Jesteś tutaj:

Charakterystyka skóry dojrzałej

Cera dojrzała to taka, na której można zaobserwować zmiany świadczące o zaawansowanych procesach starzenia. Są to liczne i widoczne zmarszczki, skóra staje się sucha, łuszcząca, wrażliwa i blada. Owal twarzy może się zmienić. Policzki stają się mniej jędrne, a wokół oczu pojawiają się zmarszczki. Skóra traci elastyczność.

Charakterystyka skóry dojrzałej

Zdjęcie: Helena Paffen

Nie istnieje konkretna granica wieku, po której skóra staje się automatycznie dojrzałą. Prawidłowa, systematyczna pielęgnacja może ten moment skutecznie oddalić.

Zewnętrzne efekty towarzyszące starzeniu się skóry wynikają ze zmian zachodzących w jej wnętrzu. Główne zmiany powstają w skórze właściwej i polegają one na degradacji włókien kolagenowych i sprężystych. Metabolizm oraz transport produktów przemiany materii znacznie zwalnia. Powoduje to dostarczanie mniejszej ilości składników odżywczych, przez co skóra słabiej się regeneruje, jest bledsza, gorzej nawilżona i mniej elastyczna. Komórki zaczynają szybciej obumierać i złuszczać się. Z wiekiem zaczynają pojawiać się przebarwienia i odbarwienia, naczyniaki, brodawki, łojotokowe zmiany zastoinowe oraz nasilone rogowacenie.

Cerę dojrzałą należy pielęgnować zgodnie ze swoim typem cery. Jednak dodatkowo trzeba stosować preparaty regenerujące, odżywcze i liftingujące. Spowodują one zahamowanie efektów starzenia się skóry przez nasilenie procesów metabolicznych, zwiększenie syntezy kolagenu oraz dożywienie komórek skóry.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także