Jesteś tutaj:

Dlaczego warto pielęgnować skórę po każdej kąpieli?

Bardzo często po kąpieli, z braku czasu bądź lenistwa, zapominamy o tym, aby nałożyć preparat pielęgnacyjny na naszą skórę. Dlaczego tak ważne jest to, by zaraz po kąpieli nałożyć na skórę kosmetyk pielęgnacyjny?

Dlaczego warto pielęgnować skórę po każdej kąpieli?

Zdjęcie: JenaAnd

Bardzo często po kąpieli, z braku czasu bądź lenistwa, zapominamy o tym, aby nałożyć preparat pielęgnacyjny na naszą skórę. Szczególnie dotyczy do skóry ciała. Niestety ma to niekorzystny wpływ na jej stan. Dlaczego tak ważne jest to, by zaraz po kąpieli nałożyć na skórę kosmetyk pielęgnacyjny?

Co się dzieje ze skórą w trakcie mycia?

Zawarte w preparatach myjących składniki – m.in. Sodium Laureth Sulfate(SLES) - umożliwiają usunięcie z powierzchni skóry brudu i zanieczyszczeń. Ich działanie jest na tyle intensywne, że dochodzi również do wymywania lipidów (tłuszczu) i zmiany pH na powierzchni skóry. Lipidy czyli naturalne tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry. Ich niedobór powoduje wysuszenie skóry. Zmiana pH z kwaśnego na zasadowy również ma niekorzystny wpływ. Wskutek tego dochodzi do pogorszenia funkcji barierowych skóry. Staje się ona szorstka i podatna na podrażnienia.

W efekcie mycia skóra jest odtłuszczona, a woda zawarta w jej wnętrzu szybciej odparowuje. Ponadto jeżeli po kąpieli dokładnie jej nie wytrzemy to woda znajdująca się na jej powierzchni również będzie odparowywać. Może to spowodować nadmierne przesuszenie skóry. Dlatego istotne jest to, aby po każdej kąpieli zastosować preparat pielęgnacyjny.

Jak zapobiec wysuszeniu skóry?

RENATŁUSZCZANIE SKÓRY

Warto zwracać uwagę na to, aby w preparatach, które stosujemy do mycia znajdowały się składniki renatłuszczające. Mają one za zadanie odbudowanie bariery lipidowej naskórka. W momencie mycia, gdy z powierzchni skóry zostają usunięte lipidy, składniki renatłuszczające „wskakują” na ich miejsce. W ten sposób uzupełniają ich niedobory. W znacznym stopniu zmniejsza to niekorzystny wpływ preparatów myjących na skórę.

Do substancji tych między innymi należą:
 • PEG-7 Gliceryl Cocoate
 • Cocamide DEA
 • Cocamide MEA
 • Laureth-6

Ponad to składniki te mają również inne istotne właściwości. Ograniczają efekt wysuszenia i odtłuszczenia skóry spowodowany działaniem SLES’U (Sodium Laureth Sulfate).

HYDROLIZATY PROTEIN

Istnieją również inne składniki, które mają pozytywny wpływ na naszą skórę tzw. hydrolizaty protein. Dodawane do kosmetyku myjącego powodują wytworzenie się specjalnego filmu na powierzchni skóry. Pośrednio nawilżają skórę poprzez ograniczenie procesu parowania wody z wnętrza skóry.

Należą do nich np.
 • hydrolizaty protein z migdałów (Hydrolyzed Sweet Almond Protein)
 • hydrolizaty protein z ryżu (Hydrolyzed Oryza Sativa Protein)
 • hydrolizaty protein z mleka (Hydrolyzed Milk Protein)

REGUŁA 5 minut

Wystarczy zastosować się do tzw. reguły 5 minut, żeby zapobiec nadmiernemu wysuszeniu skóry. Jest to czas w jakim po kąpieli woda znajdująca się we wnętrzu naszej skóry paruje. Jeżeli nałożymy na skórę preparat pielęgnacyjny to zahamujemy ten proces. Niedobory lipidów zostaną uzupełnione. Woda zostanie zatrzymana we wnętrzu skóry, która w efekcie będzie dobrze nawilżona, jędrna i elastyczna.

Pamiętajmy o pielęgnacji nie tylko skóry twarzy, ale także skóry ciała.


Joanna Hirszler

Dyplomowany technik usług kosmetycznych i studentka Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.

Obecnie pracuje jako dermokonsultantka w aptece ogólnodostępnej.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także