Jesteś tutaj:

Co drzemie w kremie: Retinol

Jednym z bardzo niewielu aktywnych składników kremów, które mogą poszczycić się nie tylko przeprowadzonymi badaniami, ale również wynikami, które potwierdzają jego skuteczne działanie jest retinol, czyli czysta forma witaminy A.

Co drzemie w kremie: Retinol
Mówiąc o składnikach kosmetyków mamy zazwyczaj na myśli substancje, które są w stanie wpłynąć na kondycję cery w sposób widoczny i znaczący. Są to tzw. składniki aktywne.

Czysta forma witaminy A

Jednym z bardzo niewielu aktywnych składników kremów, które mogą poszczycić się nie tylko przeprowadzonymi badaniami, ale również wynikami, które potwierdzają jego skuteczne działanie jest retinol, czyli czysta forma witaminy A.

Jest on składnikiem bardzo wielu produktów do pielęgnacji twarzy, w szczególności mleczek i kremów, zwłaszcza tych dedykowanych osobom o cerze dojrzałej. Nie dziwi ten fakt, zważywszy na jego udowodnione naukowo działanie polegające na stymulowaniu regeneracji i odnowy komórek, niezwykle cenne dla osób dbających o świeży, jędrny i młody wygląd skóry twarzy.

Dlaczego retinol jest tak cenny dla naszej skóry?Jak wspominaliśmy retinol jest czystą forma witaminy A. Witamina ta syntetyzowana jest w organizmie z beta – karotenu zawartego w pożywieniu, natomiast z wiekiem proces ten ulega osłabieniu. Powstaje błędne koło – osłabiona przez procesy starzenia i promienie UV skóra, nie jest w stanie syntetyzować odpowiedniej ilości witaminy A, przez co staje się cieńsza, bardziej wiotka i wysuszona. Utrudnia to syntezę cennej witaminy w dwójnasób. Ważne jest aby przerwać ten proces stymulując skórę do regeneracji i niespowalniania procesu syntezowania. Tutaj właśnie największą rolę odgrywa witamina dostarczana w czystej postaci, czyli właśnie ów cenny retinol.

Znany ze swoich dobroczynnych właściwości składnik pomaga skórze odnowić sieć włókien kolagenowych, dzięki czemu staje się bardziej jędrna. Zewnętrzna warstwa naskórka z kolei zyskuje na nawilżeniu, a co za tym idzie – wygląda młodziej i bardziej świeżo; zmarszczki stają się mniej widoczne, a owal twarzy w widoczny sposób poprawia swoją linię.

Odmładzające właściwości retinolu

Odmładzające działanie retinolu przebiega wielopłaszczyznowo. Przede wszystkim należy wspomnieć o działaniu ochronnym – pod wpływem tego składnika zewnętrzna warstwa naskórka staje się bardziej nawilżona, a dzięki stymulowaniu regeneracji uszkodzonych komórek także grubsza. W wyniku takiego procesu skóra staje się bardziej odporna na bardzo szkodliwe i niszczące działanie promieniowania UV. Promieniowanie ultrafioletowe uszkadza przede wszystkim głębsze warstwy skóry i jest przyczyną rozpadu włókien kolagenowych tworzących niejako szkielet, na którym zbudowane są warstwy skóry i który dzięki temu odpowiedzialny jest za jej jędrność.

Ta cenna substancja ma regulujący wpływ na rogowacenie naskórka, dzięki czemu pogrubiona zostaje żywa, aktywnie chroniąca głębsze warstwy skóry warstwa, natomiast najbardziej zewnętrzna, zrogowaciała i martwa, robi się cieńsza i bardziej nawilżona.

Warto również wspomnieć o bardzo istotnym fakcie, jakim jest jakość komórek, które są tworzone dzięki dobroczynnemu wpływowi czystej witaminy A. Można wówczas zaobserwować zmniejszony odsetek komórek nieprawidłowych, co oznacza większą ilość komórek analogicznych do tych występujących w zdrowej skórze. Nietrudno więc się domyślić, że cera po terapii retinolem wygląda młodziej i bardziej świeżo nie tylko wizualnie, ale faktycznie jest niejako odmłodzona. Oto, czym potrafi być prawdziwy efekt działania składnika nie na darmo zwanego aktywnym!

Retinol w walce ze zmarszczkamiW praktyce charakteryzuje się on częściowym wypełnieniem od środka zmarszczek, dzięki czemu w naturalny sposób stają się one płytsze i mniej widoczne. Czyni skórę bardziej odporną na powstawanie kolejnych uszkodzeń, co zapewnia jej ochronę nawet jakiś czas po zaprzestaniu stosowania kosmetyku zawierającego tę witaminę.

Czego jeszcze możemy się spodziewać stosując kosmetyki, które w swoim składzie posiadają retinol?

Dzięki stosowaniu kosmetyków z retinolem spada ilość uszkodzonych melanocytów – komórek odpowiedzialnych z kolor naszej skóry - czego widocznym efektem jest zmniejszenie widoczności przebarwień i plam na skórze, a także wyrównanie i odświeżenie kolorytu. Jaśniejsza cera pozbawiona plam to cera w widoczny sposób .

Niestety, nie możemy oczekiwać błyskawicznych efektów. Retinol w kosmetyce znany jest z tego, że jego działanie jest głębokie, widoczne, skuteczne i długotrwałe, ale na jego efekty musimy poczekać nawet około roku. Pocieszający w tej kwestii jest fakt, że skutek działania retinolu nie zniknie zaraz po zaprzestaniu stosowania zawierających go preparatów. Tak samo, jak na uzyskanie efektu za pomocą kosmetyków z retinolem musimy sporo poczekać, tak samo możemy się nimi cieszyć dłuższy czas.

Czy zechcemy z niego skorzystać, doświadczyć na własnej – i to w dosłownym znaczeniu – skórze dobroczynnego działania czystej witaminy A? Chyba warto, choćby ze względu na jej udokumentowane i wielopłaszczyznowe działanie. Jeżeli potrzebujemy odmłodzenia, rozjaśnienia i ujędrnienia skóry, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować działanie substancji o tak szerokim zastosowaniu.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także