Jesteś tutaj:

Pożyteczny stres oksydacyjny

Naukowcy ustalili, że bakterie probiotyczne, zawarte w niektórych produktach mlecznych, głównie jogurtach przyczyniają się do wywołania stresu oksydacyjnego, niezbędnego do zachowania zdrowia organizmu.

Pożyteczny stres oksydacyjny
Bakterie zawarte w probiotykach są czynnikiem wzmagającym produkcję reaktywnych form tlenu (RFT), które ułatwiają gojenie się ran gryzoni. Naukowcy ustalili, że bakterie probiotyczne, zawarte w niektórych produktach mlecznych (głównie jogurtach) przyczyniają się do wywołania stresu oksydacyjnego, niezbędnego do zachowania zdrowia organizmu.

Badania przeprowadzone przez reprezentantów Szkoły Medycznej Emory University nie tylko wyjaśniły sposób działania probiotyków, ale przede wszystkim są szansą na stworzenie nowoczesnych, efektywnych rodzajów terapii dla wcześniaków urodzonych z martwiczym zapaleniem jelit lub osób dorosłych zmagających się z ciężkimi schorzeniami układu pokarmowego.

"Opisaliśmy jeden z wielu przypadków; wiemy już, w jaki sposób określone rodzaje bakterii spełniają w organizmie specyficzne role biochemiczne", jak twierdzi dr Andrew Neish zbawienne działanie mikroflory probiotycznej znano już od dawna, jednak dotychczas tajemnicę stanowił właśnie mechanizm jej oddziaływania.

U zdrowego człowieka komórki nabłonkowe jelit mają bliski kontakt z mikrobami i stanowią swego rodzaju barierę, by te nie przedostawały się do narządów. Gdy łapiemy infekcje, w tej barierze powstają ubytki i wtedy komórki nabłonka starają się je odbudować przemieszczając się w stronę zmian chorobowych. Wyniki badań Amerykanów udowodniły, że znane nam wszystkim bakterie Lactobacillus rhamnosus znacząco przyspieszają przebieg leczenia nie tylko w hodowlach komórkowych, ale też w przewodach pokarmowych myszy.

Lactobacillus rhamnosus są naturalnym składnikiem ludzkiej mikroflory jelitowej i często podawane są w formie probiotyków (np. Dicoflor, Lakcid) np. w trakcie antybiotykoterapii lub przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.

"Większość typów komórek nie toleruje kontaktu z bakteriami. W odróżnieniu od nich komórki nabłonka jelit reagują na L. rhamnosus, zwiększając swoją ruchliwość" – zaznacza Neish. W eksperymencie badacze posłużyli się fluorescencyjnym barwnikiem wrażliwym na obecność reaktywnych form tlenu – w ten sposób wykazano, że komórki nabłonka jelit w kontakcie z L. rhamnosus wewnętrznie wytwarzają RFT. Z kolei RFT aktywizują produkcję obecnych na komórkach nabłonka struktur, które ułatwiają migrację i przyczepiają się nimi do otaczającej je macierzy.

W badaniu wzięto pod lupę jelito cienkie, nieco uboższe w mikroby od jelita grubego. Dzięki takiemu postępowaniu badacze z zespołu Neisha nie musieli zastosować antybiotyku, żeby wyeliminować naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego. Okazało się, że antyoksydanty walczące z RFT nie pozwalają, żeby mikroby ułatwiły gojenie się ran.

W poprzednich eksperymentach uczeni doszli do wniosku, że komórki odpornościowe reagują na bakterie, wytwarzając reaktywne formy tlenu. Grupa Neisha po uzyskaniu wyników badań twierdzi jednak, że produkcja RFT przez komórki nabłonka wcale nie jest obroną, ale raczej wskazuje na adaptację.

Już teraz planowane są nowe eksperymenty, które mają sprecyzować, jaka część mikrobów pobudza nabłonek do produkowania RFT.

Źródło: kopalniawiedzy.pl
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także