Jesteś tutaj:

Zatkany nos i katar? To wcale nie musi być przeziębienie!

Za oknem nieprzyjemna zimna i deszczowa aura. Zamknięty w domu cierpisz na katar i zatkany nos, dodatkowo masz złe samopoczucie. Karmisz się czosnkiem i herbatką z miodem. Zażywasz popularne leki wskazane w terapii przeziębienia i grypy. Niestety nie widzisz żadnych efektów. Dlaczego? Być może to co bierzesz za przeziębienie, to tak naprawdę objawy alergii.

Zatkany nos i katar? To wcale nie musi być przeziębienie!

Za oknem nieprzyjemna zimna i deszczowa aura. Zamknięty w domu cierpisz na katar i zatkany nos, dodatkowo masz złe samopoczucie. Karmisz się czosnkiem i herbatką z miodem. Zażywasz popularne leki wskazane w terapii przeziębienia i grypy. Niestety nie widzisz żadnych efektów.

Dlaczego? Być może to co bierzesz za przeziębienie, to tak naprawdę objawy alergii.

Katar katarowi nierówny

W okresie jesienno-zimowym problemy z nieżytem nosa zwykło się traktować jako pierwszy objaw przeziębienia. Niesłusznie! Jak się okazuje w aż 30 proc. przypadków zatkany nos i katar są objawem alergii. Przeziębieniu, a także alergii towarzyszyć może ból głowy oraz złe samopoczucie.

Jak wobec tego odróżnić katar alergiczny od przeziębieniowego?

Nieżyt nosa związany z przeziębieniem ma swój charakterystyczny przebieg: najpierw z nosa wycieka wodnista wydzielina, która w miarę upływu czasu zmienia się na coraz gęstszą, a nos staje się uciążliwie zatkany. Po upływie około tygodnia objawy te ustępują.

W przypadku alergicznego nieżytu nosa - wyciek z nosa jest wodnisty, a objawy nie ustępują po tygodniu, lecz trwają tak długo, jak długo narażeni jesteśmy na kontakt z alergenem. Charakterystyczne dla alergii są również tzw. salwy kichania, czyli kilka lub nawet kilkunastokrotne kichanie raz za razem. Dodatkowo możemy odczuwać nieprzyjemne objawy ze strony oczu: łzawienie i swędzenie. Objawy alergii nasilają się, gdy narazimy się na bliski kontakt z czynnikiem alergizującym.

Alergia kojarzy nam się przede wszystkim z okresem wiosenno-letnim, kiedy dużo czasu spędzamy poza domem i narażamy się na kontakt z uczulającymi pyłkami roślin.

Skąd więc bierze się alergia, kiedy przebywamy w domach, pracy lub innych zamkniętych pomieszczeniach?

Alergeny wewnątrzdomowe i alergia "indoor"

Wszystkiemu winne są wewnątrzdomowe alergeny, czyli substancje, które nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, jednak wywołują objawy alergii. Zaliczamy do nich m.in. sierść zwierząt domowych, odchody roztoczy bytujących w otaczającym nas kurzu czy też zarodniki pleśni i innych grzybów obecnych w naszych domach np. w urządzeniach klimatyzacyjnych.

Właśnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy z oczywistych względów częściej przebywamy w niewietrzonych, zamkniętych pomieszczeniach narażamy się na kontakt z powyższymi alergenami. Wciągane wraz z wdychanym powietrzem alergeny przedostają się do naszych dróg oddechowych i rozpoczynają reakcję alergiczną.

Nadwrażliwość na alergeny wewnątrzdomowe to tzw. alergia "indoor", która objawia się:

 • alergicznym nieżytem nosa - z wodnistą wydzieliną, salwami kichania, obrzękiem i całkowitym zatkaniem nosa;
 • alergicznym zapaleniem spojówek - ze świądem oczu i powiek, łzawieniem, przekrwieniem gałek ocznych;
 • stanem zapalnym skóry - z wysypką, swędzeniem;
dusznością.

Nie wszystkie powyższe objawy muszą występować w jednym momencie.

Należy podkreślić, że objawy alergii typu "indoor", w przeciwieństwie do alergii sezonowej, mogą występować przez cały rok. Powodem tego jest całoroczne narażenie na kontakt z alergenem w miejscach gdzie mieszkamy, pracujemy czy śpimy.

Co może przynieść ulgę w alergicznym nieżycie nosa?

Przede wszystkim pamiętajmy o profilaktyce. Wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy, pranie pościeli, zasłon i kap, dbanie o to by w naszych domach nie lęgła się pleśń i inne grzyby - to dobre sposoby na usuwanie alergenów oraz chronienia siebie i swoich bliskich przed wystąpieniem uczulenia.

Wielokrotnie jednak sama profilaktyka nie wystarczy.

Szczególnie w okresie grzewczym zaczynamy cierpieć na nieżyt nosa.

Przyznajmy sami, cieknący i nieprzyjemnie zablokowany nos przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Publiczne występy, spotkania, rozmowy w pracy wymagają od nas nienagannej prezencji. W pewnych sytuacjach nie wypada nam nieustannie siąkać i kichać. Wielu z nas szukało już sposobu na szybkie odblokowanie nosa.

Czy próbowali już Państwo na tego typu problemy stosować Claritine? Active?

Claritine? Active to lek o skojarzonym działaniu dwóch składników - loratadyny działającej przeciwalergicznie oraz pseudoefedryny obkurczającej naczynia krwionośne, a tym samym likwidującej obrzęk i uczucie zatkanego nosa.

Claritine? Active działa:

 • szybko - już po 30 minutach lek przynosi ulgę w objawach alergicznego nieżytu nosa, pozwalając na swobodne oddychanie,
 • skutecznie - objawy kichania, wycieku z nosa jak również swędzenia i łzawienia oczu po zastosowaniu leku ustępują,
 • długotrwale - tylko 1 tabletka co 12 godzin.

Dla kogo Claritine? Active?

Claritine? Active przyniesie ulgę uczulonym na alergeny wewnątrzdomowe tj.: odchody roztoczy kurzu domowego, zarodniki pleśni i innych grzybów, i inne.

Claritine? Active to dobry wybór, jeżeli chcemy szybko odzyskać możliwość swobodnego oddychania przez nos.

Claritine? Active mogą stosować osoby aktywne - należy do leków przeciwalergicznych nowej generacji.

Na zatkany nos i katar alergiczny - Claritine Active!

Artykuł sponsorowany


Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także