Jesteś tutaj:

Jak właściwie pielęgnować włosy niemowlętom i dzieciom?

Na każdym etapie rozwoju dziecka należy zwracać uwagę na właściwą pielęgnację włosów, gdyż zdrowe, mocne włosy oraz skóra głowy bez skłonności do podrażnień oznaczają mniej kłopotów z włosami w przyszłości.

Jak właściwie pielęgnować włosy niemowlętom i dzieciom?

Zdjęcie: aaron_anderer

Od pierwszych dni życia włosy niemowląt wymagają szczególnej troski. Wraz ze wzrostem malucha ich kolor oraz rodzaj mogą się zmieniać i jest to proces fizjologiczny. Na każdym etapie rozwoju dziecka należy zwracać uwagę na właściwą pielęgnację włosów, gdyż zdrowe, mocne włosy oraz skóra głowy bez skłonności do podrażnień oznaczają mniej kłopotów z włosami w przyszłości.

Pielęgnacja włosów dziecka na co dzień


Aktywność gruczołów łojowych skóry noworodka, czy małego dziecka jest znacznie mniejsza niż u osób dorosłych, dlatego też częste, codzienne mycie włosów nie jest u dzieci konieczne.


Również delikatna skóra głowy dziecka jest podatna na podrażnienia, dlatego warto stosować się do kilku prostych zasad, aby zarówno włoski dziecka, jak i skóra głowy były zdrowe:

Unikaj mycia włosów dziecka każdego dnia

Włosy niemowląt i dzieci nie mają skłonności do przetłuszczania się, długo są świeże i puszyste. Dlatego też codzienne mycie włosów jest niewskazane. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy główka dziecka jest spocona - na przykład podczas upałów. Wtedy warto sięgać po delikatne środki pielęgnacyjne, przeznaczone do wieku dziecka, które nie wywołują podrażnień.

Stosuj właściwie dobrany szampon

Zabronione jest stosowanie u niemowląt, czy większych maluchów szamponów przeznaczonych dla dorosłych, gdyż mogą wywoływać silne podrażnienia. Główkę noworodka warto myć delikatnym, bezzapachowym mydełkiem, które nie powinno uczulić wrażliwej skóry dziecka. Mydełko można zastąpić szamponem przeznaczonym do stosowania u dzieci już od pierwszego miesiąca życia.

Myj główkę dziecka ciepłą, ale nie gorącą wodą

Temperatura wody nie powinna być ani za niska, ani za wysoka - najlepiej około 37 stopni Celsjusza. Stosowanie zbyt ciepłej wody może wywołać podrażnienie, a nawet oparzenia delikatnej skóry głowy dziecka.

Delikatnie osusz włoski dziecka

Po każdej kąpieli, czy umyciu główki, delikatnie osusz włosy malucha ręcznikiem. Pamiętaj, aby nie trzeć skóry głowy, gdyż może to spowodować wystąpienie bolesnego podrażnienia. Włoski niemowlęciu schną szybko, nie ma więc potrzeby suszenia ich suszarką. Suszarki używaj wyjątkowo - na przykład, kiedy dziecko ma bujne włosy, a w pokoju jest chłodno. Zastosuj wtedy delikatny powiew ciepłego powietrza, pamiętając aby nie przegrzewać skóry głowy dziecka.

Delikatnie czesz włoski malucha

Po wyschnięciu włosków, należy je bardzo delikatnie rozczesać. U niemowląt użyj do tego celu szczotki z miękkiego, naturalnego włosia, która nie tylko nada włoskom odpowiedni kształt, ale również będzie delikatnie masować skórę głowy. Masaż poprawia ukrwienie mieszków włosowych, co sprzyja wzrostowi włosów. Kupując szczotkę dla większego dziecka, zwróć uwagę na wiek podany na opakowaniu, gdyż niewłaściwa szczotka może spowodować bolesne zadrapania u twojego malucha.

Podcinanie włosków - jak najbardziej wskazane

Włoski małego dziecka rosną szybko, dlatego warto je podcinać, chociażby dlatego, aby nie wpadały maluchowi do oczu. Włoski malucha warto podciąć tuż przed kąpielą, uprzednio delikatnie je zwilżając. Kąpiel i umycie główki po strzyżeniu pozwoli pozbyć się włosów, które opadły na skórę dziecka.

Od pierwszych dni życia dziecka niezwykle ważna jest pielęgnacja włosów. Młodzi rodzice nie zawsze wiedzą jak dbać o włoski i delikatną skórę głowy malucha. Dlatego warto nauczyć się kilku podstawowych zasad pielęgnacji, aby samodzielnie i bez obaw móc zadbać o włoski swojego dziecka.Małgorzata Kruk

Konsultacja: mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także