Jesteś tutaj:

Jak prawidłowo dbać o oczy latem

Wybierając się na urlop zwykle pamiętamy o dobrym zabezpieczeniu skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, zapominając o ochronie oczu, które również wymagają szczególnej opieki w okresie wakacyjnym. Czy wiesz jak właściwie dbać o oczy podczas wakacyjnych podróży?

Jak prawidłowo dbać o oczy latem
Okres wakacyjnych wyjazdów doskonale służy naszemu samopoczuciu. Już kilkudniowy pobyt nad morzem, jeziorem, czy w górach, z dala od miejskiego tłoku sprawia, że czujemy się znacznie lepiej, a po powrocie mamy zwiększone pokłady pozytywnej energii i większą mobilizację do działania.

Wybierając się na urlop zwykle pamiętamy o dobrym zabezpieczeniu skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, zapominając o ochronie oczu, które również wymagają szczególnej opieki w okresie wakacyjnym. Czy wiesz jak właściwie dbać o oczy podczas wakacyjnych podróży?

Po pierwsze zakładaj okulary przeciwsłoneczne

W piękny słoneczny dzień do naszych oczu dociera na prawdę duża dawka szkodliwego promieniowania słonecznego. Kilkugodzinny pobyt na pełnym słońcu, a zwłaszcza nad wodą, kiedy promienie słoneczne odbijając się, docierają do oczu ze zdwojoną intensywnością, może prowadzić do bolesnego oparzenia, które objawia się zaczerwienieniem, suchością i pieczeniem oczu. Nadmierna ekspozycja oczu na działanie słońca uaktywnia również wolne rodniki tlenowe, które są w głównej mierze winowajcami starzenia się oczu.

Aby uchronić swoje oczy przed niekorzystnym działaniem promieniowania ultrafioletowego, wyrób w sobie nawyk zakładania okularów z filtrem w słoneczne dni. Niezwykle istotne jest, aby nosić okulary dobrej jakości, z wysokim filtrem, dlatego po okulary przeciwsłoneczne wybierz się do profesjonalnego salonu optycznego. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że skutecznie chronisz swoje oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Po drugie chroń oczy przed słoną, bądź chlorowaną wodą

Jeśli twoją pasją jest woda, a podczas wakacyjnego urlopu często korzystasz z basenu, czy zbiorników wodnych, koniecznie zaopatrz się
w okulary do pływania. Chlor zawarty w basenowej wodzie, czy sól morska wysuszają oczy, przez co mogą być podrażnione, zaczerwienione i wrażliwe. Okulary do pływania chronią również oczy przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, które mogą być przyczyną infekcji, na przykład bakteryjnego zapalenia spojówek.

Zadbaj o dokładny demakijaż oczu

Zwłaszcza podczas wakacji kobiety najczęściej sięgają po kosmetyki wodoodporne, a zwłaszcza tusze do rzęs, których zwiększona odporność na działanie wody, pozwala nawet na długą kąpiel, bez ryzyka rozmazania się starannego makijażu oczu.


Zaletą wodoodpornych tuszy do rzęs jest z pewnością ich zwiększona trwałość, jednak skutkuje to koniecznością użycia właściwych preparatów do zmywania oczu, aby usunąć pozostałości kosmetyku.

Aby dokładnie usunąć makijaż oczu, nasącz płatek kosmetyczny preparatem do

demakijażu, a następnie przyłóż go do zamkniętego oka i poczekaj, aż preparat zacznie działać. Delikatnymi ruchami oczyść rzęsy i skórę wokół oczu pamiętając, aby nie trzeć powiek, których cienka skóra jest bardzo wrażliwa na utratę jędrności oraz podrażnienia.

Skutecznie zapobiegaj alergii

Sezon wiosenno – letni to niestety okres niesprzyjający alergikom. Reakcja alergiczna na pyłki kwitnących roślin, zarodniki grzybów, czy sierść zwierząt zwykle objawia się kichaniem, zaczerwienieniem oraz swędzeniem oczu.

Jeśli cierpisz na alergię, najlepszym rozwiązaniem będzie przede wszystkim unikanie czynnika alergizującego. Zdarza się jednak, że całkowite wykluczenie kontaktu z alergenem jest wręcz niemożliwe. Wtedy pozostaje już tylko skuteczne radzenie sobie z alergią.

Kiedy poczujesz łzawienie i pieczenie oczu, spróbuj nie pocierać oczu. Pocieranie ich, a zwłaszcza brudnymi palcami sprawia, że oczy są przekrwione i podrażnione, a uczucie nieprzyjemnego swędzenia nie ustępuje. Brudne ręce sprzyjają również zakażeniom. Dlatego też w takiej sytuacji sięgnij przede wszystkim po krople do oczu, zawierające w swoim składzie substancje czynne, wykazujące działanie przeciwalergiczne.Substancje aktywne zawarte w preparatach skutecznie hamują uwalnianie histaminy oraz innych mediatorów reakcji alergicznej, znacznie zmniejszając objawy odczynu alergicznego. Jeśli jesteś kierowcą pamiętaj, że krople mogą wywoływać przemijające zaburzenia widzenia, co może prowadzić do wydłużenia twojego czasu reakcji. Dlatego też nie stosuj kropli do oczu tuż przed podróżą samochodem. Poczekaj aż przeminą ewentualne zaburzenia widzenia, aby twoja podróż była całkowicie bezpieczna.

Nawilżaj oczy

Pakując wakacyjną apteczkę, pamiętaj o zabraniu nawilżających kropli do oczu, które mogą okazać się niezwykle przydatne podczas podróży. W samolocie wilgotność powietrza znacznie spada, przez co wyraźnie możesz odczuć suchość skóry oraz pieczenie oczu. Również długa podróż w klimatyzowanym samochodzie może skończyć się nieprzyjemnym podrażnieniem i zaczerwienieniem oczu. Kilkugodzinny pobyt na plaży bez okularów ochronnych może zakończyć się nawet poparzeniem spojówek. W każdej sytuacji, kiedy twoje oczy wymagają szybkiego i skutecznego nawilżenia, sięgnij po krople do oczu. Godne polecenia są krople, zawierające w swoim składzie kwas hialuronowy.

Kwas hialuronowy obecny w preparatach jest związkiem naturalnie występującym w gałce ocznej oraz innych częściach organizmu. Związek ten posiada szczególne właściwości tworzenia równomiernego, nawilżającego i długo utrzymującego się na powierzchni gałki ocznej filmu, chroniącego przed podrażnieniem i suchością. Preparaty z kwasem hialuronowym polecane są również osobom stosującym regularnie soczewki kontaktowe. Wytworzony na powierzchni oka nawilżający film zwiększa komfort noszenia soczewek – zarówno twardych, jak i miękkich, zmniejszając ryzyko wystąpienia podrażnień oczu.

Udziel oczom właściwej pierwszej pomocy

Zwłaszcza podczas wakacji, kiedy jesteśmy znacznie bardziej aktywni zdarza się zaprószenie oczu. Nie tylko piasek, ale również pył, bądź owady mogą wpaść do oczu, wywołując nieprzyjemne uczucie dyskomfortu i bólu.

Jeśli coś wpadnie ci do oka, udziel sobie właściwej pierwszej pomocy. Jeśli tylko masz taką możliwość, umyj dokładnie ręce wodą z mydłem, bądź przetrzyj dłonie dezynfekującymi wilgotnymi chusteczkami. W następnej kolejności spróbuj wyciągnąć paproch z oka, używając w tym celu chusteczki higienicznej, patyczka higienicznego, bądź lekko zwilżonej waty. Możesz również przepłukać oko wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Pamiętaj, aby nie oczyszczać oka palcem. Obecne na dłoniach bakterie mogą być przyczyną infekcji gałki ocznej.

Jeśli próby udzielenia oczom pierwszej pomocy kończą się niepowodzeniem, a oko nadal jest zaprószone, pozostaje wizyta u lekarza okulisty, który oczyści oko i zaaplikuje preparaty przeciwbakteryjne, aby chronić oczy przed infekcjami.

Nie ulega wątpliwości, że o oczy należy dbać cały rok. Jednak szczególną uwagę poświęć im w okresie wakacyjnym, kiedy więcej czasu spędzasz na świeżym powietrzu, korzystając z uroku ciepłych, słonecznych dni.

Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także