Jesteś tutaj:

Ból zatok towarzyszący przeziębieniu

Zbagatelizowanie dolegliwości zatokowych może prowadzić do poważnej choroby zapalnej.

Ból zatok towarzyszący przeziębieniu

Zdjęcie: me and the sysop

Przeziębienie zaczyna się niewinnie. Drapiące gardło, lekki wodnisty katar, kichanie. Z czasem wydzielina zaczyna przytykać nos, pojawiają się trudności z oddychaniem i ból zatok.

Zbagatelizowanie dolegliwości zatokowych może prowadzić do poważnej choroby zapalnej.

Czemu przeziębieniu towarzyszy ból zatok?

Popularne przeziębienie to infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych, nosa, gardła i krtani. Zaatakowanie przez wirusy błon śluzowych nosa i zatok skutkuje stanem zapalnym, ich przekrwieniem i obrzękiem. Zaburza się naturalny ruch rzęsek w błonie śluzowej, dlatego usuwanie wydzieliny jest utrudnione. Dodatkowo nadprodukcja śluzu prowadzi do gromadzenia się wydzieliny. Blokują się naturalne ujścia zatok. Zaburza się wentylacja, a rosnące wewnątrz jam zatok ciśnienie wywołuje ból. Odczuwany jest on jako nieprzyjemny ucisk i rozpieranie głównie w obrębie skroni lub między oczami. Ból nasila się głównie przy pochylaniu głowy.

Po jakie środki sięgnąć przy problemach z zatokami?

Dyskomfort związany z zatokami pomogą zwalczyć klasyczne leki przeciwbólowe. Ważne jest również usunięcie przyczyny dolegliwości - oczyszczenie zatok z zalegającej wydzieliny.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Skuteczny i najbezpieczniejszy wśród leków przeciwbólowych jest paracetamol (dla osoby dorosłej w dawce 500-1000mg jednorazowo). Dodatkowe działanie przeciwzapalne posiada popularna aspiryna, ibuprofen, naproksen. Ponieważ leki przeciwbólowe nie są bezpieczne, przy schorzeniach wątroby należy unikać paracetamolu (np. Apap, Panadol), a w przypadku choroby wrzodowej, problemów z nerkami, przy nadciśnieniu - zrezygnować z pozostałych leków jak np. Aspirin, Ibuprom, Nurofen, Aleve.

Częstym błędem przy wybieraniu leku na ból zatok jest dublowanie preparatów. Stosując np. Ibuprom Zatoki nie powinno się brać równocześnie Acataru, ponieważ zawierają one te same substancje. Skuteczność leków nie wzrasta, a naraża się na wystąpienie działań niepożądanych.

Leki obkurczające błonę śluzową

Tak zwane odtykacze działają na zasadzie obkurczania naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa i zatok. Zmniejszają przekrwienie i obrzęk oraz ilość wytwarzanej wydzieliny, tym samym prowadząc do udrożnienia nosa.

Na tej zasadzie działają pochodne efedryny: pseudoefedryna i fenylefryna. Dostępne są w preparatach złożonych doustnych z substancjami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi jak np. Ibuprom Zatoki, Acatar, Gripex, Coldrex.

Leki te można stosować nie dłużej niż 4 dni. Przedawkowanie objawia się bólami i zawrotami głowy, nadmiernym pobudzeniem, nerwowością i bezsennością. Substancje nie są wskazane dla osób ze schorzeniami serca, wysokim ciśnieniem krwi, jaskrą.

Substancje obkurczające można znaleźć również w preparatach do stosowania miejscowego donosowo. Działanie ksylometazoliny czy oksymetazoliny (np. Xylometazolin, Otrivin, Nasivin, Afrin) pojawia się po kilku minutach po aplikacji preparatu i utrzymuje do 10 godzin.

Krople lub aerozole można stosować bezpiecznie do 5 dni. Używanie preparatu przez dłuższy okres czasu może nadmiernie wysuszać śluzówkę, prowadzić do jej uszkodzenia oraz polekowego wtórnego zapalenia.

Leki rozrzedzające śluz - tzw. mukolityki

Ich zadanie to upłynnianie wytwarzanego śluzu, a tym samym ułatwienie oczyszczenia zatok. Najlepiej sięgnąć po nie w fazie przeziębienia, gdy zalegający katar nie jest wystarczająco rzadki, aby mógł być łatwo usunięty. Najpopularniejsze mukolityki to bromheksyna (np. Flegamina) i ambroksol o nieco silniejszym działaniu (np. Flavamed, Mucosolvan, Entus) dostępne bez recepty w formie syropów, kropli lub tabletek. Podobnie działa acetylocysteina w preparacie ACC. Przeciwwskazaniem do jej stosowania jest choroba wrzodowa i astma.

Z bezpiecznych preparatów roślinnych upłynniających katar na uwagę zasługuje Sinupret.

Środki nawilżające śluzówkę

Odpowiednie nawilżenie błony śluzowej ułatwia transport rzęskowy odpowiedzialny za usuwanie wydzieliny. Można w tym celu użyć soli fizjologicznej lub aerozoli z solą morską np. Marimer, Sterimar, Disnemar.

Spływanie kataru z zatok ułatwi ciepła para wodna z dodatkiem olejków eterycznych sosnowego, miętowego, eukaliptusowego czy tymiankowego. Kilka kropel olejku można dodać do gorącej kąpieli lub wykorzystać do inhalacji. Do zabiegu inhalacyjnego warto wykorzystać również działający przeciwzapalnie i łagodząco rumianek lub odkażającą szałwię.

Czy ból zatok jest groźny dla zdrowia?

Pojawiający się przy przeziębieniu i silnym katarze ból zatok powinien ustępować wraz z podjętym leczeniem. Niestety zalegający dłużej w zatokach śluz jest idealną pożywką dla mikroorganizmów. W miejscu niegroźnej infekcji wirusowej mogą się pojawić bakterie, a nawet grzyby. Nieleczona i przedłużająca się drobna infekcja prowadzi do zapalenia zatok i poważniejszych powikłań. Ból zatok nie może być lekceważony przez osoby ze skłonnością do alergii.

Kiedy zrezygnować z leczenia na własną rękę?

 • gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni
 • katar przeciąga się powyżej 10 dni
 • występuje ból zatok i ucha
Znaki ostrzegawcze zapalenia zatok, obok typowych objawów chorób zapalnych, jak gorączka, uczucie rozbicia, brak apetytu to:
 • zatkany nos, katar przeważnie o żółtym kolorze
 • cuchnący oddech
 • ból uszu, niedosłuch
Jeśli ból zatok towarzyszy Ci przy każdym drobnym przeziębieniu warto skonsultować się z lekarzem. Być może przyczyną jest zmieniona budowa anatomiczna przegrody nosowej czy jam zatok.

mgr farm. Dorota Gruszka
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także