Jesteś tutaj:

Jak prawidłowo pielęgnować skórę dziecka?

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna i bardzo podatna na działanie czynników zewnętrznych takich jak mróz, wiatr, słońce oraz zanieczyszczenia powietrza. Wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji każdego dnia. Jak prawidłowo dbać o skórę dziecka?

Jak prawidłowo pielęgnować skórę dziecka?

Zdjęcie: Donnie Ray Jones

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna i bardzo podatna na działanie czynników zewnętrznych takich jak mróz, wiatr, słońce oraz zanieczyszczenia powietrza. Wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji każdego dnia. Jak prawidłowo dbać o skórę dziecka?

Jaka jest różnica między skórą dziecka, a dorosłego?

W przypadku dziecka bariera jaką jest skóra, jest znacznie bardziej przepuszczalna. W efekcie składniki kosmetyków mogę przeniknąć w głębsze warstwy skóry. Ponadto przydatki skóry takie jak gruczoły potowe i łojowe są nie w pełni wykształcone. W skutek tego zaburzony jest proces wytwarzania lipidów, a także mechanizm zakwaszania pH skóry. Ten ostatni odpowiedzialny jest za ochronę skóry przed działaniem mikroorganizmów. Na powierzchni skóry dziecka drobnoustroje namnażają się szybciej.

Jakich składników unikać?

Preparaty pielęgnacyjne przeznaczone dla dzieci powinny być bardzo łagodne. Kosmetyki myjące nie powinny w swoim składzie zawierać substancji takich jak pochodne siarczanów np. Sodium Laureth Sulfate i Sodium Lauryl Sulfate. Składniki te wykazują silne działanie drażniące i wysuszające skórę. Warto zwrócić uwagę, aby zamiast tych surowców kosmetycznych, preparat zawierał łagodnie myjące składniki np. pochodne betainy - Cocamidopropyl Betaine. Przykładowo łagodne działanie oczyszczające mają produkty takie jak AVENE Pediatril żel oraz pianka do mycia ciała.

ODPOWIEDNIA PIELĘGNACJA

Natłuszczanie – odgrywa bardzo istotną rolę. Uboga w lipidy skóra dziecka, aby prawidłowo funkcjonować, potrzebuje składników tłuszczowych. Kremy pielęgnacyjne w składzie powinny zawierać składniki takie jak lanolina, masło shea, wazelina oraz oktylododekanol. Dzięki tym składnikom bariera lipidowa skóry zostanie odbudowana. Skóra będzie dobrze natłuszczona i odporna na działanie czynników zewnętrznych takich jak np. silny wiatr i woda.

Nawilżanie skóry jest ważne, gdyż zapobiega jej odwodnieniu. Składniki takie jak Gliceryna, Glikol Propylenowy skutecznie zatrzymują wodę w obrębie naskórka. Dzięki temu skóra dziecka jest jędrna, dobrze napięta i gładka.

Łagodzenie i ochrona – poza niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych takich jak warunki atmosferyczne, skóra dziecka w okolicy pieluszkowej, narażona jest również na ciągłe działanie moczu i kału. W okolicy pieluszkowej skóry dziecka drobnoustroje szybko się namnażają. Ponadto miejsce to często jest poddawane działaniu wilgoci. W efekcie może dochodzić do częstego powstawania odparzeń i podrażnień skóry. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji tej okolicy powinny zawierać w swoim składzie składniki takie jak tlenek cynku i ditlenek tytanu. Na rynku istnieją rozmaite zasypki i kremy z zawartością tych surowców. Zadaniem takiego kosmetyku jest absorbcja wilgoci. Dzięki temu spada ryzyko powstania otarcia na skórze. Obecny w składzie tlenek cynku wykazuje również właściwości bakteriobójcze. Składnik ten również zapobiega powstawaniu podrażnień.

Poza działaniem ochronnym, skóra dziecka wymaga również ciągłego łagodzenia. Warto zwrócić uwagę czy w preparatach stosowanych do codziennej pielęgnacji skóry dziecka, znajdują się następujące składniki łagodzące:
  • Pantenol
  • Alantoina
  • Witamina B5
  • Bisabolol

Ochrona przed słońcem

Skórę dziecka należy chronić przed promieniowaniem UV już od pierwszych dni życia. Niemowlaka tuż po urodzeniu, nie powinno się wystawiać na działanie promieni słońca. Zaś skóra kilku miesięcznego dziecka musi być chroniona przed UV poprzez filtry słoneczne. Filtry trzeba stosować nawet u maleńkiego dziecka. Każde poparzenie skóry w tym czasie, spowodowane działaniem słońca, kilkakrotnie zwiększa ryzyko powstania raka skóry w późniejszym życiu. Wiele osób, czytając oznaczenia dotyczące wieku stosowania filtrów – np. od 1 roku życia- gdy dziecko jest młodsze, unika stosowania tych preparatów. Jest to błąd. Lepiej zabezpieczyć skórę dziecka przed promieniowaniem UV niż wystawić je na działanie słońca bez ochrony

Jakie filtry stosować u dziecka?Rozróżniamy dwa rodzaje filtrów słonecznych - mineralne oraz chemiczne. Filtry mineralne polecane są przy pielęgnacji skóry wrażliwej, z tendencją do powstawania podrażnień. W swoim składzie zawierają one składniki takie jak tlenki cynku, żelaza i tytanu. Substancje te pozostawiają na powierzchni skóry warstwę, która odbija promieniowanie UV. Filtry mineralne zawierają preparaty takie jak BIODERMA Photoderm Mineral 50+ oraz IntolerancesMustela Sun Krem ochronny 50+ Special.

BIODERMA Photoderm KID spray

Filtry chemiczne zawierają w składzie substancje, które mają zdolność do pochłaniania promieniowania z zakresu UV. Na rynku istnieje wiele kosmetyków, w których stosuje się połączenie zarówno filtrów chemicznych jak i mineralnych. Produkty te są bardzo skuteczne pod względem ochrony przed UV. Zdarza się, że część promieniowania słonecznego może nie zostać odbita przez filtry mineralne. W tym przypadku promienie UV przechodzą przez naskórek, gdzie są pochłaniane poprzez filtry chemiczne. Przy normalnej skórze dziecka, warto wybierać kosmetyki ochronne zawierające w swoim składzie mieszanki filtrów mineralnych i chemicznych. Przykładowo może to być BIODERMA Photoderm KID spray.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także