Jesteś tutaj:

Resweratrol – przełom na rynku anabolików?

Dotychczas resweratrol – roślinna substancja wchodząca w skład rdestu japońskiego, winogron i czerwonego wina - kojarzony był przede wszystkim z jego silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi i wysoką skutecznością w zapobieganiu rozwoju chorób układu krążenia i nowotworów. Najnowsze badania dowodzą, że resweratrol zawarty w rdeście japońskim stymuluje rozwój wydolności tlenowej, ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej, a co najważniejsze – ochrania i regeneruje mięśnie, a także wpływa na rozwój ich siły i masy.

Resweratrol – przełom na rynku anabolików?

Zdjęcie: Mr.TinDC

Dotychczas resweratrol – roślinna substancja wchodząca w skład rdestu japońskiego, winogron i czerwonego wina - kojarzony był przede wszystkim z jego silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi i wysoką skutecznością w zapobieganiu rozwoju chorób układu krążenia i nowotworów. Najnowsze badania dowodzą, że resweratrol zawarty w rdeście japońskim stymuluje rozwój wydolności tlenowej, ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej, a co najważniejsze – ochrania i regeneruje mięśnie, a także wpływa na rozwój ich siły i masy.O zaletach resweratrolu zrobiło się głośno na przełomie lat 80. i 90., kiedy naukowcy zauważyli związek między piciem czerwonego wina a zaskakująco niską zapadalnością mieszkańców basenu Morza Śródziemnego na choroby układu krążenia, i to pomimo wysokiego spożycia tłuszczów zwierzęcych. Nazwali to zjawisko „francuskim paradoksem”, a nad resweratrolem rozpoczęli intensywne badania.

Chroni serce, zapobiega nowotworom, przedłuża młodość.. i nie tylko!

Resweratrol jest składnikiem pochodzenia roślinnego, znalezionym m.in. w rdeście japońskim i winogronach. Jest silnym związkiem przeciwutleniającym, dzięki czemu ma wysoką skuteczność w profilaktyce różnego rodzaju nowotworów. Powszechnie znane jest korzystne działanie resweratrolu na kondycję układu krążenia i jego zdolność do przeciwdziałania odkładaniu się blaszek miażdżycowych. Dzięki temu wymiernie obniża ryzyko rozwoju miażdżycy i zawału serca.

Dalsze badania nad resweratrolem doprowadziły do odkrycia, że związek ten silnie aktywuje sirtuiny, nazywane także „enzymami młodości”, które opóźniają procesy starzenia i wydłużają życie. Dodatkowym odkryciem był fakt, że resweratrol sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej poprzez intensywne spalanie tłuszczu.

Najnowsze badania dowodzą, że resweratrol ma jeszcze więcej zalet. Okazało się, że ta substancja stymuluje wydolność tlenową organizmu z prawie taką skutecznością, jak sterydy anaboliczne wspomagają rozwój masy mięśniowej. Jeśli dodać do tego jeszcze korzystne działanie na regenerację mięśni oraz rozwój ich masy i siły, to należałoby się zastanowić, czy wprowadzenie resweratrolu jako preparatu anabolicznego nie wywoła rewolucji w środowisku zawodników sportów siłowych i sylwetkowych.
Jak resweratrol działa na mięśnie?

Działanie resweratrolu na poziomie tkanek i komórek jest wielokierunkowe. Przede wszystkim intensyfikuje on transport glukozy do wnętrza komórek i zwiększa wrażliwość tkanki mięśniowej na insulinę, która jest naszym naturalnym anabolikiem. Dzięki temu resweratrol pobudza produkcję białek mięśniowych, stymuluje rozwój mięśni i lepiej je odżywia.Resweratrol stymuluje wydzielanie sirtuin – tzw. hormonów młodości, których działanie naśladuje efekty aktywności ruchowej. Sirtuiny wspomagają rozmnażanie młodych komórek mięśniowych i powstawanie nowych łańcuchów białkowych, co prowadzi do poprawy stanu umięśnienia. Z drugiej strony sirtuiny chronią mięśnie przez hamowanie katabolizmu i spowolnienie obrotu białkowego. To wszystko wpływa na korzystny bilans białkowy – więcej tkanki mięśniowej powstaje niż jest niszczone, co ma znaczenie dla efektywnego przyrostu mięśni podczas treningów.

Resweratrol został już nazwany „treningiem w pigułce”. Badania pokazują, że zażywanie kapsułek z resweratrolem przy braku ruchu ma podobne skutki jak trening. Prowadzone są obecnie badania nad resweratrolem jako anabolikiem poprawiającym skuteczność treningu siłowego. Jednak biorąc pod uwagę obecne wyniki, widać, jak bardzo skuteczny jest resweratrol i jak duże ma możliwości, szczególnie dla osób aktywnych fizycznie, sportowców, zarówno tych ćwiczących amatorsko, jak i dla zawodowców (sporty siłowe, szybkościowe, kulturyści, itp.). Duże nadzieje wiąże się z resweratrolem przy dyscyplinach wytrzymałościowych, gdyż ta substancja usprawnia metabolizm tlenowy oraz pobudza syntezę włókien mięśniowych typu I, z których w zdecydowanej większość zbudowane są mięśnie długodystansowców.

Resweratrol – nowy bezpieczny anabolik?

Istotnym problemem podczas przyjmowania niektórych anabolików (np. tych na bazie testosteronu) są ich skutki uboczne. Oprócz aktywności anabolicznej (wzrost mięśni i kości), anaboliki mają także właściwości androgeniczne, co powoduje stymulację rozwoju męskich cech i gruczołów płciowych. To ogranicza ich stosowanie, gdyż u kobiet powodują rozwój cech męskich, a u mężczyzn – rozwój poważnych schorzeń m.in. chorób prostaty. W przypadku roślinnego resweratrol nie ma tego problemu – nie ma on skutków ubocznych w postaci działania androgenicznego. Jednym słowem – resweratrol działa korzystnie na mięśnie i stymuluje ich rozwój bez pojawienia się szkodliwych zmian androgenicznych.Resweratrol chroni także mięśnie przed skutkami przetrenowania. Fizjologicznie w sytuacji przedłużającego się stanu zapalnego wynikającego ze zbyt intensywnego treningu dochodzi do zmniejszenia masy mięśniowej. Resweratrol chroni mięśnie, zapobiega ich uszkodzeniu i rozpadowi na aminokwasy.

Warto też wspomnieć o wykorzystaniu resweratrol w okresie przerw treningowych, spowodowanych wakacjami, kontuzją lub chorobą. W tym czasie dochodzi do utraty części zdolności wysiłkowej i wypracowanej wcześniej masy mięśniowej. Powrót do formy zajmuje zwykle trochę czasu, ale można tego uniknąć stosując suplementację resweratrolem w czasie przerwy w treningach.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także