Jesteś tutaj:

Leczenie depresji pomaga kobietom schudnąć

Dla wielu kobiet radzenie sobie z depresją i otyłością jest sporym wyzwaniem. Nowe badania dowodzą, że poprawianie własnego samopoczucia sprzyja utracie wagi.

Leczenie depresji pomaga kobietom schudnąć

Zdjęcie: Kris Mouser-Brown

Dla wielu kobiet radzenie sobie z depresją i otyłością jest sporym wyzwaniem. Nowe badania dowodzą, że poprawianie własnego samopoczucia sprzyja utracie wagi.

Badania donoszą, że osoby otyłe, aż w znaczącym procencie chorują także na depresję. Prawdopodobnie choroby te wzajemnie się wywołują. To znaczy osoby otyłe popadają w depresję, a osoby z depresją łatwo przybierają na wadzę, po przez tzw. "zajadanie smutków".

Ponadto, jak stwierdza Gregory Simon, prowadzący badania: "Zwiększanie aktywność fizycznej sprzyja poprawie zaawansowania stanu depresyjnego, natomiast wychodzenie z depresji sprzyja wzmożeniu aktywności fizycznej". A jak wiadomo - aktywność fizyczna chroni przed rozwojem otyłości.

Na czym polegało badanie?

W badaniu uczestniczyły kobiety w zakresie wiekowym 40-65 lat, z otyłością. Przed przystąpieniem do eksperymentu wykonano podstawowe badania: określono wagę ciała, aktywność fizyczną, podaż pożywienia oraz obecność depresji (w odpowiedniej skali).

Następnie przydzielono kobiety do dwóch grup, z których jedna miała skoncentrować się wyłącznie na utracie wagi, a druga zarówno na zmniejszeniu ilości kilogramów, jak i leczeniu depresji.

Pierwsze znaczące zmiany zauważono już po 6. miesiącach trwania eksperymentu. Potem zmiany te utrzymywały się dość stabilnie. Zaobserwowano bowiem, że pośród kobiet przynależących do grupy "nie walczącej z depresją", procent jaki utracił kilogramy, był znacznie mniejszy od grupy drugiej.

Babak Roshanaei-Moghaddam, z katedry psychiatrii i nauk behawioralnych Uniwersytetu Washington w Seattle, stwierdza: "Większość programów podejmujących za cel zmniejszenie masy ciała, nie uwzględnia monitorowania i leczenia depresji."

Badanie to sygnalizuje potrzebę obserwowania zależności pomiędzy stanem emocjonalnym, psychicznym i fizycznym u osób, które próbują schudnąć. Być może w ten sposób "błędne koło" jakie napędzane jest wzajemnie przez otyłość depresję, zostanie okiełznane.

Kinga Dziwisz

Na podstawie: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/12/101210095348.htmSpodobał Ci się artykuł?

Chcesz wiedzieć więcej?

Tematy związane z odchudzaniem znajdziesz w darmowym Poradniku Odchudzania Domzdrowia.pl


Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także