze Francji i Hiszpanii to tylko przykłady wzrostu zachorowalności na choroby zakaźne. Światowa Organizacja Zdrowia apeluje przede wszystkim o rozsądek w podejmowaniu decyzji o nie szczepieniu dziecka, a umiejętność szerszego spojrzenia na problem powinna pozwolić dojść do wniosku, że – nie szczepiąc swojego dziecka, narażamy także inne osoby na zakażenie.

Małe sukcesy akcji

Prowadzona od kilku lat akcja propagująca szczepienia dzieci – przede wszystkim zwraca uwagę na szczepienia obowiązkowe, zalecane w ramach tak zwanego kalendarza szczepień. Dzięki akcji, co raz więcej pracowników służby zdrowia rozmawia z rodzicami na temat celowości przeprowadzania szczepień. W ostatnich latach również media włączyły się do akcji, dzięki czemu informacja o obowiązkowych szczepieniach ma szansę dotrzeć do większego grona rodziców.

Dlaczego warto szczepić?

Szczepienia na podstawowe choroby zakaźne to nie tylko wyraz troski o własne dziecko, ale również o ogół społeczeństwa.

Przeciwnicy szczepień zwracają uwagę na poszczególne przypadki wystąpienia działań niepożądanych po szczepieniu. Jednak lekarze podkreślają, że niekoniecznie sam zastrzyk może być przyczyną różnych dolegliwości. Zdarza się, że lekarz popełnia błąd, kwalifikując dziecko z niską odpornością organizmu, a w takiej sytuacji o działania niepożądane nie trudno.

Lekarze podczas corocznej akcji zachęcają ludzi do szczepienia swoich pociech, gdyż pozwala to zmniejszyć ryzyko choroby nie tylko na małą skalę – ale również na większą -, obejmującą miliony ludzi.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także