Jesteś tutaj:

Adsorbenty tłuszczów - ciekawy sposób na odchudzanie

Zgrabna, szczupłą sylwetka to marzenie wielu osób. Jednak nie każdy ma w sobie tyle silnej woli, by przejść na dietę rezygnując tym samym ze smacznych, ale często kalorycznych posiłków. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia! Istnieją preparaty odchudzające, przy których nie trzeba zupełnie rezygnować z dotychczasowego sposobu jedzenia. Są to tzw. adsorbenty tłuszczów.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Berrator, opinie i skład

Adsorbenty tłuszczów - ciekawy sposób na odchudzanie
Tłuszcz w naszej diecie
Pomimo panującego przekonania o szkodliwości tłuszczów, należy pamiętać o ich pozytywnej oraz niezbędnej roli w naszym codziennym życiu. Tłuszcze należą do podstawowych składników odżywczych człowieka. Dobowe spożycie waha się w granicach 25 - 160 g. U dorosłej osoby powinny zapewniać ok. 40% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Spełniają wiele różnorakich funkcji: stanowią izolację ciała - zarówno termiczną, jak i mechaniczną, są konieczne do rozpuszczania witamin - A, D, E i K, syntezy niektórych hormonów, dostarczają energii i stanowią zapasy energetyczne organizmu. Problem z tkanką tłuszczową zaczyna się w momencie, gdy zjadamy za dużo i nasz organizm odkłada nadwyżki pokarmowe w postaci tłuszczu. Proces ten jest naturalny i potrzebny. Ciało zabezpiecza się w ten sposób, na czas kiedy np. przez dłuższy czas nie będziemy nic jeść. Nawet osoby szczupłe mają pewien zapas tkanki tłuszczowej.

Współcześnie mamy jednak bardzo łatwy dostęp do pokarmów, szczególnie tych wysoko kalorycznych. Co za tym idzie - codziennie wiele osób dostarcza ciału za dużo kalorii, które odkładane są jako tkanka tłuszczowa. Rodzi to nadwagę, a w cięższych przypadkach otyłość. Są one bardzo niebezpieczne, bo prowadzą do chorób: serca, krążenia, mogą doprowadzić do rozwoju cukrzycy i innych.

Często nie zdajemy sobie sprawy ile tłuszczu zjadamy. Nie chodzi tu o tłuszcz sensu stricte - np. olej, masło lub margarynę. Tłuszcz przyjmujemy przede wszystkim z pokarmami, które nie muszą się nam z nim kojarzyć. Bogate w lipidy są produkty pochodzenia mięsnego, sery - żółte, czy pleśniowe, orzechy czy niektóre owoce - np. awokado.

Pokarmy bogate w tłuszcze mają tę niedogodną właściwość, że są ?smaczne. Nie wszyscy potrafią z dnia na dzień zrezygnować z potraw smażonych, na rzecz gotowanych. Co zrobić jeśli jednak chce się zrzucić na wadze. Czy alternatywą są tylko męczące ćwiczenia fizyczne? Co z osobami, które nie mają warunków, by je wykonywać?

Adsorbenty tłuszczów - chityna i formolina
Adsorbenty tłuszczów są dobrym sposobem na odchudzanie dla osób, które nie chcę zupełnie rezygnować ze spożywania tłuszczów. Chityna obecna w niektórych preparatach jest przykładem tego typu substancji. Jest to nietrawione przez człowieka włókno błonnikowe pochodzące z pancerzy niektórych skorupiaków. Nie jest trawiona przez człowieka. Jednak nie przechodzi obojętnie przez przewód pokarmowy, lecz spełnia dwie ważne funkcje:
 • w żołądku pęcznieje, a tym samym wypełnia go zmniejszając uczucie głodu
 • w jelitach - wiąże cząsteczki tłuszczów uniemożliwiając ich wchłanianie.

Kiedy organizm nie otrzymuje tłuszczów wraz z pokarmem, zaczyna sięgać do nagromadzonych zapasów, czyli do tkanki tłuszczowej. Jej spalanie daje w efekcie zmniejszenie wagi. Podobnie do chityny działa formolina.

Jakie preparaty zawierają chitynę i formolinę?
Formolina jest składnikiem, popularnego i cieszącego się pozytywnymi opiniami klientów FORMOLINE L112
Natomiast chityna obecna jest w takich preparatach jak:
W jaki sposób stosować adsorbenty tłuszczów? Jakie jest dawkowanie tych preparatów odchudzających?
Preparaty te najlepiej przyjmować dwa razy dziennie przed głównymi posiłkami. Koniecznie należy każdorazowo popić przyjmowaną tabletkę lub kapsułkę co najmniej szklanką wody. Dlaczego? Po pierwsze: bezpieczeństwo. Przepijając każdą tabletkę dużą ilością wody nie narazimy się na jej utknięcie w przełyku, niebezpiecznego nawet dla życia. Ponadto - adsorbenty tłuszczów już w żołądku chłoną wodę zwiększając swoją objętość i skutecznie wypełniając żołądek, a tym samym tak jak już wspominałam zmniejszając uczucie głodu. Pijąc duże ilości wody unikniemy też działań niepożądanych tego typu preparatów, na które składają się zaparcia, wzdęcia i nieprzyjemne skurcze jelit. Pamiętajmy o tym, by w czasie trwania kuracji wypijać ok. 2,5 litra wody dziennie.

Czy należy stosować specjalną dietę, podczas przyjmowania preparatów z chityną lub formoliną?
W czasie trwania kuracji adsorbentami tłuszczów nasza dieta powinna ograniczać się w tłuszcze. Jednak bardzo ważne, by przynajmniej jeden posiłek zawierał tłuszcze np. w postaci olejów roślinnych. Przed takim posiłkiem nie powinno się przyjmować adsorbentów tłuszczów. Odchudzanie powinno być rozsądne i bezpieczne dla zdrowia. Całkowite pozbawienie diety kwasów tłuszczowych i tłuszczy może mieć niekorzystne konsekwencje zdrowotne. Z jednej strony pozbawimy się witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, ponieważ nie będą mieć możliwości wchłonięcia. Z drugiej strony, człowiek musi dostarczać sobie codziennie tzw. wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WNNKT), podnoszących odporność, zmniejszających poziom "złego" cholesterolu i spełniających wiele innych funkcji.

Czy odchudzając się przy pomocy adsorbentów tłuszczu trzeba dodatkowo ćwiczyć?
W czasie kuracji odchudzającej nie jest konieczne wykonywanie ćwiczeń. Jednak warto pamiętać, że codzienna odrobina aktywności wpływa korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego - nie rezygnujmy z ruchu!

Jak długo można stosować tego typu preparaty?
Adsorbenty tłuszczów można stosować bezpiecznie nawet przez dłuższy okres czasu. Osiąganie wymarzonej wagi, przy stosowanie tego typu preparatów będzie bardziej rozciągnięte w czasie. Dzięki temu po zakończeniu kuracji, nie powinniśmy być narażeni na efekt jo-jo.

Kto nie powinien stosować adsorbentów tłuszczów?
Suplementów tych powinny unikać:
 • osoby nadwrażliwe na jakiekolwiek składniki obecne w preparatach, a szczególnie produkty pochodzące ze skorupiaków,
 • osoby z niedowagą,
 • dzieci i młodzież oraz osoby w podeszłym wieku,
 • kobiety w ciąży i karmiące,
 • osoby mające problemy ze strony przewodu pokarmowego np. cierpiące na zaparcia

Czy stosowanie adsorbentów tłuszczów może być niebezpieczne?
Stosowanie adsorbentów tłuszczów jest wydaje się być bezpieczne. Jednak podczas stosowania tych preparatów pamiętajmy o kilku zasadach:

1.Unikajmy jednoczesnego przyjmowania adsorbentów tłuszczów wraz z innymi suplementami diety lub lekami czy tabletkami antykoncepcyjnymi. Preparaty te mogą wiązać nie tylko tłuszcze, ale również substancje czynne obecne w lekach niwelując ich działanie. W związku z czym należy zachować co najmniej 4 godzinny odstęp pomiędzy przyjęciem leku, a adsorbenta tłuszczu.

2.Nie należy zwiększać ilości przyjmowanego preparatu Nie zwiększy efektywności jego działania, a może tylko nasilić ewentualne działania niepożądane (zaparcia).

3.Preparaty te należy popijać co najmniej szklanką wody o czym było wspomniane już wcześniej.

4.Należy zachować dietę niskotłuszczową. Jednak jeden posiłek dziennie powinien zawierać oleje roślinne.

mgr farm. Aleksandra Uruszczak

Spodobał Ci się artykuł?
Chcesz wiedzieć więcej?
Te i inne tematy związane z odchudzaniem znajdziesz w darmowym Poradniku Odchudzania Domzdrowia.pl

Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także