Jesteś tutaj:

Alergik kontra pluszaki - czyli jak dbać o zabawki dziecka z alergią.

Dziecko – alergik stawia rodziców przed trudnym dylematem. W pokoju dziecka powinno znajdować się jak najmniej przedmiotów mogących wywołać uczulenie, ale trudno pozbawiać je radości zabawy z pluszakami. Co wobec tego zrobić?

Alergik kontra pluszaki - czyli jak dbać o zabawki dziecka z alergią.

Zdjęcie: oatsy40

Dziecko – alergik stawia rodziców przed trudnym dylematem. W pokoju dziecka powinno znajdować się jak najmniej przedmiotów mogących wywołać uczulenie, ale trudno pozbawiać je radości zabawy z pluszakami. Co wobec tego zrobić?

Nie ma sensu się oszukiwać – i tak nie zapewnimy dziecku przestrzeni całkowicie wolnej od alergenów. Sztuka polega na tym, żeby osiągnąć choćby zbliżony efekt, nie robiąc przy tym w życiu malucha rewolucji. Dziecko zazwyczaj jest wystarczająco zestresowane nową dla niego sytuacją, tak że dodatkowe straszenie i zabieranie zabawek raczej nie przyniesie dobrego efektu. Oczywiście, w każdym dziecięcym pokoju można znaleźć mnóstwo pluszaków, lalek i innych przedmiotów, o których zapomniała zarówno nasza pociecha, jak i my sami. Takie zalegające zabawki stanowią siedlisko kurzu i roztoczy, więc pozbycie się ich jest zdecydowanie wskazane. Nie ma jednak sensu wyrzucać ukochanego misia. Lepiej nauczyć się, jak o niego dbać.

Jakie zabawki?

Przede wszystkim, najlepiej byłoby pozbyć się wszystkich pluszowych czy szmacianych zabawek – gnieżdżą się w nich roztocza – w ostateczności pozostawić kilka ulubionych. Zabawki dla alergika powinny być wykonane z materiałów, które łatwo wyczyścić, jak plastik czy drewno. Na rynku dostępne są również przytulanki wykonane z materiałów hipoalergicznych, na przykład z organicznej bawełny. Ale z pewnością nie będzie problemu ze znalezieniem ekwiwalentu dla pluszowego misia – klocki, układanki, konik na biegunach (jeśli jest cały z drewna), gry planszowe, piłki, plastikowe figurki – wybór jest niemal nieograniczony.

Sprzątanie

Podobnie jak w przypadku samego pokoju, również zabawki należy jak najczęściej czyścić i prać. Plastikowe i drewniane przecieramy codziennie wilgotną szmatką, a po zabawie trzymamy w zamykanych pojemnikach, żeby zapobiec osiadaniu kurzu. Najlepiej sprawdzą się pojemniki z tworzywa sztucznego. Lepiej unikać wiklinowych koszy – które cieszą oko, jednak zbierają masę kurzu i roztoczy. Pluszowe zabawki najlepiej raz w tygodniu prać w pralce w temperaturze co najmniej 60°C (w takiej temperaturze giną roztocza), albo na dwa dni wkładać do zamrażalnika (warto po takim wymrażaniu opłukać zabawkę, żeby pozbyć się pozostałości roztoczy. W lecie dobre efekty przynosi wystawienie na ostre słońce.

Ciekawostka

Plastikowe klocki i inne niewielkie zabawki z tworzywa sztucznego, których przetarcie wilgotną szmatką jest bardzo czasochłonne, warto wrzucić do zapinanej poszwy na poduszkę. Tak zapakowane zabawki możemy spokojnie wrzucić do pralki automatycznej i wyprać w odpowiedniej temperaturze. Oszczędzi nam to wiele czasu i energii, a efekt będzie zdecydowanie lepszy.

Książki

Książki, nawet nowe, to również przechowalnia kurzu. Stare tomy dodatkowo kryją w sobie zarodniki grzybów i pleśń – czynniki silnie uczulające. Lepiej więc pozbyć się z domu (lub przynajmniej z pokoju alergika) starych książek, a pozostałe trzymać w zamkniętych szafkach lub za szklaną szybą. Warto pamiętać, by regał z książkami, a także kosze z zabawkami znajdowały się jak najdalej od łóżka dziecka – zapewni mu to spokojniejszy sen.

Na szczęście obecnie coraz więcej sprzętów produkowanych jest z myślą o dzieciach alergikach, więc urządzenie pokoju nie będzie się musiało wiązać z dylematem: zdrowo czy ładnie?

DOWIEDZ SIĘ TAKŻE, JAK URZĄDZIĆ POKÓJ MAŁEGO ALERGIKA >>
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także