Jesteś tutaj:

Dzieci śpiące z palącymi rodzicami są narażone na wysoki poziom nikotyny

Dym, który tkwi w ubraniach i na skórze jest odpowiedzialny za wysoki poziom nikotyny wśród dzieci, które dzielą pokój z palącymi rodzicami.

Dzieci śpiące z palącymi rodzicami są narażone na wysoki poziom nikotyny

Dym, który tkwi w ubraniach i na skórze jest odpowiedzialny za wysoki poziom nikotyny wśród dzieci, które dzielą pokój z palącymi rodzicami.

Badania przeprowadzono w Katalonii. Na ich podstawie stwierdzono także, że wietrzenie sypialni, jest nieefektywne w zmniejszaniu ilości toksyn u palących biernie osób.

„Bierne palenie jest jedną najczęstszych przyczyn śmierci pośród młodych osób, w krajach rozwiniętych”, stwierdza Guadalupe Ortega, prowadzący badania.

W trakcie badań zaobserwowano, że dzieci śpiące w tym samym pomieszczeniu co palący papierosy rodzice, mają trzykrotnie wyższy poziom nikotyny w organizmie, niż dzieci, które śpią w osobnym pokoju. Oznacza to, że cierpią na tak zwany "third-hand smoke" (dym z trzeciej ręki), który jest impregnowany w ubraniach, skórze oraz włosach osób palących.

Mit o wentylacji

Analizy nikotyny we włosach wykazały, że toksyny dymu nie są eliminowane, nawet jeśli rodzice podejmują regularne działania mające na celu ochronę zdrowia swoich dzieci. Tak było w przypadku sypialni wietrzonych po paleniu, w przypadku palenia w oknie, gdy dziecko znajdowało się poza domem lub gdy było w innym pomieszczeniu. Jedynym sposobem utrzymania miejsca wolnego od dymu jest palenie na zewnątrz domu.

Badanie pokazuje również, że wpływ rodziców jest zróżnicowana w zależności od płci. Matki zwykle spędzają najwięcej czasu z dziećmi, i one właśnie narażają swoje dzieci na największy poziom dymu tytoniowego. Stwierdzono również, że karmiące matki, które palą papierosy, rzadziej karmią swoje dzieci, niż matki niepalące.

Ustawy o zwalczaniu palenia pomagają dzieciom

Według badań, dzieci były najsilniej narażone na dym w miejscach prywatnych, takich jak domy czy samochody, a także w miejscach publicznych, a zwłaszcza w restauracjach i kawiarniach, gdzie palenie było dozwolone w 2009 r. (kiedy przeprowadzono badania terenowe).

"Zaostrzenie kontroli prawa do palenia jest ważne ze względu na podniesienie świadomości wśród ogółu społeczeństwa", wyjaśnia badacz. Jej zdaniem, stosowanie tego prawa prowadzi do zwiększenia się ilości ludzi szukających sposobu na rzucenie palenia.

Eksperci przygotowują obecnie badania w celu identyfikacji czynników, które najsilniej wpływają na narażenia dzieci na dym. Informacje te pomogą pediatrom w wykrywaniu ryzyka związanego z biernym paleniem w dzieciństwie.

Kinga Dziwisz

Na podstawie: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/03/110328115822.htm
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także