Jesteś tutaj:

Zakręcona, zakręcona – czyli jak dbać o włosy kręcone

Prawdą jest, że zazwyczaj podoba nam się to, czego natura akurat była uprzejma nam poskąpić. Filigranowe kobiety często marzą o posągowym wzroście, wysokie - o uroku Calineczki. Zakompleksionych z powodu piegów jest pewnie mniej więcej tyle, co wielbicielek „pocałunków słońca”. Podobnie jest z włosami – wiele marzących o puszystych lokach kobiet codziennie widzi w lustrze gładkie włosy, będące niedościgłym celem posiadaczek okazałych fryzur z włosów naturalnie kręconych.

Zakręcona, zakręcona – czyli jak dbać o włosy kręcone

Zdjęcie: Maegan Tintari

Prawdą jest, że zazwyczaj podoba nam się to, czego natura akurat była uprzejma nam poskąpić. Filigranowe kobiety często marzą o posągowym wzroście, wysokie - o uroku Calineczki. Zakompleksionych z powodu piegów jest pewnie mniej więcej tyle, co wielbicielek „pocałunków słońca”. Podobnie jest z włosami – wiele marzących o puszystych lokach kobiet codziennie widzi w lustrze gładkie włosy, będące niedościgłym celem posiadaczek okazałych fryzur z włosów naturalnie kręconych.Niezależnie jednak od tego, czy lubi się swoje kręcone włosy czy nie, nie ulega wątpliwości, że wymagają one specyficznej pielęgnacji ze względu na nieco inne wymagania, jakie stawia ten typ fryzury właścicielkom.

Skąd faktycznie bierze się taka różnica w wyglądzie i kształcie, jaki przyjmuje pojedynczy włos?

W największym skrócie można powiedzieć, że winna temu jest genetycznie uwarunkowana struktura połączeń pomiędzy białkami budulca warunkującymi kształt, jaki przyjmuje włos w przekroju. Prosty ma w przekroju kształt koła, podczas gdy jego spłaszczanie i dążenie do owalu skutkuje skrętem. Jakie to ma znaczenie w praktyce? Okazuje się, że większe, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Włos kręcony jest znacznie bardziej od prostego podatny na wysuszanie, uszkadzanie i utratę cennych składników odżywczych. Jest też z drugiej strony bardziej chłonny i podatny na dostarczane z kosmetykami substancje aktywne, co czyni go bardziej wymagającym. Owszem, potrzebuje nawilżenia i regeneracji, ale niezwykle łatwo przedobrzyć z jego suplementacją i zniszczyć upragniony efekt pięknej, zdrowej i lśniącej fryzury. Włosów kręconych nie wolno nadmierne obciążać, ponieważ może to sprawić, że ”oklapną” i sprawią wrażenie nieświeżych.

Pasemkom powiedz stanowcze NIE

Z drugiej strony aby zachwycać pięknymi, zdrowymi, lśniącymi lokami koniecznie potrzebujemy kosmetyków, które podkreślą ich blask. Odbijające w różnych kierunkach światło włosy o niejednolitej powierzchni znacznie częściej niż proste mają tendencję do matowego wyglądu. Z tego też powodu zaleca się farbowanie krętych włosów na jednolity kolor, by kontrastowymi pasemkami lub balejażem dodatkowo nie rozpraszać światła i nie pogłębiać wizualnego efekty puszenia i niejednorodnej struktury. Prócz tego najbardziej efektowne fryzury z tego typu włosów sięgają co najmniej ramion, co częstokroć sprawia, że końcówki nie są podcinane tak często, jak wymagałoby utrzymanie ich w idealnej kondycji.

Warto postawić na dobre cięcie

Mało jest fryzjerów, którzy podejmą się strzyżenia tak wymagającej fryzury, a i prawdą jest fakt, że jeszcze mniejsza liczba z nich jest w stanie faktycznie sprostać temu zadaniu. Decydując się na usługi któregoś z nich należy się dowiedzieć,:
  • czy faktycznie radzi sobie z cięciem, cieniowaiem i nadawaniem wymarzonego przez klientkę kształtu,
  • jakimi posługuje się narzędziami – cieniowanie brzytwą w tym wypadku jest grzechem niewybaczalnym!
  • jaką stosuje metodę - warto zdecydować się na takiego, który wykańcza fryzurę na sucho – ta niełatwa we fryzjerskich fachu sztuka jest przeznaczona przede wszystkim do włosów, które zmieniają strukturę przy wysychaniu, jest niezbędna przy kręconych włosach.

Traktuj włosy z delikatnością i uwagą

A po powrocie do domu – jak można pomóc włosom, by pozostawały lśniące, miękkie i zdrowe, zamiast puszyć się, wysychać i łamać? Pamiętaj, że należy je przede wszystkim nawilżać i nadawać im blask, a także chronić przed niszczącymi wpływami czynników zewnętrznych. Nie obciążaj włosów, nie szarp… Traktuj je z delikatnością i uwagą… Wydaje się, że to trudne? W gruncie rzeczy wystarczy zwrócić uwagę na skład kosmetyków i sposób pielęgnacji fryzury.Pamiętaj, by nie szarpać zwłaszcza mokrych włosów, kiedy są bardziej podatne na uszkodzenie. Stanowczo zabronione jest pocieranie ręcznikiem lub gwałtowne rozczesywanie grzebieniem. Nie wolno również stosować preparatów do stylizacji zawierających w składzie alkohol – ten zdradliwy składnik wprawdzie ułatwia wchłanianie kosmetyku, ale ogromnie wysusza i czyni ogromne szkody delikatnym włosom. Jeśli jednak uda się zastosować do ich wymagań i zaspokoić ich specyficzne potrzeby, wówczas można cieszyć się piękną, lśniącą, efektowną i zwracającą uwagę otoczenia fryzurą.

Kosmetyczne know-how

Często popełnianym błędem jest mycie włosów kręconych szamponami do włosów przetłuszczających. Błędne przekonanie użytkowniczek bierze się stąd, iż często po jednym dniu włosy takie wyglądają na nieświeże i przetłuszczone. Warto jednak wiedzieć, iż przyczyną takiego stanu rzeczy jest zazwyczaj albo przeciążenie ich zbyt mocnymi i intensywnie działającymi kosmetykami, albo jest to łojotokowa reakcja skóry na podrażnienie zbyt mocnymi substancjami aktywnymi zawartymi w tych preparatach.

W ten sposób tworzy się błędne koło, którego skutkiem są matowe, oklapnięte, nieefektowne włosy oraz niezadowolona i sfrustrowana ich posiadaczka.

Tymczasem wystarczy zmienić nawyki przy pielęgnacji włosów kręconych, aby sytuacja uległa diametralnej zmianie. Włosy kręcone można oczyszczać i nawilżać podobnymi kosmetykami, jak te których używają osoby posiadające włosy suche lub zniszczone. Zazwyczaj preparaty takie posiadają w składzie delikatne substancje oczyszczające oraz nawilżające, cenne również w pielęgnacji loków. Szukajmy tych z D-pantenolem i proteinami, mających za zadanie dyscyplinować i chronić przed wysuszaniem się i łamaniem niesfornych kosmyków. Warto zwrócić uwagę na znakomita maskę Acante Renee Furterer podkreślającą skręt loków – kosmetyk ów znany jest z nadawania wspaniałego blasku i sprężystości nawet bardzo zniszczonym, matowym i podatnym na łamanie włosom. Stosuje się ją zamiast odżywki, po oczyszczeniu szamponem. Posiada unikalna konsystencję, gęstą i bogatą, ale jej unikalny skład pozwala uniknąć efektu obciążenia i szybszego przetłuszczania się fryzury. Ten wymarzony efekt spotęguje użycie całej serii Acante przeznaczonej do pielęgnacji loków – pełne cennych składników szampon i serum również bardzo skutecznie pomagają uzyskać wymarzony efekt.

Aby włosy zyskały niesamowity blask i ładny skręt dobrze jest – paradoksalnie – stosować do ich pielęgnacji kosmetyki wygładzające (nie należy ich jednak absolutnie mylić z prostującymi!). Linią, która znakomicie poradzi sobie z takim zadaniem jest Biosilk firmy Farouk – dzięki zawartości płynnego jedwabiu pozwala nie tylko wygładzić niesforne końcówki i nadać lokom zdyscyplinowaną strukturę, ale również sprawi, że będą wspaniale miękkie w dotyku.

Podobne zadanie ma Phytodefrisant, balsam firmy Laboratoires Physolba. Bogaty w aktywne składniki roślinne preparat pomaga ułożyć z niezdyscyplinowanych, trudnych włosów lśniącą i sprężystą fryzurę, bez odstających kosmyków i połamanych końcówek. Włosom zniszczonym, potrzebującym regeneracji pomoże natomiast maseczka Biovax, dostępna również w opakowaniu wystarczającym na jednokrotne użycie, znakomitym na wyjazdy, a także do wypróbowania działania produktu bez inwestowania od razu w całe opakowanie.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także