Jesteś tutaj:

Czym są zmarszczki?

Skóra człowieka zaczyna się starzeć już po ukończeniu 25 roku życia. Oznaką, że nasza skóra weszła już w ten nieodwracalny proces, są zmarszczki. Pierwsze zmarszczki uwidaczniają się na skórze zanim wyraźnie obniży się jej elastyczność.

Czym są zmarszczki?

Zdjęcie: Tomas Castelazo

Skóra człowieka zaczyna się starzeć już po ukończeniu 25 roku życia. Oznaką, że nasza skóra weszła już w ten nieodwracalny proces, są zmarszczki. Pierwsze zmarszczki uwidaczniają się na skórze zanim wyraźnie obniży się jej elastyczność.

Zmarszczki klasyfikujemy następująco

 • Zmarszczki mimiczne - pojawiają się najwcześniej, wynikają z ruchów mięśni mimiki twarzy: kiedy się śmiejemy, kiedy marszczymy brwi. Najbardziej widoczne z nich to tak zwane: śmieszki wokół oczu, kurze łapki w kącikach oczu oraz zmarszczki złości i zdziwienia na czole.
 • Zmarszczki grawitacyjne - spowodowane są naturalnym procesem starzenia się skóry, związane są z przyciąganiem ziemskim.
 • Zmarszczki strukturalne - związane są z trybem życia, czynnikami genetycznymi oraz wpływem na skórę szkodliwego działania promieni słonecznych.
Zmarszczki mimiczne i grawitacyjne mają podłoże mechaniczne i likwidacja raz powstałych zniekształceń skóry jest w ich przypadku trudna. Preparaty zewnętrzne o działaniu aktywnym mogą skutecznie zredukować zmarszczki o charakterze strukturalnym, ale jedynie wspomagają terapię zmarszczek mimicznych i grawitacyjnych.

Skóra ludzi młodych jest sprężysta, elastyczna, więc kiedy mięśnie twarzy wracają do spoczynku, nie widać na niej żadnych załamań ani bruzd.

Około 30 roku życia zmarszczki mimiczne zaczynają przechodzić w trwałe, skóra powoli traci elastyczność, a załamania na skutek ruchów mimicznych zaczynają być widoczne nawet przy całkowitym spokoju twarzy. Zmarszczki te najszybciej pojawiają się w miejscach gdzie mimika twarzy jest najbardziej ruchliwa. I tak na przykład: u osób radosnych, często śmiejących się pierwsze zmarszczki pojawia się wokół oczu i ust. Za radosny wyraz twarzy odpowiedzialne są mięśnie:
 • Mięsień okrężny oka (zamyka powiekę, wywołuje promieniste fałdy wokół oczu)
 • mięsień okrężny ust (jest zwieraczem szpary ustnej, bierze udział w ruchach ust)
 • mięsień jarzmowy większy ( pociąga i zbliża wargi oraz górną część fałdu nosowo - wargowego do tyłu i do góry, ukazuje śmiech)
 • miesień śmiechowy (pokazuje uśmiech oraz powoduje powstanie tak zwanych: dołeczków na policzkach). Powtarzająca się mimika twarzy, powoduje utrwalenie załamań skóry, które towarzyszą przy poruszaniu mięśni wyrazowych twarzy. Rolą mięśni wyrazowych jest wyrażanie naszych emocji.
W tym okresie życia pojawiają się również poziome załamania na szyi, będące przyczyną garbienia się, pochylania głowy oraz nieprawidłowego ułożenia głowy w czasie snu.

Skóra kobiet po 40 roku życia pod wpływem spadku poziomu pewnych hormonów, może tracić nawet 2% kolagenu rocznie. Spadek ten powoduje nieodwracalne szkody w jakości skóry. Pojawiają się głębsze zmarszczki i bruzdy biegnące od nasady nosa w kierunku ust oraz krótkie zmarszczki zaczynające się na brzegu wargi górnej i dolnej. Do ich powstania przyczyniają się: częste palenie papierosów, ubytki uzębienia oraz mimiczne ściąganie ust. W tym czasie w górnych partiach czoła pogłębiają się poziome zmarszczki mimiczne, nieco poniżej zmarszczki pionowe, czasami sięgające aż do nasady nosa. Na skroniach zmarszczki zaczynają rozchodzić się promieniście od zewnątrz oka sięgając niekiedy do nasady włosów.

Około 50. roku życia proces starzenia agresywnie przyśpiesza, spadek hormonów powoduje, że skóra zaczyna gorzej funkcjonować. Skóra traci swą jędrność i gęstość, głównie przez znaczny spadek produkcji kolagenu i elastyny. W rezultacie skóra jest cienka, mało elastyczna, pojawiają się pobruzdowania o przebiegu równoległym, zmarszczki o różnej głębokości oraz suchość skóry. Następuje zmiana owalu twarzy, spowodowana zmniejszoną ilością włókien podtrzymujących owal twarzy oraz z nieuniknionym przyciąganiem grawitacyjnym.

Skóra po 50 roku życia starzeje się w sposób naturalny, strukturalny i grawitacyjny.

Zmarszczki są rezultatem naturalnego zwiotczenia skóry i mięśni wyrazowych, których nieustannie używamy oby wyrazić swoje emocje. Zmarszczki na twarzy są odzwierciedleniem naszej osobowości, nastawienia do życia i ludzi. Uzewnętrzniają nasze odczucia: radość, rozczarowanie, przykrość odrazę czy też gniew. Nie powinniśmy się ich wstydzić, lecz je pielęgnować i zapobiegać by nie przerodziły się w głębokie bruzdy i załamania.

Jak wklepywać krem do twarzy/krem pod oczy, by nie przyczyniać się do powstawania lub pogłębiania się zmarszczek.

Preparaty pielęgnacyjne powinno się nakładać wzdłuż przebiegu mięśni wyrazowych twarzy i zawsze w kierunku do góry, aby przeciwdziałać zwiotczeniu skóry na które i tak jesteśmy narażeni przez przyciąganie ziemskie.

Kremy pod oczy wklepujemy zgodnie z przebiegiem mięśnia okrężnego oka, w kierunku jak układają się brwi. Od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego, krem można nakładać dookoła oka, również na górną nieruchomą powiekę oka (tuż pod brwiami).Spodobał Ci się artykuł?

Chcesz wiedzieć więcej?

Polecamy zaglądnąć do darmowego Poradnika Domzdrowia.pl

"Skuteczne wskazówki jak radzić sobie z objawami klimakterium"


Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także