Jesteś tutaj:

Cykliczna bolesność piersi – problem, który można rozwiązać

Większość kobiet odczuwa bolesność piersi w praktycznie każdym cyklu miesiączkowym. Czasem ból nie jest nasilony i szybko ustępuje, a czasami trwa kilka dni i staje się bardzo uciążliwy. Dlaczego piersi bolą? Czy ból piersi może być objawem nowotworu piersi? Jakie badania należy wykonać? Czy można w bezpieczny sposób łagodzić ból piersi, jeżeli nie jest on symptomem nowotworu?

Cykliczna bolesność piersi – problem, który można rozwiązać

Zdjęcie: me and the sysop

Większość kobiet odczuwa bolesność piersi w praktycznie każdym cyklu miesiączkowym. Czasem ból nie jest nasilony i szybko ustępuje, a czasami trwa kilka dni i staje się bardzo uciążliwy. Dlaczego piersi bolą? Czy ból piersi może być objawem nowotworu piersi? Jakie badania należy wykonać? Czy można w bezpieczny sposób łagodzić ból piersi, jeżeli nie jest on symptomem nowotworu?

Jak zbudowane są piersi?

Pierś to określenie potoczne gruczołu mlekowego (inaczej gruczołu sutkowego, lub sutka) – największego z gruczołów skórnych człowieka. W przypadku mężczyzn, rozwój gruczołu mlekowego jest zahamowany w warunkach fizjologicznych (prawidłowych). U kobiet natomiast wzrost gruczołu sutkowego jest zjawiskiem fizjologicznym i pożądanym, w kontekście przyszłej laktacji (karmienia piersią).

Gruczoł sutkowy zbudowany jest z tkanki gruczołowej oraz ciała tłuszczowego, w niejaki sposób uzupełniającego przestrzeń wokół tkanki gruczołowej. Część gruczołowa formuje się w płaty (w ilości 15-20), będące zgrupowaniem gruczołów pęcherzykowych. W każdym z płatów znajduje się ujście dla przewodów mlecznych. Przewody te, tuż przed brodawką sutkową rozszerzają się w zatokę mleczną.W okolicy centralnej gruczołu mlekowego znajduje się uwypuklenie, określane mianem brodawki sutkowej (mylnie nazywane sutkiem). To właśnie brodawka sutkowa jest bezpośrednim elementem budowy gruczołu mlekowego, umożliwiającym „wydostanie się” mleka na zewnątrz gruczołu. Wokół brodawki sutkowej znajduje się pigmentowe pole, określane otoczką brodawki sutkowej. Powierzchnia otoczki nie jest równomierna, zawiera liczne „zmarszczki” i „guzki”, wśród których znajdują się gruczoły kłębkowate, łojowe oraz potowe. Wewnątrz brodawki sutkowej przebiegają włókna mięśniowe, dzięki którym możliwy jest skurcz brodawki (erekcja brodawki).

Bolesność piersi – czy należy się jej obawiać?

Każda kobieta, która nie bagatelizuje niepokojących symptomów, postępuje bardzo słusznie. Niekiedy może się nam wydawać, że bolesność piersi jest typowym problemem kobiet miesiączkujących. Aby jednak mieć pewność, że ból piersi nie zwiastuje poważnych dla zdrowia konsekwencji, trzeba udać się do lekarza ginekologa i wykonać wszystkie zlecone przez niego badania.

Dlaczego piersi mogą boleć?

Cykliczna bolesność piersi może wynikać ze zmian hormonalnych zachodzących w trakcie cyklu miesiączkowego. Zwykle bolesność piersi występuje kilka dni przed rozpoczęciem krwawienia i ustępuje zaraz po jego rozpoczęciu. Efekt ten tłumaczy się zaburzeniem gospodarki hormonalnej estrogenowo-progesteronowej i gromadzeniem się wody w gruczole sutkowym. Ból piersi jest także charakterystycznym objawem menopauzy, w trakcie której dochodzi do zanikania części gruczołowej piersi.

Bolesność piersi może także towarzyszyć poważnym schorzeniom rozwijającym się w obrębie klatki piersiowej. Ból gruczołów sutkowych może okazać się objawem zmian nowotworowych w piersiach, stanów zapalnych nerwów międzyżebrowych, czy zwyrodnienia kości i stawów.

Trzy rodzaje bolesności piersi: mastodynia, mastalgia, mastopatia

W celu dokładniejszego opisu dolegliwości ze strony piersi, lekarze stosują trzy określenia, które początkowo wydają się brzmieć prawie jednakowo. Wyjaśnijmy zatem, co dokładnie oznaczają powyższe terminy.

Mastalgia to określenia bolesności gruczołu mlekowego, przy równoczesnym odczuwaniu tak zwanej tkliwości (nadwrażliwości na dotyk) w obrębie klatki piersiowej. Rozróżnia się mastalgię cykliczną, w przypadku której możliwe jest określenie korelacji między bólem piersi, a cyklem miesiączkowym (lub schematem przyjmowania antykoncepcji hormonalnej), oraz mastalgię acykliczną (niezwiązaną z cyklem). Mastalgia stanowi najłagodniejszy rodzaj bolesności piersi.

Mastodynia jest diagnozowana wówczas, gdy poza bolesnością piersi, pojawia się ich obrzęk i/lub powiększenie się piersi.

Mastopatia natomiast jest już poważniejszym zagrożeniem dla zdrowia kobiety. Określenie mastopatii informuje o pojawieniu się zmian zwyrodnieniowych tkanki gruczołowej i tłuszczowej gruczołu mlekowego, w formie bolesnych stwardnień.Jakie badania może zlecić lekarz?

Jeżeli zgłosimy się do lekarza i dokładnie przedstawimy problem bolesnych piersi, wraz z wszelkimi dodatkowymi obserwacjami (takimi jak wyczuwalność guzków, powiększenie się piersi, występowanie bólu w określonych dniach cyklu), lekarz z pewnością zleci wykonania specjalistycznego badania piersi. W przypadku młodych kobiet (poniżej 35. roku życia) będzie to badanie USG. Natomiast w przypadku kobiet bardziej dojrzałych – mammografia.

Jak przebiega badanie USG i jak się do niego przygotować?

Badanie USG piersi przebiega w pozycji leżącej, w sposób szybki i bezbolesny. Po uprzednim rozprowadzeniu żelu do USG na powierzchni piersi, specjalista wykonujący badanie przykłada sondę i za jej pomocą bada piersi oraz okolicę pach. Wspomniana sonda emituje i przechwytuje fale ultradźwiękowe, a otrzymany dzięki niej obraz wnętrza piersi jest widoczny na monitorze, bezpośrednio połączonym z sondą. Dzięki temu, lekarz ma możliwość uchwycenia wszelkich nieprawidłowości i wykonania ich zdjęcia.

Do badania USG piersi nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Można je wykonać w dowolnym czasie cyklu, aczkolwiek zaleca się pierwszą połowę cyklu, z uwagi na możliwość występowania bolesności piersi w drugiej jego połowie. Nie ma również znaczenia pora dnia, w której wykonywane jest badanie.

Jak przebiega badanie mammograficzne i jak się do niego przygotować?

Mammografia jest badaniem umożliwiającym wykrycie nowotworu piersi, już na wczesnym stadium jego rozwoju. Dzięki zastosowaniu promieni rentgenowskich, możliwe jest obejrzenie wnętrza piersi.

Badanie mammograficzne może być bolesne, ale jest to tylko chwilowy ból. W trakcie badanie przyjmuje się pozycję stojącą, a piersi umieszczone zostają na specjalnym stoliku mammograficznym. W kolejnym etapie, piersi zostają dociśnięte przy pomocy przeźroczystego tworzywa. Ucisk może wywołać dyskomfort, a nawet ból. Niestety jest on konieczny w celu ujednolicenia struktury piersi i utrzymania ich w prawidłowej pozycji, a także ograniczenia mylnych zaciemnień na zdjęciu, oraz zwiększenia jego ostrości. W efekcie prawidłowo wykonanego badania otrzymuje się dwa zdjęcia każdej piersi – w płaszczyźnie osiowej i bocznej.

Badanie mammograficzne można wykonać w dowolnym czasie cyklu, ale również zaleca się pierwszą jego połowę (z przyczyn podobnych, jak w przypadku USG). Do badania nie trzeba się przygotowywać, wystarczy jedynie się odprężyć (napięte mięśnie mogą utrudnić wykonanie badania) i pamiętać, aby nie aplikować żadnych kosmetyków na obszar piersi w dniu badania.Skoro ból piersi nie ma podłoża nowotworowego, to czy warto próbować go łagodzić?

Jeżeli badania wykluczą zmiany nowotworowe piersi, to jest to powód do radości. Bolesność jednak pozostaje i wcale nie musimy się na nią godzić. Warto stosować preparaty, dzięki którym dyskomfort związany z bólem gruczołu mlekowego zostanie zniesiony.

Jak można łagodzić ból piersi?

Pomijając stosowanie leków silnie działających, wydawanych wyłącznie na receptę (które równocześnie mają wiele działań niepożądanych) można stosować preparaty naturalne oraz próbować odpowiednio modyfikować swoją dietę.

W jaki sposób można modyfikować dietę?

Zdrowa dieta, to określenie zbyt ogólne, ale jak najbardziej stosowne z zaleceniach dietetycznych umożliwiających łagodzenie dolegliwości bólowych ze strony piersi. Jeżeli chcemy ograniczyć bolesność piersi, powinniśmy spożywać dużo owoców i warzyw oraz produktów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe (oleje roślinne, ryby, orzechy).

Preparaty naturalne

Preparaty na bazie składników naturalnych charakteryzują się łagodnym, ale skutecznym działaniem, przy równoczesnym bezpieczeństwie stosowania. Pośród składników pochodzenia naturalnego, których stosowanie łagodzi ból w obrębie piersi, należy poszukiwać: wyciągu z niepokalanka, oleju z wiesiołka, ekstraktu z cyklamenu, lilii tygrysiej, a także kulczyby, kosaćca, czy wyciąg z pluskwicy groniastej (np. Mastodynon, Feminon N).
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także