Jesteś tutaj:

Plomb-R - „pomoc stomatologiczna” w nagłych przypadkach

XX wiek pozwolił na dynamiczny rozwój stomatologii, nabrała ona ludzkiego oblicza, a leczenie i wypełnianie zębów stało się normą. Obecnie też, w celu maksymalnej ochrony zębów, skraca się czas jaki mija od momentu powstania ubytku do jego ostatecznego wypełnienia u profesjonalisty. Aby przez ten czas chronić ząb, powstały wypełnienia tymczasowe, a w konsekwencji ich przedstawiciel do samodzielnej aplikacji Plomb-R.

Plomb-R - „pomoc stomatologiczna” w nagłych przypadkach
Wypadanie plomb oraz ukruszenia zębów to zjawiska dotyczące bardzo wielu osób, bez względu na ich wiek, czy płeć. Zwykle wspomniane sytuacje zdarzają się pechowo w trakcie wakacyjnych wyjazdów, lub też podróży służbowych. W takich okolicznościach, mamy utrudniony dostęp do lekarza stomatologa, który ma możliwość profesjonalnego zabezpieczenia naszych zębów przed dalszym uszkodzeniem. Wiadomo, że sytuacji tych nie można przewidzieć i dotychczas nie można im było samodzielnie zaradzić. Obecnie jednak, możemy sami uzupełnić ubytek, dzięki zastosowaniu preparatu Plomb-R, którego bezpieczeństwo i skuteczność została potwierdzona europejskimi badaniami.

Czym jest plomba i w jakim celu się ją stosuje?

Plomba jest określeniem potocznym, dla właściwej nazwy „wypełnienia” ubytku w zębie. Wypełnienie stosuje się w przypadku powstania ubytku w zębie, na skutek jego ukruszenia, rozwoju próchnicy (bakteryjnej choroby zakaźnej tkanek twardych zęba), a także innych uszkodzeń. Powinnyśmy pamiętać, że ubytek w zębie to nie tylko kwestia estetyki, ale również naszego zdrowia. Uszkodzony ząb, przyczynia się bowiem do odczuwania bólu oraz dyskomfortu w obrębie jamy ustnej. Ząb, ten wymaga zabiegu plombowania, gdyż jest narażany na szkodliwe działanie bakterii, słodkich, kwaśnych, gorących oraz zimnych napojów, lub potraw.

W jaki sposób i z jakich materiałów wykonuje się plomby?

Rozwój stomatologii przyczynił się do stosowania coraz to innych materiałów do wypełnień, jak i metod ich przeprowadzania. Obecnie rozróżnia się dwa sposoby tworzenia wypełnień: bezpośredni i pośredni. W metodach tych, stosuje się odmienne materiały wypełniające.

W metodzie bezpośredniej, polegającej na wypełnienie ubytku za pomocą materiału plastycznego bezpośrednio w zębie, stosuje się materiały do wypełnień czasowych (cementy,, światło) oraz materiały do wypełnień stałych (stopy metali zmieszane z rtęcią, szkło, cementy). W metodzie pośredniej, stosuje się materiały złożone, ceramiczne, oraz metalowe. Co ciekawe – zabieg pośredniego uzupełniania ubytku wykonuje się poza jamą ustną, poprzez przygotowanie odpowiedniego wkładu w laboratorium stomatologicznym.

Czy plomba w pełnie zastępuje zdrowy ząb?

Plomba stanowi swoistego rodzaju imitację naturalnego zęba. Zapewnia dzięki temu ochronę przed wnikaniem resztek potraw do wnętrza zęba, a także uniemożliwia podrażnianie zakończeń nerwowych, przebiegających przez wewnętrzne partie zęba. Wypełnienie zęba naśladuje naturalną barierę, chroniącą głębsze warstwy zęba, przed rozwojem infekcji.

Idealna plomba, nie tylko nie odróżnia się kolorystycznie od pozostałych zębów, ale również nie powoduje ucisku na wnętrze zęba i przywraca możliwość swobodnego rozgryzania pokarmów. Właściwie przygotowane i umieszczone wypełnienie, może zdecydowanie dłużej nam służyć, niż naturalny ząb, a zwłaszcza ten skłonny do uszkodzeń.

Jak rozpoznać ukruszony i złamany ząb?

Zwykle pierwszym objawem ukruszenia zęba jest silny, nagły ból i odczuwanie fragmentu ukruszonego zęba w ustach. Kolejne symptomy informujące o uszkodzeniu zęba to nadwrażliwość na kontakt z gorącymi i zimnymi pokarmami oraz płynami. W przypadku dużych uszkodzeń, możemy zaobserwować samodzielnie ubytek w zębie, a także wyczuć przy pomocy języka odmienną niż dotychczas strukturę zęba. Niekiedy jednak, nie obserwujemy żadnego z powyższych objawów, a o ukruszeniu zęba dowiadujemy się podczas wizyty kontrolnej u dentysty.„Zaplombuj się sam” – zastosuj preparat Plomb-R

Preparat Plomb-R to nowość na polskim rynku medycznym, która już zdążyła otrzymać odznaczenie „Laur konsumenta – odkrycie 2012 roku”. Jego innowacyjność doceniła już Wielka Brytania, Ameryka i Australia, gdzie spektakularny sukces odnosi od co najmniej kilku lat. Podstawowymi atutami preparatu Plomb-R są: skuteczność, szybkość działania, prostota aplikacji, dostępność i przystępna cena. Plomb-R to jedyny tego rodzaju preparat dostępny w Polsce, który można bezsprzecznie traktować jako formę „ratunkową” dla naszych zębów. Należy podkreślić fakt, iż preparat Plomb-R otrzymał certyfikat CE, który zapewnia o spełnieniu wszelkich dyrektyw UE (rozporządzeń) dotyczących jego bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i środowiska. Ponadto, preparat Plomb-R został zaliczony do klasy IIa wyrobów medycznych, to jest do grupy wyrobów medycznych do stosowania krótkotrwałego. Wytłumaczmy zatem na czym polega działanie preparatu Plomb-R. W jaki sposób należy go stosować i czy może on zastąpić typową plombę?
Plomb-R zapewnia tymczasowe wypełnienie zęba

Plomb-R jest preparatem stomatologicznym przeznaczonym do samodzielnej aplikacji. Można go zastosować bezpośrednio po zaobserwowaniu uszkodzenia, dzięki czemu ząb zostanie utrzymany w zabezpieczonej formie, do czasu wizyty u stomatologa. Plomb-R stosuje się zatem w sytuacjach braku możliwości natychmiastowego zabiegu plombowania w gabinecie dentystycznym, spowodowanym utrudnionym dostępem do stomatologa (wyjazd, wakacje, odległe terminy możliwej wizyty).Skład preparatu Plomb-R

W skład preparatu Plomb-R wchodzi tlenek cynku, siarczan wapnia, , siarczan potasu, siarczan magnezu, oraz środki aromatyczne (olejek różany). Można więc stwierdzić, że zawartość wspomnianych składników nie różni się praktycznie od profesjonalnych tymczasowych materiałów wypełniających, stosowanych w gabinetach dentystycznych.

Na czym polega działanie preparatu Plomb-R?

Preparat Plomb-R zapewnia ochronę uszkodzonego fragmentu zęba, poprzez uniemożliwienie przedostania się i zablokowania fragmentów posiłków w szczelinie zęba. Równocześnie utrzymuje ząb w stanie początkowego uszkodzenia, nie doprowadzając do dalszej degeneracji zębiny. Połączenie tlenku cynku z olejkiem różanych zapewnia działanie bakteriostatyczne (hamujące rozwój bakterii), przyspieszające gojenie się ran oraz łagodzące ból.

Kiedy można zastosować preparat Plomb-R?

Plomb-R można zastosować w przypadku ubytków zęba, takich jak wypadnięcie wypełnienia (plomby), uszczerbienie lub złamanie zęba. Preparat ten można stosować wówczas, gdy nie obserwujemy objawów zapalnych miazgi zębowej, ani bólów samoistnych (to znaczy wówczas, gdy ból ustępuje po usunięciu czynnika zewnętrznego), a także przy braku ruchliwości patologicznej zęba i reakcji bólowej na opukiwanie.

W jaki sposób aplikuje się preparat Plomb-R?

Producent zaleca kilkuetapowy proces aplikacji preparatu Plomb-R:

1. najpierw wyciśnij niewielką ilość preparatu i umieść w zębie wymagającym uzupełnienia;

2. w przypadku utrudnionego dostępu do uszkodzonego zęba, zastosuj dołączoną do preparatu szpatułkę;

3. następnie delikatnie zagryź zęby żeby preparat dopasował się do zgryzu – dzięki kontaktowi ze śliną, pasta stwardnieje;

4. sprawdź czy ząb nie jest nazbyt wypełniony preparatem;

5. po około minucie, przepłucz zęby ciepłą wodą;

6. nie zaciskaj zębów przez kolejne piętnaście minut.
Zalety stosowania preparatu Plomb-R

Pośród zalet preparatu Plomb-R wymieniona została już łatwa aplikacja, przystępna cena

i możliwość szybkiego zakupu preparatu. Ale to nie wszystkie zalety Plomb-R. Nie możemy zapomnieć o aspektach medycznych, a wśród nich w szczególności o:

• działaniu ochronnym przed rozwojem infekcji bakteryjnej w obrębie zęba; ?

• utrudnieniu w przedostawaniu się pokarmu do powstałego ubytku;

• ograniczeniu nacisku na dno ubytku;

• zmniejszeniu nadwrażliwości na kontakt z pokarmami i płynami słodkimi lub kwaśnymi, gorącymi, oraz zimnymi;

• ochronie policzków i języka przed ostrymi krawędziami powstałego ubytku w zębie;

• działaniu przeciwbólowym i kojącym;

• możliwość stosowania zarówno w przypadku uszkodzeń zębów stałych,

jak i mlecznych;

• długiemu okresowi przydatności preparatu do stosowania wynoszącemu aż 3 lata;

• dużej wydajności – do dziesięciu aplikacji;

• możliwości szybkiego powrotu do ,,normalnego” spożywania pokarmów i napojów

Czy preparat Plomb-R może zastąpić tradycje wypełnienie (plombę)?

Z założenia producenta, preparat Plomb-R ma w sposób awaryjny zastępować tradycyjnie stosowaną plombę. Preparat Plomb-R można więc uznać za swoistego rodzaju antidotum w sytuacjach nagłych. Przy czym, nie zaleca się długotrwałego stosowania preparatu (nie dłużej niż 28 dni), głównie z uwagi na słabą dokładność samodzielnej aplikacji i brak uprzedniego wyczyszczenia powstałego ubytku.

Co zrobić, gdy nałożony preparat Plomb-R „wypadnie”?

Jeżeli pierwsza aplikacja preparatu Plomb-R, zakończyła się „wypadnięciem plomby” po kilku dniach, preparat można ponownie nałożyć. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się go dłużej stosować w sposób ciągły niż 28 dni. Plomb-R jest preparatem do stosowania doraźnego i nie zwalnia z wizyty u dentysty.

Czy preparat Plomb-R ma jakieś przeciwwskazania do stosowania?

Preparat Plomb-R jest bardzo bezpiecznym wyrobem medycznym. Do jedynych przeciwwskazań do stosowania preparatu Plomb-R należy stan zapalny miazgi zębowej, odsłonięcie miazgi zębowej, patologiczna ruchliwość zęba, samoistne bóle, oraz ewentualne uczulenie na składniki preparatu.

Więcej informacji o preparacie Plomb-r można znaleźć pod adresem www.plomb-r.pl

XX wiek pozwolił na dynamiczny rozwój stomatologii, nabrała ona ludzkiego oblicza, a leczenie i wypełnianie zębów stało się normą. Obecnie też, w celu maksymalnej ochrony zębów, skraca się czas jaki mija od momentu powstania ubytku do jego ostatecznego wypełnienia u profesjonalisty. Aby przez ten czas chronić ząb, powstały wypełnienia tymczasowe, a w konsekwencji ich przedstawiciel do samodzielnej aplikacji Plomb-R.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także