Jesteś tutaj:

Picie alkoholu w ciąży nieodwracalnie niszczy DNA

Picie alkoholu może spowodować trwałe genetyczne uszkodzenie płodu, w szczególności w najwcześniejszej fazie ciąży – jak donoszą badania, które po raz pierwszy dokładnie wykazują, jak alkohol niszczy DNA.

Picie alkoholu w ciąży nieodwracalnie niszczy DNA
Picie alkoholu, w szczególności w najwcześniejszej fazie ciąży, może spowodować trwałe genetyczne uszkodzenie płodu – jak donoszą badania, które po raz pierwszy dokładnie wykazują, jak alkohol niszczy DNA.

Naukowcy zidentyfikowali mechanizm, który prowadzi do załamania naturalnej bariery odpornościowej, która ochrania DNA przez zniszczeniem spowodowanym obecnością alkoholu w krwioobiegu. Jak się okazuje, spożywanie alkoholu przez matkę powoduje gromadzenie się toksyn w ciele, powodujących nieodwracalne genetyczne zmiany, które wyjaśniają występowanie FAS (foetal alcohol syndrome) - płodowego zespołu alkoholowego, który dotyka dzieci matek, spożywających alkohol w czasie ciąży.

Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców dotyczyły genetycznie zmodyfikowanych myszy, ale dowiedziono, że wyniki jakie otrzymano, mogą być wiarygodne także w przypadku ludzi i w szczegółowy sposób ukazują, jakie długoterminowe skutki może mieć picie alkoholu na organizm dziecka.

Od dawna podejrzewano, że alkohol powoduje zniszczenie DNA, ale dotychczas nie było na to potwierdzonych naukowo dowodów. To badanie po raz pierwszy ukazuje, że alkohol doprowadza do nieodwracalnych mutacji – mówi Ketan Patel, dowodzący badaniem w Medical Research Council's Laboratory of Molecular Biology w Cambridge. - To wyjaśnia, dlaczego alkohol jest tak toksyczny dla komórek – dzięki temu badaniu zrozumieliśmy także związek między nadmiernym jego spożywaniem a nowotworami. Osoby chorujące na raka mają ku temu genetyczne predyspozycje, a spożywanie alkoholu jest dla nich w zasadzie spożywaniem mutagenu (powodującej mutację substancji) – wyjaśnia.

Badanie opublikowane w dzienniku Nature wykazało, że toksyną odpowiedzialną za niszczenie DNA jest wytwarzany w organizmie po spożyciu alkoholu, acetaldehyd. Organizm posiada dwie naturalne bariery chroniące przed tą substancją: enzymy, wyspecjalizowane w neutralizowaniu acetaldehydu i wydalanie go z organizmu oraz mechanizm naprawiania DNA.

Badanie wykazało, jak bardzo jesteśmy zależni od tych dwóch systemów zapobiegających nieodwracalne zmiany w DNA, zarówno w wypadku płodu jak i dorosłego organizmu – kontynuuje dr Patel.

Myszy, które poddano badaniom, zostały pozbawione obu mechanizmów obrony, przez co stały się nieuodpornione na efekty spożycia alkoholu. Po podaniu dawki alkoholu, która równa jest dawce powodującej stan upojenia, płody ciężarnych myszy zostały w zupełności zniszczone.

Efekty oddziaływania alkoholu na płody genetycznie zmienionych myszy przypominały te, które dotyczą dzieci kobiet, które spożywały alkohol w czasie ciąży, a objawiają się niepełnosprawnością fizyczną i brakiem zdolności do nauki – mówi dr Patel - Nasze badanie wykazuje, że picie alkoholu w czasie ciąży powoduje powstanie wystarczającej dawki acetaldehydu, by zniszczyć oba mechanizmy obronne organizmu i przez to spowodować nieodwracalne i trwałe zniszczenie DNA.

Źródło:

http://www.independent.co.uk
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także