Jesteś tutaj:

Uniwersalna szczepionka na wszystkie rodzaje grypy

Naukowcy odkryli szczepionkę, która zapewnia skuteczną ochronę przed wszelkimi dotychczas zaobserwowanymi odmianami grypy.

Uniwersalna szczepionka na wszystkie rodzaje grypy

Zdjęcie: Steven Depolo

Naukowcy z Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w Nowym Jorku odkryli szczepionkę, która zapewnia skuteczną ochronę przed wszelkimi dotychczas zaobserwowanymi odmianami grypy.

Każdego roku obserwuje się mutacje wirusa grypy. Zmiany w obrębie jego struktury powodują, że organizm nie jest w stanie się bronić, mimo przyjętej wcześniej szczepionki.

Uniwersalność oznacza, że bez względu na to jaka odmiana wirusa grypy zaatakuje organizm, będzie on wstanie się obronić. Szczepionka charakteryzuje się trójfazowym składem. Zawiera:

- fragment DNA kodujący wirus grypy

- dawki sezonowych odmian grypy

- osłabionego wirusa (adenowirusa)

Tak stworzona kompozycja sprawia, że organizm może nie tylko bronić się przed podanymi odmianami, ale reagować na pozostałe rodzaje wirusa.

Na razie odkrycie jest w fazie eksperymentów obejmujących zwierzęta. Jednakże wstępne wyniki dają ogromną nadzieję, na to że podobny efekt osiągnie się w przypadku populacji ludzkiej.

Dodatkowym atutem opracowanej szczepionki wykazującej działanie wobec każdego rodzaju grypy jest jej przyszłościowe wykorzystanie.

Być może szczepionka ta mogłaby działać również na nowe formy wirusa, powstałe na skutek mutacji.

Na jakiej podstawie sugeruje się dużą efektywność uniwersalnej szczepionki?

Naukowcy podzielili badane osobniki na cztery grupy. Pierwsze trzy otrzymały szczepionki zawierające po jednym składniku szczepionki uniwersalnej, natomiast ostatniej grupie wstrzyknięto nowo opracowaną, trzyskładnikową szczepionkę. Kolejnym krokiem, było wysokie narażenie każdej z czterech grup na działanie wirusa grypy. Jedyną grupą, która przeżyła atak wirusa, była grupa czwarta, czyli ta która otrzymała nową szczepionkę.

Ciekawy jest fakt, że organizm uodpornił się nie tylko na działanie podtypów wirusa, które zostały zaaplikowane, ale także wobec pozostałych znanych już rodzai grypy. Stąd też nadzieja na to, że zadziała na kolejne zmutowane postacie grypy.

Badanie stwarza nie tylko możliwość przeciwdziałania rozwojowi grypy, ale daje także szansę na stworzenie szczepionki (o kompozycji dobranej na podobnej zasadzie), działającej przeciwko innym wirusom, np. hamującej rozwój wirusowego zapalenia wątroby.

Kinga Dziwisz

Na podstawie: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/07/100716125837.htm
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także