Jesteś tutaj:

Co grozi naszej skórze ze strony kosmetyków ?

Przyglądając się uważnie opakowaniom poszczególnych kosmetyków, możemy zauważyć wzmiankę "produkt testowany dermatologicznie". Jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że substancje zawarte w kosmetykach, mogą przyczyniać się do podrażnienia naszej skóry i znacznego pogorszenia jej kondycji.

Co grozi naszej skórze ze strony kosmetyków ?

Zdjęcie: Courtney Rhodes

Przyglądając się uważnie opakowaniom poszczególnych kosmetyków, możemy zauważyć wzmiankę "produkt testowany dermatologicznie". Jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że substancje zawarte w kosmetykach, mogą przyczyniać się do podrażnienia naszej skóry i znacznego pogorszenia jej kondycji. Zjawisko to jest związane z indywidualną tolerancją substancji zawartych w kosmetykach przez skórę każdego z nas.

Kontaktowe zapalenie skóry

W obrębie tej zmiany skórnej można wyróżnić dwie podjednostki:

Kontaktowe zapalenia skóry z podrażnienia (ICD)

Jest to bardzo często występująca reakcja nietolerancji danego produktu kosmetycznego. Częstość jej występowania szacuje się na 70-80%, w obrębie wszystkich możliwych typów reakcji nietolerancji.

Cechami charakterystycznymi są: szybkie pojawienie się po zastosowaniu kosmetyku, reakcja jest tym silniejsza im więcej produktu nałożymy na skórę, mamy wrażenie pieczenia i palenia skóry, a powierzchnia ciała mająca kontakt z kosmetykiem jest silnie zaczerwieniona i połyskująca.

Powstawanie tej jednostki chorobowej jest związane z niszczeniem płaszcza hydrolipidowego skóry i komórek warstwy rogowej, czyli całej bariery ochronnej skóry.

Przykłady substancji, wchodzących w skład produktów kosmetycznych, które mogą przyczynić się do powstania ICD:

 • laurylosiarczan sodu (SLS) - substancja myjąca, dodawana w celu usunięcia nadmiaru łoju, wyprodukowanego przez gruczoły łojowe naszej skóry
 • disiarczek selenu - występuje w szamponach przeciwłupieżowych
 • rezorcyna - dodawana do płynów leczniczych stosowanych na włosy, preparatów do farbowania włosów oraz płynów stosowanych w różnych schorzeniach skóry np. zakażeniach bakteryjnych
 • hydrochinon - występuje w preparatach do farbowania włosów, kosmetykach rozjaśniających koloryt skóry (hamuje w skórze syntezę barwnika, czyli melaniny)
 • kwas salicylowy - składnik płynów na odciski oraz płynów odkażających skórę

Alergiczne kontaktowe zapalenia skóry (ACD)

Częstość jego występowania szacuje się na 20-30%, w obrębie wszystkich możliwych typów reakcji nietolerancji. Reakcja ta, polega na odpowiedzi naszego układu immunologicznego, w stosunku do składników/składnika kosmetyku umiejscowionego na skórze. Nasz organizm odbiera kosmetyk jako szkodliwy i stara się bronić przed nim, na skutek czego produkowane są przeciwciała (białka) wiążące się ze składnikami/składnikiem kosmetyku, co powoduje nieprzyjemne objawy.

Charakterystycznymi objawami tego typu reakcji są: wystąpienie pęcherzy, złuszczanie się naskórka, świąd lub wysypka.

Należy zaznaczyć, że objawy ACD pojawiają się dopiero 24 godzinach od zetknięcia z uczulającym kosmetykiem.

Składniki kosmetyków wywołujące ACD to m.in.:

 • parabeny - dodawane do produktów kosmetycznych w charakterze konserwantów, chroniąc kosmetyk przed rozwojem we wnętrzu opakowania bakterii oraz grzybów
 • formaldehyd - stosowany w odżywkach do paznokci, jako utwardzacz płytki paznokciowej oraz jako konserwant w płynach do higieny jamy ustnej
 • "sztuczna henna" (para-fenylodiamina) - występuje w farbach do włosów
 • olejki eteryczne (eugenol, izoeugenol, geraniol) - występują w perfumach, mydłach, dezodorantach. Eugenol stosowany jest w preparatach przeznaczonych do higieny jamy ustnej.
 • ekstrakt z kory dębu (mąkla tarninowa) - występuje w kosmetykach dla mężczyzn

Jeśli zaobserwujemy na swojej skórze niepokojące zmiany, powstałe po zastosowaniu produktu kosmetycznego, powinniśmy natychmiast zaprzestać jego stosowania.

Jeżeli zaobserwujemy, że po stosowaniu większości kosmetyków, nasza skóra jest podrażniona, powinniśmy zacząć stosować produkty hipoalergiczne, np. AA THERAPY DERMATOPICA, CLINIQUE. Kosmetyki te charakteryzują się prostotą receptury, nie zawierają substancji zapachowych, a stosowane składniki cechują się jak najmniejszymi właściwościami uczulającymi, lub są ich całkowicie pozbawione.

Musimy pamiętać, że korzystnym dla naszej skóry, będzie zmiana stosowanych kosmetyków, co jakiś czas.

Anna MachuraSpodobał Ci się artykuł? Chcesz poznać nasze rady jak walczyć alergią?

Pobierz DARMOWY PORADNIK Alergika

"Alergia w pytaniach i odpowiedziach

Rozwiej wątpliwości dotyczące alergii i sposobów jej zwalczania!"


Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także