Jesteś tutaj:

Co to jest skaza białkowa?

Zwłaszcza wśród młodych mam panuje błędne przekonanie, że skaza białkowa to jedynie alergia na mleko

Co to jest skaza białkowa?

Zdjęcie: hobvias sudoneighm

Zwłaszcza wśród młodych mam panuje przekonanie, że skaza białkowa to jedynie alergia na mleko. Okazuje się, że nic bardziej mylnego! Skaza białkowa to nie tylko nadwrażliwość organizmu na białko mleka, lecz również alergia na inne składniki pokarmowe, wspólnie składające się na objawy atopowego zapalenia skóry – choroby nie tylko niemowląt, ale również dorosłych i starszych dzieci.

Czym jest skaza białkowa?

Skaza białkowa to nadwrażliwość organizmu na pewne składniki pokarmowe, objawiająca się zmianami chorobowymi na powierzchni ciała, zwanymi ogólnie atopowym zapaleniem skóry. Ponadto skaza białkowa może predysponować do powstawania różnych infekcji, na przykład: pęcherza moczowego czy zapalenia ucha.

Niestety jak dotąd nie udało się jednoznacznie określić, co jest powodem choroby. Przyjmuje się, że uwarunkowania genetyczne mogą wpływać na zachorowalność na skazę białkową. Co ciekawe, choroba dotyka nie tylko maleńkie dzieci, do diety których stopniowo wprowadzane są nowe pokarmy, ale również osoby dorosłe.

Jakie są najczęstsze objawy skazy białkowej?

Skaza białkowa najczęściej prowadzi do atopowego zapalenia skóry, charakteryzującego się łuszczącą, zaczerwienioną, suchą skórą, ze skłonnościami do podrażnień i świądu. Zmiany skórne pojawiają się w różnych obszarach ciała. U maluchów – najczęściej występują na policzkach. U dzieci starszych, zmiany skórne lokalizują się również na szyi, tułowiu, rączkach i nóżkach.

Jak powinna wyglądać dieta malucha cierpiącego na skazę białkową?

W trosce o zdrowie i stan skóry dziecka, warto skupić się na diecie malucha, zwracając szczególną uwagę na wprowadzanie nowych pokarmów. Nowe produkty należy włączać do diety dziecka stopniowo, w małej ilości, najlepiej pojedynczo, obserwując, czy na ciele dziecka nie pojawiają się charakterystyczne zmiany.

Jeśli brak jest objawów skórnych – nowy produkt można podawać dziecku w większej ilości; można również wprowadzać następny, dostosowany do jego wieku.

Natomiast w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej, uczulający produkt należy natychmiast wyłączyć z diety malucha, a kolejny, nowy – można wprowadzić dopiero po zaleczeniu zmian skórnych.

Które produkty są najsilniejszymi alergenami?

Alergia pokarmowa to indywidualny problem każdego dziecka. Jednak istnieje grupa produktów, które są bardzo silnymi alergenami i mogą uczulać. U dzieci ze skazą białkową należy unikać produktów żywnościowych, takich jak: mleko krowie, jajka, ryby, skorupiaki, pszenicę, truskawki, orzechy, orzeszki ziemne, migdały i pistacje. Warto zachować także ostrożność wprowadzając do diety małego alergika: czerwone mięso, miód, czy pomidory.

Jak pielęgnować atopową skórę?

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest niezwykle trudne, zwłaszcza u małych dzieci, gdyż bardzo często zdarza się, że przesuszona, pozbawiona bariery lipidowej skóra, daje objawy intensywnego uczucia swędzenia. Maluchowi ciężko jest wytłumaczyć, aby nie drapał zmian skórnych, gdyż podrażnienie i rozdrapane rany mogą prowadzić do infekcji. Nieleczone zakażenie skóry daje uczucie świądu, przez co błędne koło zamyka się. Dlatego też w celu leczenia atopowego zapalenia skóry stosuje się sterydy, bądź antybiotyki o działaniu miejscowym, aby zaleczyć infekcje.

Niezwykle ważna jest również pielęgnacja skóry atopowej. Zaleca się, aby sięgać jedynie po kosmetyki, przeznaczone do skóry z tego typu problemem. W aptece istnieje duży wybór preparatów myjących i pielęgnujących skórę atopową, również do stosowania u najmłodszych, na przykład:

Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

Posiłki dziecka powinny być w taki sposób skomponowane, żeby zawierały wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w odpowiedniej ilości, z wyłączeniem produktów uczulających. Zdarza się, że u malucha uczulonego na liczne składniki pokarmowe, przygotowanie zbilansowanego posiłku, okazuje się nie lada wyzwaniem dla rodziców. Wtedy przydatna może okazać się wizyta u lekarza dietetyka, który ułoży dietę, dostosowaną do zdrowia malucha. Czasem pomocna okazuje się również dodatkowa suplementacja witaminami i minerałami, które są niezbędne dziecku do prawidłowego rozwoju, a których często brakuje w diecie alergika.

Skaza białkowa jest wyzwaniem dla rodziców, którzy chcąc zapewnić zdrowy rozwój swojego malucha, nierzadko spędzają długie godziny nad komponowaniem posiłków, dostosowanych do stanu zdrowia dziecka. Niezwykle ważne jest, aby unikać powstawania reakcji alergicznych, poprzez wyeliminowanie uczulających pokarmów, aby zapobiegać nieprzyjemnym podrażnieniom wrażliwej skóry dziecka. Zdarza się, że skaza białkowa wraz z wiekiem staje się mniej nasilona i obejmuje coraz mniej produktów żywnościowych, dzięki czemu łatwiej jest skomponować posiłki malucha.foto: babyeczema.net
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także