Jesteś tutaj:

Gdy bolą kości, mięśnie, stawy

Coraz więcej osób, i to nie tylko w starszym wieku, narzeka na bóle. Są to różne dolegliwości, a do szczególnie uciążliwych należą bóle przewlekłe, trwające miesiącami i latami. Wiele z nich łączy się z chorobami reumatoidalnymi i artretycznymi. Szczególnie dokuczliwe są też bóle stawowe, nasilające się szczególnie jesienią, zimą i wczesną wiosną.

Gdy bolą kości, mięśnie, stawy

Zdjęcie: Holly Lay

Coraz więcej osób, i to nie tylko w starszym wieku, narzeka na bóle. Są to różne dolegliwości, a do szczególnie uciążliwych należą bóle przewlekłe, trwające miesiącami i latami. Wiele z nich łączy się z chorobami reumatoidalnymi i artretycznymi. Szczególnie dokuczliwe są też bóle stawowe, nasilające się szczególnie jesienią, zimą i wczesną wiosną. Najbardziej obciążone są stawy kolanowe, a istotnym czynnikiem pogarszającym stan pacjentów jest nadmierny ciężar ciała i otyłość – zbędne kilogramy nadmiernie obciążają kręgosłup, biodra i kolana. Dlatego tak ważna jest troska o prawidłową wagę ciała – gdy masa ciała spada, stawy nóg i kręgosłupa zostają odciążone i ból łagodnieje lub znika. Stawy „nie lubią” również jednostajnych, długotrwałych pozycji, więc podczas stania, siedzenia, a nawet leżenia należy co jakiś czas poruszać się, zmieniać pozycję, aby ożywić chrząstki stawowe.

Zwyrodnienie stawów

Zmiany zwyrodnieniowe stawów pojawiają się już po 20-30 roku życia. Powstają one pod wpływem różnorodnych czynników uszkadzających chrząstkę stawową. Należą do nich powolne zużywanie się chrząstki w ciągu życia, powtarzające się drobne urazy stawów, długotrwałe przeciążenia (w tym otyłość), wrodzone lub nabyte zniekształcenia narządu ruchu i wiele innych. W chrząstce stawowej powstają zmiany wsteczne, ulega ona wysuszeniu, zmętnieniu i zwłóknieniu. Powierzchnia chrząstki traci swoją gładkość, z czasem ulega starciu i nie chroni już kości przed uciskiem i wstrząsami. Na wyszlifowanych powierzchniach stykających się kości mogą pojawić się wyrośla kostne, a torebka stawowa ulega pogrubieniu i stopniowo się kurczy. Mogą też pojawić się w stawach i tkankach okołostawowych wtórne odczyny zapalne, obrzęki i wysięki. Przy obciążeniach stopniowo pojawiają się coraz silniejsze dolegliwości bólowe, które w zaawansowanej chorobie nie ustępują nawet w czasie spoczynku.

Fibromialgia – choroba cywilizacyjna

Pisząc o dolegliwościach ze strony stawów powinnam także wspomnieć o fibromialgii, tak często lekceważonej przez lekarzy. Ta dokuczliwa i przykra choroba objawia się najczęściej uogólnionymi, przewlekłymi bólami mięśni i ścięgien, które mogą wędrować do wszystkich miejsc ciała, zmieniając swoją intensywność. Charakterystyczny dla tego schorzenia jest silny, potęgujący się ból, towarzyszący niewielkiemu nawet uciskowi przyczepów mięśniowych i poranna sztywność stawów. Bóle łączą się z uczuciem zmęczenia, depresją i stanami lękowymi. Fibromialgia bywa nazywana reumatyzmem mięśniowym, a przyczyny choroby nie są jasne i sprecyzowane.
Stąd też trudność w jej leczeniu – działające objawowo środki przeciwbólowe są często nieskuteczne i mają liczne działania uboczne.

Wskazówki żywieniowe – czyli jak skomponować odpowiednią dietę

Wśród czynników wpływających na występowanie schorzeń reumatycznych i dolegliwości bólowych ze strony układu stawowo-mięśniowego wymienia się najczęściej: skłonności genetyczne i hormonalne, palenie papierosów i długotrwały stres. Niektóre jednak mogą mieć też tło alergiczne. Naukowcy zwracają uwagę na ścisły związek składników pokarmowych z występowaniem tych schorzeń, stąd istotny nacisk w terapii na odpowiednią dietę i wykluczenie określonych produktów z jadłospisu, mogących nasilić objawy i przyspieszyć rozwój choroby.

Najważniejsze jest niedopuszczenie do zakwaszenia organizmu. Dlatego w diecie nie powinno brakować świeżych warzyw oraz owoców. Wskazane są krótko gotowane albo surowe warzywa – np. brokuły, kapusta, seler, sałata, ogórki, pory, marchew, buraki, pietruszka i rośliny strączkowe. Wśród owoców warto zwrócić uwagę na: borówki, żurawinę, aronię, ciemne winogrona, czarną porzeczkę i jagody. Warzywa i owoce oraz zrobione z nich naturalne soki są także źródłem witaminy C, która ma wpływ na wytwarzanie kolagenu oraz bioflawonoidów. Likwidują one wolne rodniki oraz działają przeciwzapalnie.

Dietetycy podkreślają także konieczność wykluczenia z posiłków roślin psiankowatych (np. pomidorów, papryki, bakłażanów), które mogą nasilić objawy choroby. Należy również ograniczyć spożywanie produktów przetworzonych i konserwowanych oraz słodyczy, cukru, kawy i alkoholu. Menu należy wzbogacać o tłuste ryby z zimnych mórz, których mięso zawiera dużo wapnia, jodu i fosforu oraz stanowi źródło dobrze przyswajalnego białka. Ryby są także źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, chroniących nie tylko serce, ale także mobilizujących organizm do walki ze stanami zapalnymi i poprawiających ruchomość stawów. Kwasy omega-3 znajdują się także w oleju lnianym, oliwie z oliwek i orzechach włoskich.

Pomoc z apteki

Korzystne efekty zapobiegające postępowi choroby zwyrodnieniowej stawów przynosi stosowanie suplementów diety zawierających siarczan glukozaminy oraz chondroitynę, będącą składnikiem chrząstki. Glukozamina dostarczająca podstawowego surowca do budowy zdrowej tkanki chrzęstnej w żywności występuje w ilościach śladowych, głównie w owocach morza (krabach, krewetkach, homarach).

Glukozamina i chondroityna są węglowodanami występującymi naturalnie w naszym organizmie. Są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie stawów. Przy wzmożonym wysiłku fizycznym, obciążeniu stawów (nadwaga) i w starszym wieku produkcja glukozaminy i chondroityny zmniejsza się. Oba te związki są dobrze wchłaniane z przewodu pokarmowego, a ich połączenie w suplementach działa synergistycznie i
zdecydowanie poprawia sprawność i wytrzymałość stawów, zmniejsza dolegliwości bólowe i zapobiega zmianom zwyrodnieniowym. Zarówno glukozamina, jak i chondroityna nie wywołują istotnych objawów ubocznych i mogą być bezpiecznie stosowane przez dłuższy czas.

Warto również zwrócić uwagę na innowacyjny i naturalny składnik – Osteol, którego skuteczność jest potwierdzona badaniami klinicznymi. Osteol jest wyprodukowany z bioaktywnych białek mleka, które są łatwo przyswajalne przez organizm i nie wywołują skutków ubocznych. Działa on w synergii z glukozaminą i chondroityną, dzięki czemu wzmocniony jest efekt ochronny stawów. Dzięki połączeniu tych trzech składników zwiększa się produkcja kwasu hialuronowego w stawach, zmniejsza się stan zapalny i odczuwanie bólu oraz poprawia ruchomość stawów.

Pierwszym i jedynym, jak dotąd, preparatem w Polsce, który oprócz glukozaminy i chondroityny zawiera Osteol, jest Artrocol Zakładów Farmaceutycznych „Colfarm”. Dodatkowo skład został wzbogacony imbirem, witaminami C i E oraz cynkiem, które od dawna są stosowane w problemach ze stawami.

Zdrowy ruch

Aktywność fizyczna, odpowiednio dobrana do wieku i stanu pacjenta, jest cudownym lekiem na wszelkiego rodzaju bóle. Mechanizm jest prosty – zaczyna wtedy działać tzw. pompa mięśniowa, pobudzająca krążenie, poprawiająca odżywienie i dotlenienie tkanek, a tym samym łagodząca bóle przewlekłe.

Najbardziej wskazaną formą są spacery po miękkim terenie w odpowiednim, amortyzującym kroki obuwiu, jazda na rowerze lub rowerku treningowym oraz pływanie. Przy bólach stawów kolanowych i skokowych niewskazany jest natomiast jogging – szczególnie na twardym podłożu – gdyż nadmiernie obciąża, a nawet uszkadza stawy. Dużym obciążeniem dla stawów nóg jest również chodzenie i stanie na wysokich obcasach. Pamiętajmy o tym, zanim zaczną nam dokuczać bóle stawów nóg, a także kręgosłupa. Dobre efekty przynosi również wizyta u lekarza chiropraktyka, zajmującego się terapią manualną kręgosłupa i stawów, masaże, zabiegi fizykoterapeutyczne, światło- i magnetoterapia.

Ruch jest bardzo ważnym elementem odżywienia chrząstki stawowej, która nie ma własnych naczyń krwionośnych – dlatego elementem terapii, nawet przy dużym stopniu uszkodzenia są odpowiednio dobrane ćwiczenia.

Maja Błaszczyszyn

Biochemik i diagnostyk. Autorka książek, m.in.: „Dieta życia”, „Jedzta co chceta”, „Styl życia, który leczy”, Pełnia życia”. Występuje często w radiu i telewizji, przygotowała także cykl autorskich programow telewizyjnych „Zdrowy styl życia oraz medycyna naturalna”. Promując zdrowy styl życia, zyskała w tej dziedzinie powszechny autorytet.

Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także