Jesteś tutaj:

Miesiączka – (nie) uciążliwy towarzysz podróży

Planując wakacyjne podróże, chyba każda kobieta marzy, aby w trakcie wypoczynku nie nadeszła miesiączka. Bądź całkowicie przygotowana, aby krwawienie nie było uciążliwym i bolesnym towarzyszem podróży.

Miesiączka – (nie) uciążliwy towarzysz podróży

Zdjęcie: Sarah

Planując wakacyjne podróże, chyba każda kobieta marzy, aby w trakcie wypoczynku nie nadeszła miesiączka. Termin spodziewanego krwawienia można łatwo obliczyć, biorąc pod uwagę średnią długość kilku ostatnich cykli. Jednak jeśli jesteś pewna, że podczas urlopu dostaniesz okres lub jeśli pojawi się on niespodziewanie – bądź całkowicie przygotowana na obie ewentualności, aby krwawienie nie było uciążliwym i bolesnym towarzyszem podróży.

Miesiączka – nie zawsze na czas

Za regularny cykl menstruacyjny odpowiadają przede wszystkim hormony. Tak na prawdę to od nich zależy, czy krwawienie przychodzi na czas. Zdarza się jednak, że miesiączka spóźnia się, bądź nie występuje wcale – a wtedy jest już to spory powód do niepokoju.

Częstą przyczyną nieregularnych miesiączek są zaburzenia hormonalne – np w postaci podwyższonego poziomu prolaktyny (hiperprolaktynemii), zaburzeń czynności tarczycy, czy uszkodzenia komórek przysadki mózgowej.

Może się również zdarzyć, że przyczyną przesunięcia okresu jest podróż oraz towarzysząca jej zmiana klimatu, zwłaszcza – jeśli jest połączona ze zmianą strefy czasowej. Również emocje, towarzyszące pakowaniu się na wakacje oraz stres z tym związany, mogą wpłynąć na termin krwawienia.

Powodem opóźnienia okresu może być również odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, intensywne przedwakacyjne odchudzanie, bądź aktywność fizyczna.

Niezwykle istotne jest, aby nie wpadać w panikę, jeśli okres nie przychodzi na czas. Powodów na prawdę może być wiele. Jeśli istnieje ewentualność zajścia w ciążę, warto w takiej sytuacji wykonać test ciążowy, aby rozwiać wątpliwości. Natomiast, jeśli nieregularne cykle zdarzają się często – niezależnie od pory wakacyjnych podróży – warto udać się do lekarza ginekologa, który zaleci odpowiednią terapię.

Higiena to podstawa

W trakcie trwania krwawienia warto zwrócić uwagę na kwestię higieny, pamiętając, aby jak najczęściej – optymalnie przy każdej wizycie w toalecie podmyć się, a jeśli to nie możliwe – użyć chusteczek do higieny intymnej. Niezwykle ważne jest, aby stosować preparaty specjalnie przeznaczone do tego celu, gdyż w przeciwieństwie do mydła – mają kwaśne pH, dzięki czemu nie zaburzają korzystnej mikroflory bakteryjnej, obecnej w drogach rodnych kobiety.

Ważna jest również częstotliwość zmiany środków higienicznych (tamponów, podpasek, czy wkładek higienicznych). Drobnoustroje, zwłaszcza w wysokiej temperaturze rozmnażają się bardzo szybko, przez co mogą powodować przykry zapach i sprzyjać wystąpieniu infekcji – wywoływać świąd, nieprzyjemne uczucie pieczenia i dyskomfortu.

Pokonać ból

Często zdarza się, że miesiączce zwłaszcza w jej pierwszych dniach towarzyszy silny ból odczuwany w dolnej części brzucha. Najczęstszą przyczyną bólu są silne i częste skurcze mięśni macicy, wywołane przez prostaglandyny.

Silny ból i nieprzyjemne skurcze często ograniczają wypoczynek kobiet. Dlatego też warto zastanowić się nad stosowaniem łagodnych środków przeciwbólowych, które hamując syntezę prostaglandyn, zmniejszają napięcie spoczynkowe mięśnia macicy, napięcie mięśnia macicy w trakcie skurczu oraz częstość skurczów, co łącznie niweluje dolegliwości bólowe związane z menstruacją.

Ostrożnie ze słońcem

Zwłaszcza w pierwszych dniach krwawienia, należy zachować umiar w kąpielach słonecznych. Długotrwałe narażenie na działanie promieniowania słonecznego powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych i ryzyko znacznego nasilenia krwawienia miesiączkowego. Dlatego też warto wstrzymać się z kąpielami słonecznymi, do czasu ustąpienia intensywnego krwawienia, zwłaszcza w trakcie pierwszych dni trwania miesiączki.

Chcąc cieszyć się w pełni wymarzonym wypoczynkiem – nawet podczas miesiączki, warto przede wszystkim skupić się na właściwej higienie, ograniczyć kąpiele słoneczne oraz spakować do podróżnej apteczki łagodne środki przeciwbólowe, które pomogą złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także