Jesteś tutaj:

Ciemieniucha – zadbaj o główkę swojego dziecka

Ciemieniucha to jeden z pierwszych problemów, z jakimi boryka się rodzic u maluszka. Nie jest niebezpieczna, nie dokucza też dziecku, jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Ciemieniucha – zadbaj o główkę swojego dziecka

Zdjęcie: peasap

Ciemieniucha to jeden z pierwszych problemów, z jakimi boryka się rodzic u maluszka. Nie jest niebezpieczna, nie dokucza też dziecku, jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Jak rozpoznać ciemieniuchę?

Ciemieniucha to warstwa przesuszonej, łuszczącej się skóry na szczycie głowy dziecka. Początkowo przybiera wygląd łupieżu, we włosach widoczne są drobne białe płatki skóry. Później może przekształcić się w wysypkę lub strupka. Ciemieniuchy mają przeważnie żółtawy kolor, odpadają w postaci sklejonych łusek. Czasami mogą pękać i sączyć się.

Dlaczego skóra na głowie dziecka się zmienia?

Przyczyną ciemieniuchy nie jest brak higieny czy tocząca się choroba, a naturalne przemiany w organizmie malca. U niemowlaków komórki naskórka szybciej dzielą się niż odpadają w naturalnym procesie rogowacenia. Krążące w organizmie dziecka hormony matki wpływają dodatkowo na pracę gruczołów łojowych. Prowadzi to do produkcji zwiększonej ilości serum (łoju), który skutecznie skleja ze sobą obumierające komórki naskórka. W rezultacie, te zamiast odpadać tworzą grubą warstwę o wyglądzie strupka czy wysypki.

Czy ciemieniucha wymaga wizyty u lekarza?

Ciemieniucha to dość powszechny problem głównie natury estetycznej i nie powinna niepokoić. Najczęściej pojawia się w pierwszych 3 miesiącach życia maluszka i trwa do 8 - 12 miesiąca. Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji zmiana na skórze utrzymuje się przez dłuższy okres czasu lub rozprzestrzeni się na twarzy (głównie w okolicach uszu i brwi) lepiej skonsultować się z lekarzem. Rozległa ciemieniucha może świadczyć o rozwijającym się atopowym zapaleniu skóry lub łuszczycy.
Silne zaczerwienienie ciemieniuchy i rozwijający się stan zapalny również wymagają specjalistycznej porady. Zdarza się, że przesuszona warstwa skóry ulega zakażeniu drożdżakami. W tym przypadku konieczne jest leczenie przeciwgrzybiczne. Lekarz może również zalecić smarowanie główki kremami z substancjami przeciwzapalnymi.

Jak zadbać o główkę dziecka?

Ciemieniucha nie rozwija się jako wynik zaniedbania czy braku odpowiedniej higieny dziecka. Jednak właściwa pielęgnacja ogranicza jej powstawanie. Podstawą jest prawidłowe nawilżenie skóry główki. Odpowiednio nawilżona skóra ma mniejsze skłonności do przesuszania się i tworzenia łusek.

Nawilżanie skóry dziecka

W celu nawilżenia skóry najlepiej użyć oliwkę (np. Bambino, Johnsons baby, Linomag), która zmiękczy i "rozklei" połączone komórki. Oliwkę wciera się w skórę głowy na 15 - 30 min przed kąpielą, po czym delikatnie wyczesuje się odpadające płatki skóry. Aby zwiększyć efekt zamiast nacierania skóry, na główkę można położyć watę lub gazik nasączony oliwką i wszystko nakryć czapeczką.

Nie stosuj oliwy z oliwek

Nie zaleca się stosowania oliwy z oliwek, ponieważ nie każda jest odpowiednio oczyszczona. Nałożona na główkę niemowlaka może ułatwiać zakażenie grzybicze skóry.

Stosuj odpowiednie preparaty dla niemowlaka

Jeśli zwykła oliwka pielęgnacyjna nie wystarcza, sięgnij po specjalne preparaty, jak np. Klorane bebe Żel zmiękczający na ciemieniuchę lub Olejuszka - bezpieczny środek roślinny na bazie naturalnych olejów. Zawarty w preparacie ekstrakt liści brzozy i kwiatu lipy działa łagodząco, lekko przeciwzapalnie i ogranicza nadmierne wydzielanie łoju. Preparat nanosi się na skórę głowy dziecka i pozostawia na noc lub całą dobę. Po umyciu główki odwarstwione łuski wyczesuje się miękką szczoteczką. Inne preparaty to np. Avene Pediatril-żel na ciemieniuchę, Clarsebic SF emulsja, SVR XERIAL CAPILLAIRE.

Oliwka salicylowa - nie taka dobra

Dawniej jako skuteczny środek złuszczający i odkażający zalecano oliwkę salicylową (Salicylol). Odradza się jednak stosowanie jej u noworodków, ponieważ delikatna skóra dziecka pozbawiona jest jeszcze mechanizmów obronnych. Kwas salicylowy zadziała tylko drażniąco. Dodatkowo wchłonięty przez cieniutką skórę może wywoływać m.in. biegunki, wymioty, krwawienia.

Niezastąpione domowe sposoby

Z domowych sposobów można wykorzystać namoczone otręby pszenne lub płatki owsiane. Papka położona na główce zmiękczy łuskę i złagodzi stan zapalny.

Wyczesuj tylko miękką szczotką

Łuszczącej się skóry na szczycie głowy nie można odrywać na siłę. Do wyczesywania zaleca się używanie jedynie miękkich szczotek do włosów, można posłużyć się też miękką szczoteczką do zębów.

Pamiętaj o nakryciu głowy

Zadbaj o odpowiednie nakrycie głowy dla pociechy. Dziecięce czapeczki powinny być bawełniane. Pod sztucznymi materiałami skóra nie oddycha, bardziej się poci i wytwarza nadmierną ilość łoju. Wystawienie główki na silne promieniowanie słoneczne sprzyja przesuszeniu skóry.

Myj główkę swojej pociechy

Główkę noworodka wystarczy myć dwa razy w tygodniu czystą wodą lub specjalnymi szamponami, które nie wysuszą i nie podrażnią dodatkowo skóry. Warto sięgnąć po delikatne szampony nawilżające Oilatum, Ziajka, Klorane.

Ciemieniucha u starszych dzieci

Jeśli ciemieniucha pojawia się u starszych dzieci, można zastosować szampony złuszczające zawierające mocznik (np. SVR Xerial, Bioderma Node). Wcześniej warto skonsultować się z lekarzem.

Na ciemieniuchę nie stosuj szamponów przeciwłupieżowych

Ciemieniucha, mimo, że wygląda czasami jak zwykły łupież, nie może być zwalczana typowymi szamponami przeciwłupieżowymi jak np. Nizoral, Pirolam. Preparaty narażą tylko skórę pociechy na podrażnienia, a zawarte w nich substancje przeciwgrzybiczne łatwo przenikną do organizmu dziecka.

Pamiętaj, że ciemieniucha ma skłonność do nawracania. Dlatego po usunięciu problemu, warto obserwować czy na skórze główki dziecka nie pojawiają się znów płatki suchej skóry.

mgr farm. Dorota Gruszka
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także