Jesteś tutaj:

Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Już jutro, a więc 26 maja rozpoczyna się Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią.

Tydzień Promocji Karmienia Piersią
Już jutro, a więc 26 maja rozpoczyna się Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Nie bez znaczenia okazuje się termin kampanii - od Dnia Matki do 1 czerwca, czyli Dnia Dziecka. W trakcie całego tygodnia lekarze zachęcają do karmienia piersią zarówno młode mamy, jak i kobiety dopiero planujące macierzyństwo, gdyż korzyści z tej metody jest na prawdę wiele!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby przez pierwszych sześć miesięcy życia karmić dziecko jedynie piersią. W kolejnych miesiącach wskazane jest stopniowe poszerzanie diety dziecka i wprowadzanie dostosowanych do wieku pokarmów, aby przyzwyczaić malucha do nowych smaków, zapachów oraz innej konsystencji jedzenia.

Niestety chęć szybkiego powrotu do pracy po urodzeniu dziecka, bądź odczuwany dyskomfort w trakcie przystawiania dziecka do piersi sprawiają, że co raz częściej kobiety skracają okres karmienia piersią do koniecznego minimum, nie zawsze zdając sobie sprawę, ile korzyści daje maluchowi właśnie karmienie piersią.

Po pierwsze dziecko rzadziej choruje

Mleko matki jest cennym źródłem przeciwciał, zwłaszcza immunoglobulin typu A, które pomagają maluchowi w zwalczaniu infekcji bakteryjnych i wirusowych. W związku z tym, że w organizmie matki produkowane są przeciwciała przeciw czynnikom patogennym, znajdującym się w jej otoczeniu, dziecko wraz z pokarmem otrzymuje przeciwciała na czynniki infekcyjne, z którymi może się spotkać. Dzięki takiej ukierunkowanej ochronie, znacznie zmniejsza się ryzyko zachorowania malucha, a silny młody organizm ma szanse ukształtować właściwą odporność.

Po drugie maluch rzadziej miewa przykre biegunki

Przeciwciała dostarczane wraz z mlekiem matki nie tylko chronią dziecko przed infekcjami, ale również sprzyjają namnażaniu się dobrych bakterii probiotycznych w jelitach. Rozwój korzystnej flory bakteryjnej chroni dziecko przed problemami ze strony układu pokarmowego, w tym dokuczliwymi biegunkami, które nieodpowiednio leczone mogą prowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia i życia dziecka odwodnienia.

Dziecko karmione piersią otrzymuje z mlekiem cenne substancje odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego

Mleko kobiece jest również cennym źródłem aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), mikro, makroelementów oraz witamin, które przy każdym karmieniu są dostarczane maluchowi w odpowiedniej proporcji.

We wczesnym okresie rozwoju, dziecko do swojego prawidłowego rozwoju potrzebuje większych ilości cholesterolu, który jest składnikiem budulcowym otoczek mielinowych, stanowiących zewnętrzną ochronę nerwów.

Do prawidłowego rozwoju mózgu oraz siatkówki oka, dziecko potrzebuje również tauryny – aminokwasu obecnego jedynie w mleku matki. Ani naturalne mleko krowie, ani kozie nie zawiera w swoim składzie tauryny, dlatego też lekarze apelują, aby w trosce o prawidłowy rozwój swojego malucha, kobiety karmiły właśnie piersią.

!!!Dziecko karmione piersią ma mniejsze szanse na zachorowanie na:cukrzycę, alergię oraz osteoporozę w dorosłym życiu

Mleko matki nie tylko syci dziecko, dostarczając niezbędnych składników pokarmowych, ale również chroni malucha przed chorobami w dorosłym życiu.

Tylko w mleku matki znajduje się odpowiednia ilość laktozy – cukru, który stanowi doskonałe źródło energii dla malucha. Dzięki temu, że laktoza powoli rozkłada się, we krwi dziecka nie dochodzi do dużych wahań poziomu cukru. A to sprawia, że w dorosłym życiu dziecko ma mniejsze szanse zachorowania na cukrzycę. Ponadto laktoza zawarta w mleku matki jest czynnikiem niezbędnym dla wchłaniania wapnia, które jest podstawowym składnikiem budulcowym układu kostnego.

Mleko matki zawiera w swoim składzie również odpowiednią ilość łatwo przyswajalnych witamin, mikro i makroelementów, w tym wapnia, fosforu, magnezu, które są niezbędne do rozwoju układu kostnego dziecka. A prawidłowo ukształtowane kości w pierwszych miesiącach życia dziecka, to mniejsze ryzyko osteoporozy w dorosłym życiu.

W mleku matki ilość substancji, które mogą powodować alergię jest na prawdę niewielka, a duża ilość zawartych w nim przeciwciał chroni organizm przed reakcjami zapalnymi oraz uczuleniowymi. Dzięki temu maluchy karmione mlekiem matki znacznie rzadziej zapadają na alergię – a to rzutuje przede wszystkim na stan zdrowia dziecka, jego rozwój oraz komfort jego dorosłego życia.

Maluch przystawiany do piersi czuje miłość i bezpieczeństwo płynące ze strony mamy

Zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka niezwykle ważne jest, aby zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa. Nowy świat, obce odgłosy są niezwykle stresujące dla malucha, dlatego właśnie ten czas, kiedy kobieta może przytulić maleństwo do piersi podczas karmienia jest wyjątkowy. Te kilkanaście minut sprawia, że dziecko czuje płynące od mamy ciepło, dzięki czemu może powoli oswoić się z otaczającym światem i czuje się bezpiecznie.

Wiele kobiet nie wyobraża sobie swojego macierzyństwa bez karmienia dziecka piersią. Niestety co raz częściej kobiety świadomie z tego rezygnują, gdyż chcą jak najszybciej wrócić do pracy, bądź zmęczone są opieką i koniecznością częstego przystawiania dziecka do piersi.

Jednak lekarze zwracają uwagę na korzyści płynące z naturalnego karmienia. I właśnie do tego ma zachęcić kobiety również coroczna kampania promocyjna.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także