Jesteś tutaj:

Czy zdrowe i zarazem skuteczne farbowanie włosów jest możliwe?

Farbowanie wcale nie musi szkodzić Twoim włosom! Dowiedz się więcej o preparatach do koloryzacji włosów!

Czy zdrowe i zarazem skuteczne farbowanie włosów jest możliwe?

Zdjęcie: Stefano Mortellaro

Trwała koloryzacja włosów vs farbowanie krótkotrwałe

Na rynku dostępnych jest wiele produktów upiększających włosy. Można je podzielić na dwie podstawowe grupy ze względu na trwałość efektu koloryzacji. Mianowicie na farby dające kolor półtrwały oraz na koloryzacje permanentną.

Te pierwsze nie oddziaływają na strukturę włosa i nie powodują zmiany ich właściwego koloru. Dlatego czasami mówi się o nich jako o farbach bezpiecznych. Pokrywają one barwą jedynie zewnętrzną warstwę włosów, która niestety zmywa się po kilku umyciach. Siwe włosy koloryzują jedynie w około 50%. Do koloryzacji półtrwałej zalicza się również hennę.

Druga grupa to farby trwałe, które zmieniają odcień naszych włosów. Podstawą takiego procesu koloryzacji jest utlenianie, które ma na celu rozjaśnienie naturalnego pigmentu i przez co stworzenie idealnej bazy dla barwnika farby. Absolutna większość permanentnych farb do włosów dostępnych na naszym rynku, zawiera bardzo drażniące i alergo-twórcze substancje chemiczne, m.in. amoniak, który rozrywa zewnętrzną warstwę włosa by umożliwić molekułom farby na wniknięcie.

Wybór jaki mamy nie jest powalający. Możemy wybierać pomiędzy nie tak bardzo szkodliwym ale nie efektywnym farbowaniem, bądź skutecznym ale niszczącym włosy i podrażniającym skórę głowy.

Szkodliwość substancji chemicznych w farbach do włosówU około 7% osób używających farb do włosów pojawia się reakcja alergiczna, głównie w postaci wysypki kontaktowej połączonej z zaczerwienieniem lub swędzeniem skóry głowy. W cięższych przypadkach reakcja alergiczna może powodować opuchnięcie lub złuszczanie się skóry i dotyczyć różnych części ciała. Takie symptomy towarzyszą najbardziej powszechnym reakcjom alergicznym zwanym pokrzywką kontaktową oraz wysypką kontaktową.

Niezwykle rzadko występujący, ale groźny nawet dla życia jest tzw. szok anafilaktyczny. Najczęstszymi objawami jest opuchnięcie twarzy, trudności w oddychaniu, kaszel i spadek ciśnienia. W tym przypadku potrzebna jest szybka pomoc lekarza.

Główną przyczyną tych symptomów jest substancja zwana parafenlenodiaminą (inaczej sztuczną henną), ale również są to rezorcyna, parabeny, hydrochinon, czy też tak powszechny nikiel.

Ponadto, działając inwazyjnie na skórę głowy ww. substancje spowalniają produkcję keratyny oraz wypłukują tłuszcze i związki mineralne. Prowadzi to do osłabienia struktury włosów, zwiększenia ich łamliwości i nawet wzmożonego wypadania.

Najnowsze badania brytyjskie przeprowadzone m.in. przez Johna P. McFaddena z londyńskiego Instytutu Dermatologii im. Św. Jana oraz Iana R. White'a z szpitala Św. Tomasza w Londynie, potwierdzają skalę problemu. Wykazały one, że w ciągu 6 lat ponad dwukrotnie wzrosła liczba przypadków reakcji alergicznych na farby do włosów. Podobny trend zaobserwowano też w innych krajach. Zdaniem autorów pracy, wzrost reakcji alergicznych na farby do włosów może wynikać z faktu, że - jak wskazują analizy rynku - w ostatnich latach wzrosła liczba amatorów farbowania włosów i co gorsza, są to ludzie coraz młodsi.

Charakterystyka substancji chemicznych4-Parafenylenodiamina (PPD - sztuczna henna)

PPD jest powszechnie dostępna i stosowana na rynku od roku 1909. W procesie farbowania włosów wpierw używa się wody utlenionej do przełamania naturalnej melaniny; następnie używa się PPD, która tę melaninę zastępuje. Kiedy PPD reaguje z tlenkiem, częściowo ulega utlenieniu i zyskuje kolor - właśnie w tej formie może powodować uczulenia. W pełni utleniona PPD nie powoduje alergii, więc np. osoby podatne na działanie tej substancji, farbować włosów nie powinny, natomiast mogą bez żadnego ryzyka nosić farbowane futra. M.in. we Francji, Szwecji, w Niemczech całkowicie zabroniono stosowania PPD w farbach do włosów, ponieważ uznano tą substancję za niebezpieczną dla zdrowia człowieka. W Polsce niestety taki zakaz nie został jeszcze wprowadzony.

Nikiel

Nikiel to wysoce reaktywny, piąty pod względem obfitości występowania pierwiastek na Ziemi. Jest trudny do wyeliminowania z bezpośredniego otoczenia, ponieważ stanowi składnik wielu narzędzi, opakowań i niezliczonych przedmiotów użytku codziennego.

Metal ten wykazuje działanie immunotoksyczne (alergogenne) i rakotwórcze. Biorąc pod uwagę powszechność uczulenia, nikiel jest najważniejszym alergenem kontaktowym: 50 - 60 milionów Europejczyków jest uczulonych na nikiel. 10% dorosłych kobiet cierpi z powodu alergii na nikiel, która jest nabywana po przez częsty kontakt z tym metalem: noszenie biżuterii, używanie produktów do makijażu i niektórych produktów żywnościowych (nawet butelkowana woda mineralna może zawierać nikiel) .

Hydrochinion

Jest stosowany jako regulator stopnia utleniania w procesie farbowania włosów. Jest reduktorem (antyutleniaczem), co oznacza, że zwiększając swój stopień utlenienia , jednocześnie powoduje jego zmniejszenie w innych produktach procesu. Jest on powszechnie stosowany w utrwalaczach (np. taśmy fotograficznej). Na skórę głowy działa on wysoce drażniąco, wysusza i uszkadza tkanki. Dyrektywa europejska zakazuje Zgodnie z dyrektywą europejską, wydaną przez komitet stały ds. wyrobów kosmetycznych, stosowanie hydrochinionu w farbach do włosów zostanie zakazane, jedynie nie wiadomo jeszcze kiedy.


Amoniak

Amoniak otwiera osłonkę włosa, czyli jego zewnętrzną warstwę. Usuwa też w pewnym stopniu melaninę, co umożliwia przenikanie molekuł barwnika farby do wnętrza włosa.

Proces "otwierania" osłonki tak naprawdę polega na rozrywaniu wierzchniej warstwy włosa co prowadzi do znacznego osłabienia się jego struktury i w prostej linii prowadzi do rozdwajania się końcówek.

Przy kolejnych farbowaniach, amoniak niszczy coraz to głębsze warstwy. Włosy stają się słabsze, mogą całe rozdwajać się na pół i wypadać. Wypłukuje on również tzw. sebum (tłuszcze) przez co bardzo wysusza włosy.

Rezorcyna
Rezorcyna - zaliczana do grupy fenoli - w farbach do włosów wykorzystywana jako część składowa barwnika.
Stosowana jest również przy produkcji klei przemysłowych, żywic syntetycznych, płynów do układania włosów oraz leków zewnętrznych o działaniu złuszczającym i grzybobójczym.
Podrażnia skórę głowy: może powodować zaczerwienienie, opuchnięcie oraz pokrzywkę kontaktową.

BIOKAP NUTRICOLOR - PIERWSZA PRAWDZIWIE BEZPIECZNA KOLORYZACJA

Kosmetologia i pokrewne jej fryzjerstwo jak wiele dziedzin związanych z naszym życiem ciągle ewoluuje. Na całym świecie powstają nowe, a sprawdzone rozwiązania są wciąż udoskonalane. Techniki koloryzacji włosów nie są tu wyjątkiem i wiele innowacyjnych rozwiązań również dociera do naszego pięknego kraju nad Wisłą. I tak całkiem niedawno na Polskim rynku pojawiły się nowe farby do włosów o bardzo ciekawiej specyfikacji.

We włoskich laboratoriach firmy BIOSLINE, z synergii pomiędzy fito-kosmetyczną tradycją i awangardową technologią, powstała skuteczna oraz bezpieczna nawet dla najwrażliwszej skóry, linia farb do włosów BIOKAP NUTRICOLOR.

PIĘKNE WŁOSY TO PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWE WŁOSYPonad 90% składników BIOKAP NUTRICOLOR to substancje pochodzenia roślinnego, które zostały skrupulatnie dobrane w oparciu o najbardziej nowatorskie badania fito-kosmetyczne. Dzięki swojej unikatowej formule farby BIOKAP gwarantują bardzo wysoką dermo-kompatybilość. Nie tylko nadają włosom piękny, naturalny odcień ale również odżywiają i nadają im zdrowy wygląd. Dział badań i rozwoju firmy BiosLine poddaje każdą partię produktu rygorystycznym testom mikrobiologicznym. Tym samym gwarantuje najwyższą jakość kosmetyczną.


BIOKAP NUTRICOLOR to pierwsze trwale koloryzujące farby do włosów na naszym rynku, które w swoim składzie nie zawierają najbardziej drażniących i alergogennych substancji chemicznych tak powszechnie stosowanych w innych dostępnych preparatach barwiących (amoniak, parabeny, rezorcyna, nikiel, parafenylenodiamina, hydochinion).

W podstawowy skład farb BIOKAP wchodzą 3 grupy naturalnych składników:Proteiny Roślinne

Roślinne proteiny pszenne, sojowe, ryżowe i owsiane nadają włosom miękkość i blask.
Proteiny pszenne charakteryzują się dobrze znanymi właściwościami nawilżającymi.
Proteiny sojowe chronią włosy przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych.
Proteiny ryżowe nadają miękkości i odżywiają.
Proteiny owsiane tworzą na włosach powłokę zmiękczającą i uelastyczniającą.

Liofilowe kwasy owocowe

Jest to kompleks opatentowany pod nazwą Lactosafe, wyodrębniony z kwasów alfa-alkoholowych pobranych z owoców.

kwas mleczny z trzciny cukrowej i buraka cukrowego
kwas cytrynowy (propanotrikarboksylowy) z cytrusów
kwas winowy (3-dihydroksybutanodiowy) z winogron
kwas jabłkowy (hydroksybursztynowy) z miodu i porzeczek
Kwasy owocowe przekształcono w kwasy liofilowe w celu zagwarantowania stabilności farby oraz polepszenia jej wchłaniania.
Dzięki działaniu polegającym na powolnym uwalnianiu, wnikają głęboko we włosy, działając przeciwuczuleniowo i ochronnie na skórę głowy.

Wyciąg z wierzby

Kwas beta-alkoholowy, który pochodzi z wierzby i jest kwasem salicylowym pełniącym wiele zróżnicowanych, ważnych funkcji kosmetycznych. Chroni włókna włosów przed utlenieniem wywoływanym przez promieniowanie UV, gwarantując długotrwały efekt koloryzacji.

Zabezpiecza wiązania proteinowe między aminokwasami keratyny sprawiając, że włosy stają się mocne oraz zabezpieczając końcówki przed rozdwajaniem. Efekt końcowy jest wyjątkowo zadowalający: miękkie, lśniące i zdrowe włosy.


Linia farb do włosów BIOKAP NUTRICOLR ze względu na swój delikatny skład pozwala na zmianę koloru włosów o 3-4 odcienie. Jest przeznaczona dla osób pragnących podkreślić swój naturalny kolor bądź pokryć siwe włosy.

Pokrywa siwe włosy w 100% już podczas pierwszej aplikacji.

Łatwa w użyciu w formie gęstego kremu o przyjemnym zapachu
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także