Jesteś tutaj:

Czy wiesz, że można opóźnić starzenie się skóry?

Skuteczna pielęgnacja skóry dojrzałej wymaga przede wszystkim poznania samego procesu starzenia się. Starzenie się skóry to proces nieuchronny, związany z postępującym wraz z wiekiem starzeniem się całego organizmu. Tego procesu, podobnie jak upływającego czasu, nie da się zatrzymać. Dzięki zaawansowanym techno¬logiom dermatologicznym można go jednak znacznie opóźnić.

Czy wiesz, że można opóźnić starzenie się skóry?

Zdjęcie: emdot

Skuteczna pielęgnacja skóry dojrzałej wymaga przede wszystkim poznania samego procesu starzenia się. Starzenie się skóry to proces nieuchronny, związany z postępującym wraz z wiekiem starzeniem się całego organizmu. Tego procesu, podobnie jak upływającego czasu, nie da się zatrzymać. Dzięki zaawansowanym techno¬logiom dermatologicznym można go jednak znacznie opóźnić.

Starzenie się skóry

Proces starzenia się skóry przebiega inaczej u każdego, dlatego każdy z nas obser¬wuje różne objawy i ich natężenie. Przyczyny starzenia mają charakter wewnętrzny oraz zewnętrzny. Czynniki wewnętrzne to m.in. wiek oraz uwarunkowania gene¬tyczne, zaś zewnętrzne to głównie promieniowanie słoneczne, stres, tytoń, sposób życia, skutki leczenia farmakologicznego a także nieodpowiednia pielęgnacja. Aby zrozumieć, skąd biorą się wszystkie oznaki starzenia się skóry, należy zgłębić procesy zachodzące w skórze.

Skóra zbudowana jest z naskórka oraz skóry właściwej, pod którymi znajduje się tkanka podskórna.Pierwsze oznaki starzenia pojawiają się w naskórku.Warstwa rogowa jest szczególnie ważna, ponieważ chroni skórę przed fizycznymi i chemicznymi zagrożeniami. Jest naturalną ochroną przed wpływem środowiska zewnętrznego.

Warstwa podstawna naskórka zapewnia stałą regenerację, ponieważ w komórkach tej warstwy zachodzą liczne podziały komórkowe. Dla prawidłowej regeneracji niezbędne są duże nakłady energii oraz elementy odżywcze. W warstwie podstawnej powstają wszystkie komórki budujące nasz naskórek.

Dlatego optymalny potencjał podziału komórkowe¬go (odnowa komórek) w warstwie podstawnej jest niezbędny dla dobrej struktury skóry i jej funkcjonow¬ania (regeneracja tkanki).

Pierwszym widocznym objawem starzenia są oczywiście zmarszczki, a skóra staje się cieńsza i traci blask

Jedną z przyczyn jest spowolnienie procesów komórkowych w skórze:Przyczyną zewnętrznych symptomów starzenia są zmiany zachodzące w głębi skóry, takie jak zmniejszenie ilości włókien kolagenu oraz elastyny wytwarzanych przez fibroblasty. Zmniejsza się również ilość kwasu hialuronowego, który wiąże cząsteczki wody i jest odpowiedzialny za dobre nawilżenie. Ponadto procesy odnawiania się komórek, czyli namnażania i różnicowania, stają się coraz wolniejsze, osłabiając naturalne procesy regeneracyjne. Sytuację pogarsza stres oksydacyjny, wywołany przez wolne rodniki, który uszkadza DNA komórek, dodatkowo przyspieszając starzenie się skóry.

Ponieważ wskutek osłabienia naturalnych procesów skóra jest coraz słabsza, sta¬je się również bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Wpływ środowiska, zanieczyszczenie powietrza, palenie papierosów, a w szczególności promieniowanie UV w zastraszającym tempie odciskają swoje piętno na każdej skórze. Dodatkowo regeneracja staje się coraz trudniejsza.

Można walczyć z tym problemem lub mu zapobiegać

Wyjątkowo ważna jest pielęgnacja, która powinna być nie tylko właściwie dobrana do typu skóry, ale również pozwalać na wzmocnienie naturalnych procesów re¬generacyjnych. O odpowiedniej pielęgnacji należy pamiętać w każdym wieku. Kolejnym niezwykle istotnym elementem jest fotoochrona i dieta bogata w przeciwutleniacze, które znajdziesz przede wszystkim w świeżych warzywach i owocach:Także odpowiednia ilość snu i unikanie nałogów, takich jak alkohol czy papierosy, ma niebagatelne znaczenie w łagodzeniu procesu starzenia się skóry.

Medyczne sposoby walki z czasem

Jednak w momencie, gdy samo zapobieganie nie wystarcza, można uciec się do bardziej drastycznych środków, jak leczenie farmakologiczne lub zabiegi der¬matologiczno-chirurgiczne.

Można również stosować preparaty, które dostarczą skórze niezbędnych składników odżywczych, przyspieszą jej regenerację i podział komórek. Takie preparaty zarówno opóźniają procesy starzenia jak i pozwalają na walkę z już widocznymi skutkami. Przykładem takiego preparatu jest MATRICIUM francuskiej firmy Laboratoire Dermatologique BIODERMA. MATRICIUM to koktajl życiodajnych składników – kwasu hialuronowego, peptydów, soli mineralnych, pierwiastków śladowych, węglowodanów , nukleotydów, aminokwasów i witamin, które naturalnie występują w skórze, ale z wiekiem ich ilość się zmniejsza. Składniki te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komórek, dzięki nim mogą one dłużej żyć i się namnażać sprawiając, że skóra staje się promienna, odżywiona i jędrniejsza. MATRICIUM to czysta, aktywna formuła, bez składników kosmetycznych, dzięki czemu natychmiast całkowicie się wchłania i może być stosowana razem z jakimkolwiek ulubionym kremem, przez osoby w każdym wieku i o dowolnym typie skóry.Dzięki temu możemy spowolnić proces starzenia się naszej skóry w jej głębi a na zewnątrz cieszyć się młodszą, gładszą i pełną blasku skórą niżby na to wskazywała nasza metryka.

Sylwia Buczek - Afifi, Kosmetolog Laboratoire Dermatologique BIODERMA
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także