Jesteś tutaj:

Dlaczego szczepionki nie zawsze są skuteczne?

Nowe odkrycie może wyjaśniać, dlaczego szczepionki nie zawsze działają. Naukowcy z Singapuru dowodzą jaka może być tego przyczyna.

Dlaczego szczepionki nie zawsze są skuteczne?
Nowe odkrycie może wyjaśniać, dlaczego szczepionki nie zawsze działają. Naukowcy z Singapuru dowodzą jaka może być tego przyczyna.

Badanie dotyczyło szczepionek przeciwko gruźlicy, ale jego wyniki można zastosować do wszelkich szczepień. Otóż, badacze odkryli, że winowajcą braku aktywności formy prewencyjnej (jaką jest szczepionka) może być bakteria powszechnie bytująca w wodzie i glebie. Bakteria ta (Mycobacterium chelonae) wykazuje zdolność obniżania efektywności szczepionek BCG, stosowanych w profilaktyce gruźlicy.

Geok Teng Seah, jeden z badaczy z Departamentu Mikrobiologii na Uniwersytecie w Singapurze, twierdzi: "Odkrycie dlaczego szczepionki BCG są nieaktywne, w niektórych przypadkach, pozwoli na stworzenie nowej generacji szczepionek, spełniających swoją rolę w zapobieganiu gruźlicy".

Na czym polegało badanie?

Przeprowadzono obserwacje na myszach. Część z nich była narażona na Mycobacterium chelonae, a część nie. W chwili podskórnego podania szczepionki BCG obu grupom, zauważono, że myszy mające kontakt z bakterią produkowały duże ilości sygnałów supresyjnych (hamujących). Sygnały te są odpowiedzialne za obniżenie odporności, istotnej dla obrony organizmu przed infekcjami. Na podstawie dalszych badań stwierdzono, że komórki narażone na kontakt z bakterią zachowują się inaczej niż komórki nie narażone, co ma istotny wpływ na właściwe działanie szczepionki.

"Badanie to rzuca światło na ważną sprawę - dlaczego wiele terapii immunologicznych i szczepionek wygląda świetnie w laboratorium, ale nie w realnym świecie", powiedział John Wherry, redaktor Journal of Leukocyte Biology.

Badanie to sugeruje, że obecność bakterii i wirusów w naszym otoczeniu wpływa nie tylko na stan naszego zdrowia, ale również przeszkadza w prawidłowym zadziałaniu podjętych przez nas próbach profilaktyki zdrowotnej.

Oznacza to, że pomimo zastosowania szczepienia, możemy nie uchronić organizmu przed infekcją, bo szczepionka nie miała możliwości osiągnięcia właściwego działania.

Pozostaje mieć nadzieję, że nawet tak trudną do zwalczenia przeszkodę - jak obecność mikroorganizmów w środowisku, naukowcom uda się zminimalizować do tego stopnia, że nie będzie ona miała wpływu na mechanizm działania szczepionek ochronnych.

Kinga Dziwisz

Na podstawie: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/12/101201102559.htm
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także