Jesteś tutaj:

Ból gardła - to już nie problem

Nieprzyjemne uczucie drapania i kłucia w gardle, trudności w połykaniu, ból, pieczenie - objawy doskonale znane, potrafią skutecznie popsuć nastrój niejednemu z nas. Ból gardła jest bardzo powszechną dolegliwością, a co za tym idzie, przez wielu pacjentów ignorowaną. Nie warto jednak czekać, aż ból samoistnie ustąpi. Współczesna medycyna oferuje szereg rozwiązań, zarówno w postaci leków bez recepty jak i domowych, sprawdzonych sposobów, które szybko uleczą chore gardło.

Ból gardła - to już nie problem

Zdjęcie: eyesnightclosed

Najczęstsze przyczyny bólu gardła
Powszechnie wiadomo, że grono pacjentów, sięgających po środki uśmierzające ból gardła, zwiększa się znacznie w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie bowiem, łatwo "nabawić się" infekcji wirusowej, która kończy się przeziębieniem, a w poważniejszych przypadkach - grypą.
Istnieje jednak szereg innych przyczyn, które skutkują bólem gardła, a do najważniejszych należą:
 • zakażenie bakteryjne, prowadzące do paciorkowcowego zapalenia gardła czyli anginy, wymaga konsultacji lekarskiej, gdyż w terapii niezbędne stają się antybiotyki.
 • wirus Epsteina-Barra, powodujący mononukleozę, nazywaną przez niektórych "chorobą pocałunków". Choroba leczona jest tylko objawowo z wykorzystaniem typowych leków stosowanych w terapii przeziębienia. Lekarze zalecają jednak, by pacjenci unikali większych wysiłków, nie przemęczali się, póki objawy całkowicie nie ustąpią.
 • obecność ciała obcego w przełyku
 • refluks żołądkowo-przełykowy - polega na zarzucaniu kwaśnej treści żołądka do przełyku, co powoduje odczyn zapalny w dolnej jego części, może dojść też do częściowej aspiracji treści żołądka do dróg oddechowych, co powoduje ból i uczucie pieczenia w gardle
 • czynniki, które mogą prowadzić do podrażnienia śluzówki gardła to także: dym papierosowy, długotrwały wysiłek głosowy, gwałtowne zmiany temperatury powietrza, klimatyzacja.
 • proces wyrzynania się "zębów mądrości" - u niektórych pacjentów może wywoływać jednostronny, kłujący ból gardła.
 • zakażenie grzybem drożdżopodobnym z gatunku Candida albicans, który może być przyczyną aft - pleśniawek; są to miejscowe owrzodzenia występujące w jamie ustnej w postaci pojedynczych białych plamek. Ta dolegliwość nie wymaga zwykle konsultacji lekarskiej, jednakże jest dosyć uporczywa. Pojawiają się problemy z jedzeniem, przełykaniem, ból gardła, uczucie pieczenia.

Nasuwa się zasadnicze pytanie: czy każde odczucie dyskomfortu w obrębie jamy ustnej lub gardła zmusza nas do natychmiastowego sięgnięcia po leki?
Nie - podrażnienie, suchość gardła wywołana np. nadwyrężeniem strun głosowych, przebywaniem w silnie zadymionych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, możemy niekiedy już zlikwidować stosując płukanki ziołowe, intensywnie nawilżając gardło, poddając się inhalacjom.
Jeśli jednak gardło jest już zaczerwienione, ból nasila się przy połykaniu, warto udać się do apteki po leki dostępne bez recepty.

Preparaty bez recepty łagodzące ból gardła - jak działają?
Oferta polecanych specyfików jest bardzo bogata. Są one pomocne, jeśli mamy do czynienia z bólem gardła o podłożu wirusowym. Należy zwrócić uwagę, iż celem leczenia w takim przypadku jest przyniesienie ulgi w objawach i zmniejszenie dyskomfortu, podczas gdy infekcja przebiega własnym tokiem.

Występują one najczęściej w postaci tabletek lub pastylek do ssania, aerozoli, a ich stosowanie pobudza wydzielanie śliny, która nawilża gardło i w ten sposób wywiera działanie łagodzące.

Ze względu na zawarte składniki, które determinują działanie terapeutyczne, preparaty "na gardło" można zakwalifikować do kilku grup:
 • środki odkażające, o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych, np. tabletki do ssania SEBIDIN - wskazane przy zakażeniach bakteryjnych, CHLORCHINALDIN - szczególnie polecany w przypadku nawracających pleśniawek (aft), CHOLISEPT, pastylki SEPTOLETE.

Stosunkowo najsilniejsze działanie antyseptyczne w tej grupie preparatów wykazują tabletki do ssania NEOANGIN, a także pastylki STREPSILS.
 • środki o dodatkowym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym,

np. aerozol lub pastylki do ssania TANTUM VERDE, bardzo popularny CHOLINEX. Są wskazane, kiedy gardło jest już zaczerwienione, co oznacza rozwijający się stan zapalny. Jeśli chcemy szybko pozbyć się uciążliwego bólu, na ostry nieżyt gardła, warto sięgnąć po pastylki STREPSILS INTENSIVE (zawierają flurbiprofen, związek należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, podobnie jak ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy)
 • preparaty mające działanie miejscowo znieczulające, np. tabletki do ssania lub aerozol OROFAR, pastylki do ssania SEPTOLETE PLUS - ze względu na zawartość lidokainy lub benzokainy pomogą w uśmierzeniu bólu. Jednak aby osiągnąć zamierzony efekt, należy je często podawać, nawet co 2-3 godziny, ze względu na dość krótki czas działania.
 • ziołowe, zawierające surowce roślinne takie jak: szałwia - właściwości antyseptyczne, podbiał, porost islandzki - działanie łagodzące i powlekające, propolis, miód - właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, np. GARDLOX, HERBITUSSIN GARDŁO, OLBAS-PASTILLES, PROPOLKI, TYMSAL.

Tabletki do ssania ISLA-MINT czy TYMIANEK I PODBIAŁ polecane są osobom narażonym na długotrwały wysiłek głosowy, a także przebywającym w silnie klimatyzowanych pomieszczeniach.
Nauczycielom, zmagającym się z nawracającą chrypką, ulgę może przynieść także ziołowy spray GLOSAL likwidujący stan suchości jamy ustnej i gardła.
Jak uleczyć chore gardło - domowe sposoby
Jeśli dopadł Cię ból gardła, a nie masz pod ręką żadnych leków, warto zastosować się do domowych rad i sposobów, które na pewno nie zaszkodzą, a mogą być pomocne w zlikwidowaniu uporczywego "drapania w gardle":
 • pij jak najwięcej ciepłych, ale nie gorących płynów; świetnie sprawdzają się herbata z miodem i cytryną czy z sokiem malinowym, gorące mleko z dodatkiem czosnku i łyżeczki miodu - stałe utrzymywanie nawilżenia śluzówki gardła jest niezwykle ważnym elementem terapii;
 • pamiętaj o odpowiedniej diecie, gdy boli Cię gardło, staraj się unikać potraw zbyt aromatycznych, ostrych, silnie wysmażonych;
 • stosuj ziołowe płukanki do gardła - ten stary sposób jest skuteczny i przynosi szybką ulgę w bólu; możemy stosować odwary z kory dębu, rumianku, szałwii a także solankę (łyżeczkę soli kuchennej należy rozpuścić w szklance ciepłej wody).

Co ważne, przygotowany płyn powinien mieć taką samą temperaturę jak ciało. Taki zabieg należy powtarzać nawet 3-4 razy dziennie. Pamiętajmy, aby nie nabierać do ust zbyt dużej ilości przygotowanej płukanki ani zbyt długo utrzymywać jej w gardle. Może to prowadzić do podrażnienia błony śluzowej gardła, a tym samym efekt leczniczy będzie znikomy.
 • należy zadbać, aby w pomieszczeniu, w którym przebywa pacjent, utrzymywana była odpowiednio wysoka wilgotność - suche powietrze może spowodować dalsze podrażnienie śluzówki, prowadząc tym samym do wydłużenia czasu terapii. Warto zaopatrzyć się w specjalne nawilżacze powietrza, a także od czasu do czasu prowadzić inhalacje parą wodną (nawet podczas codziennej kąpieli). Dobre efekty daje również umieszczenie zwykłych mokrych ręczników na kaloryferze.
 • owiń szyję ciepłym szalikiem;
 • alkohol podrażnia błonę śluzową gardła, tak więc należy unikać jego spożywania w trakcie terapii, nie wspominając już o zaprzestaniu palenia - o negatywnym wpływie papierosów na układ oddechowy i stan błony śluzowej gardła nie trzeba chyba nikomu przypominać.

Kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza
 • biały nalot, wysięk na migdałkach, wysoka gorączka (powyżej 39,4 stopni Celsjusza), powiększone i bolesne szyjne węzły chłonne) może sugerować infekcję bakteryjną, która jest najczęściej przyczyną anginy. Stosowane miejscowe środki dostępne bez recepty nie będą w tym przypadku skuteczne, należy podać antybiotyk.
 • ból gardła utrzymujący się dłużej niż 2 tygodnie;
 • duże trudności przy połykaniu, pojawiające się problemy z oddychaniem.

Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także