Jesteś tutaj:

10 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji

Kosmetyki umożliwiają skórze utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, zapewniają jej ochronę, a także gładkość i promienność. Jednak niekiedy w pielęgnacji popełniamy błędy, które mogą źle wpłynąć na kondycję skóry. Czego lepiej unikać w codziennej pielęgnacji?

10 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji

Zdjęcie: Mainstream

Systematycznie wykonywana pielęgnacja skóry twarzy i ciała to doskonały sposób, aby przedłużyć jej młodość. Kosmetyki umożliwiają skórze utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, zapewniają jej ochronę, a także gładkość i promienność. Jednak niekiedy w pielęgnacji popełniamy błędy, które mogą źle wpłynąć na kondycję skóry. Czego lepiej unikać w codziennej pielęgnacji?

1 Mycie twarzy mydłem z woda

Zwykłe, tradycyjne mydło ma silnie zasadowy odczyn i w efekcie niszczy naturalną barierę skóry zmieniając jej pH. W efekcie skóra staje się bardziej podatna na szkodliwe działanie mikroorganizmów, a także na powstawanie podrażnień. Ponadto zawarte w mydle silnie alkaliczne substancje niekorzystnie wpływają na skórę powodując jej znaczne przesuszenie. Wybierając preparat do mycia warto sięgać po kostkę „bez mydła” lub tzw. syndety - delikatnie myjące żele i płyny zawierające w składzie składniki łagodnie działające na skórę.

Preparaty nie zawierające mydła to m.in. AVENE COLD CREAM KOSTKA DO MYCIA, IWOSTIN SENSITIA KOSTKA TOALETOW

2 Po kąpieli nie zawsze od razu nakładamy kosmetyk pielęgnacyjny

Długa kąpiel czy krótki prysznic – w efekcie woda silnie wysusza skórę. Niestety często zapominamy o pielęgnacji skóry po kąpieli, potrafimy z tym zwlekać kilkanaście minut, a czasem nawet godzinę. Krople wody odparowują z naszej skóry w czasie 5 minut, zanim to nastąpi koniecznie powinno się zaaplikować kosmetyk pielęgnacyjny. W przeciwnym razie możemy czuć dyskomfort związany z suchością skóry nawet po zastosowaniu balsamu czy kremu nawilżającego.

3 Nie stosujemy toników

Fizjologiczne pH skóry powinno wynosić ok. 5,5. W wyniku mycia odczyn ten zmienia się na zasadowy. W obrębie skóry znajdują się mechanizmy, które umożliwiają barierze skóry powrót do pH ok. 5,5. Należą do nich m.in. wydzielina gruczołów łojowych i potowych. Jednak proces „odzyskiwania” naturalnej bariery skórnej trwa od kilku do kilkunastu godzin. Możemy go skrócić dzięki stosowaniu toników. Toniki to preparaty, których główną rolą jest przywrócenie odpowiedniego odczynu pH skórze.

4 Spanie w makijażu

Niewątpliwie każdemu zdarzyło się chociaż raz zasnąć w pełnym makijażu. Noc to okres, w którym w obrębie skóry zachodzi szereg procesów umożliwiających jej regenerację. Niestety warstwa makijażu może zaburzać ten mechanizm. Ponadto resztki makijażu mogą zaczopować ujścia gruczołów łojowych, a to z kolei skutkuje powstaniem zaskórników i krostek. W przypadku rzęs, warstwa jaką pozostawia tusz powoduje ich znaczne osłabienie i kruchość. Dlatego zawsze przed snem warto poświęcić te 5 minut, aby wykonać dokładny demakijaż twarzy. Dzięki temu rano nasza cera jest świeża i pełna blasku.

5 Samodzielne oczyszczanie skóry z zaskórników i krostek

Obecnie z kilku powodów nawet w gabinetach kosmetycznych odchodzi się od oczyszczania mechanicznego. Zabieg ten jest dość inwazyjny i może spowodować przerwanie ciągłości skóry. W skutek tego na jej powierzchni może pozostać ślad w postaci blizny. systematyczne „wyciskanie” niedoskonałości daje skórze sygnał o „ubytku sebum ”, a to z kolei stymuluje skórę do produkcji większej ilości łoju. Wskutek tego zaskórniki tworzą się częściej. Ponadto mechaniczne oczyszczanie narusza strukturę ujścia gruczołu łojowych , które w późniejszym wieku mogą być zdeformowane i wyraźnie widoczne na powierzchni skóry w postaci tzw. „rozszerzonych porów”.

6 Używanie przez dłuższy okres tego samego kosmetyku

Często jesteśmy wierni jednej marce i stosujemy dany kosmetyk przez kilka miesięcy, a nawet lat. Nie zdajemy sobie sprawy, że skóra to narząd, który po pewnym czasie przyzwyczaja się do danych substancji i efekt działania nie jest już tak intensywny jak przy zużywaniu pierwszego opakowania. Bardzo korzystny wpływ przynosi skórze stymulacja rozmaitymi substancjami takimi jak witaminy, ceramidy, emolienty i składniki higroskopijne. Rzadko kiedy bogactwo tych składników można znaleźć w jednym preparacie kosmetycznym. Dlatego po zużyciu dwóch opakowań ulubionego kremu warto sięgnąć po inny produkt. Oczywiście po jakimś czasie możemy wrócić do wcześniejszego kosmetyku.

7 Zbyt częsta zmiana kosmetyków w przypadku skóry wrażliwej i alergicznej

Skóra wrażliwa oraz alergiczna stanowią wyjątek i w tym przypadku kosmetyk pielęgnacyjny powinien być zmieniany najrzadziej jak to tylko możliwe. Charakterystyczną cechą wyżej wymienionych typów cer jest skłonność do powstawania podrażnień, a także nad reaktywność na działanie nowych preparatów kosmetycznych. Z tego powodu jeżeli skóra dobrze toleruje dany preparat to nie powinno się go zbyt często zmieniać ponieważ może to skutkować wystąpieniem alergii, uczulenia lub podrażnienia.

8 Robienie makijażu od razu po nałożeniu kosmetyku

Mówi się, że po nałożeniu kremu pielęgnacyjnego, preparat ten musi się „wchłonąć”. Oznacza to nic innego jak odparowanie z powierzchni skóry wody zawartej w kremie. Trwa to z reguły około 10-15 minut. Jeżeli makijaż nałożymy w tym czasie, to w efekcie pogorszymy jego trwałość. Ponadto w przypadku cer mieszanych i tłustych powierzchnię skóry może pokryć nieestetycznie wyglądająca błyszcząca warstwa.

9 Zapominamy o pielęgnacji szyi i dekoltu

Niewątpliwie skóra szyi i dekoltu to wizytówka naszego wieku. W obrębie tych partii skóra jest bardzo podatna na starzenie się z tego względu wymaga ona szczególnej pielęgnacji. Niestety nakładając krem na twarz często zapominamy o tym, żeby aplikować go również na szyję i dekolt.

10 Źle dobrany kosmetyk

Bardzo często źle dobieramy kosmetyk do codziennej pielęgnacji. W przypadku cery mieszanej i tłustej, często popełnianym błędem jest wybór zbyt agresywnie działających preparatów na bazie alkoholu, które w efekcie wysuszają cerę. Rzeczywiście te dwa typy cery mają skłonność do błyszczenia się, aby temu zapobiec wystarczy zastosować tonik bezalkoholowy i zwykły krem matująco-nawilżający. W przypadku cery suchej charakterystyczne są zaburzenia w produkcji sebum, którego jest zdecydowanie za mało. Z tego powodu osobom o tym typie cery często towarzyszy uczucie dyskomfortu spowodowane suchością i szorstkością cery. Dlatego wybierając kosmetyk pielęgnacyjny należy zwrócić uwagę czy krem jest wzbogacony o lipidy i czy ma bogatą konsystencję.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także