Jesteś tutaj:

Ekstremalnie skuteczna ochrona dla alergików

Żyją w gejzerach lecz nie cierpią z powodu gorąca. Mieszkają w gorącym piachu pustyni a nie wysychają. Pływają w słonych jeziorach a nie umierają. Mowa o ekstremofilach, których sposób na przetrwanie w trudnych warunkach stł się także rozwiązaniem dla alergików.

Ekstremalnie skuteczna ochrona dla alergików

Zdjęcie: U.S. Army RDECOM

Żyją w gejzerach lecz nie cierpią z powodu gorąca. Mieszkają w gorącym piachu pustyni a nie wysychają. Pływają w słonych jeziorach a nie umierają. Mowa o ekstremofilach, których sposób na przetrwanie w trudnych warunkach stł się także rozwiązaniem dla alergików.

Mało kto ma komfortowe życie. Wiedzą coś o tym zwłaszcza alergicy. Są jednak stworzenia, które w naturalny sposób potrafią radzić sobie z przeciwnościami. Mikroorganizmy zwane ekstremofilami zawdzięczają nazwę swojemu zamiłowaniu do ekstremalnych warunków. Zamieszkują one gorące pustynie i gejzery, kratery wulkanów wypełnione trującymi substancjami czy słone jeziora z wodą niezdatną do picia. Takie warunki życia oznaczają narażenie na skrajnie niskie bądź wysokie temperatury, brak tlenu, nieodpowiednie dla istot żyjących pH a nawet występowanie metali ciężkich i innych szkodliwych substancji.Żeby przeżyć w tych warunkach ekstremofile wytwarzają substancję ochronną zwaną EKTOINĄ.

Ektoina

Ektoina ochrania błony komórkowe przed uszkodzeniami przez szkodliwe czynniki: temperaturę, substancje powierzchniowo czynne, promieniowanie UV.Każda komórka mikroorganizmu dzięki specjalnej szczelnej otoczce stworzonej przez ektoinę może funkcjonować bez uszczerbku mimo niekorzystnych warunków.

„Ectoina jest substancją pochodzenia naturalnego, która chroni błony komórkowe przed uszkodzeniami wywołanymi przez substancje powierzchniowo czynne np. alergeny. Po aplikacji ectoiny funkcja bariery skórnej ulega wzmocnieniu, a jako że posiada ona wyjątkową zdolność do wiązania wody - skóra lub błony śluzowe pozostają długotrwale nawilżone. Zmniejsza więc dolegliwości typowe dla stanów podrażnień alergicznych i atopowego zapalenia skóry.” – mówi prof. Roman Nowicki z Katedry i Kiliniki Dermatologii, Wenerologii Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Natura leczy sama

Ektoina wykorzystywana jest już w kosmetologii jako składnik kremów od dawna ale nigdy nie pojawił się na rynku farmaceutycznym produkt, którego skład bazowałby tylko i wyłącznie na tej substancji. Obecnie jest dostępna cała seria wyrobów medycznych ectoAlerg przeznaczona dla alergików. W skład serii wchodzą krople do oczu, spray do nosa i kremu na AZS pod marką ectoSkin P7.Jak ryba w wodzie

Jedną z najważniejszych cech ektoiny, dzięki której znajdziemy ją w wielu kremach, jest wyjątkowa zdolność wiązania wody. Funkcjonowanie ekstremofilów np. na pustyniach, zmusza je do gromadzenia cząsteczek wody w celu przeżycia. Dzięki ektoinie można zatem uzyskać odpowiedni poziom nawilżenia. Ma to między innymi duże znacznie w leczeniu wszelkiego rodzaju dolegliwości skórnych, czy chorób związanych z wysuszeniem i podrażnieniem błon śluzowych.

„Skutkiem stosowania ectoiny jest wzrost uwodnienia skóry o 39%. W rezultacie produkty zawierające ectoinę długotrwale nawilżają skórę i poprawiają jej ogólny wygląd zmniejszając rumień, złuszczanie skóry, jej suchość i świąd. Stosowana jest także do nawilżania błon śluzowych nosa i w zespole suchego oka.”- mówi Profesor Roman Nowicki

Substancja poprawia też kondycję immunologiczną organizmu, czyli wzmacnia odporność. Ektoina zapobiega przegrzaniu i odwodnieniu organizmu, ma właściwości oczyszczające komórki i zmniejszające tak zwany stres komórkowy.

Pomaga i nie szkodzi

„Można ją stosować długotrwale i nie są znane skutki uboczne jej stosowania.” Mówi Prof. Roman Nowicki.

Wszystko dlatego, że ektoina jest substancją pochodzenia naturalnego - nie ma przeciwwskazań nawet przy jej długoterminowym stosowaniu. Podczas przeprowadzonych dotąd badań, w wyniku których preparaty z ektoiną zostały dopuszczone do sprzedaży, nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych dla organizmu człowieka. Innych środków antyalergicznych, które zazwyczaj zawierają chlorowodorek ksylometazoliny, nie powinno się zażywać dłużej niż 5 dni pod rząd. Ponadto nie mogą ich stosować dzieci poniżej drugiego roku życia, a także między innymi osoby mające problemy z nadciśnieniem, zaburzeniami rytmu serca czy cukrzycą. Przy stosowaniu serii ectoAlerg nie ma przeciwwskazań do stosowania ich przez dłuższy czas.Ulga dla alergików

W sprzedaży można spotkać ektoinę w trzech postaciach. Jako składnik antyalergicznych kropli do nosa i kropli do oczu ectoAlerg, a także ektoina w kremie ecto Skin P7 stosowanym w przypadku zmian skórnych, podrażnień i wszelkiego rodzaju dermatoz.

Badania in vitro i in vivo potwierdzają, że bez ryzyka można stosować preparaty z ektoiną przy alergicznych nieżytach nosa, zapaleniu spojówek, łzawieniu i świądzie oczu, jak i alergicznym, kontaktowym i popromiennym zapaleniu skóry.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także