Jesteś tutaj:

Herbata oczyszczająca – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Posty i rytuały oczyszczające znane są od tysięcy lat w różnych kulturach. Miały zapewnić lepszy kontakt ze swoim własnym „ja”, wewnętrzną przemianę lub zdobycie wyjątkowych umiejętności. Jak detoks wygląda dzisiaj?

Herbata oczyszczająca – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Czym nie jest herbata oczyszczająca?

Warto raz na zawsze rozprawić się z mitami dotyczącymi herbat oczyszczających. Nawet najdroższa herbatka nie jest magicznym remedium na wszystkie bolączki organizmu. Z pewnością nie będzie pełnić funkcji cudownej pigułki odchudzającej, która bez większego wysiłku z naszej strony błyskawicznie spali zbędny tłuszcz. Aby herbata oczyszczająca spełniła swoje zadanie, czyli przyspieszyła procesy detoksykacyjne organizmu, a przy okazji zwiększyła tempo metabolizmu i poprawiła trawienie, ważne jest aby zadbać również o innych aspekty naszego życia. Podczas stosowania herbaty oczyszczającej zadbajmy też o dostatecznie długi sen z dala od laptopa i więcej ruchu na świeżym powietrzu.

Sama herbata detoksykująca niewiele zdziała, jeśli nie zmienimy naszego sposobu żywienia. Herbata oczyszczająca nie zastąpi nam dobrze zbilansowanych posiłków ani aktywności fizycznej. Jeśli mamy problem z doborem odpowiedniego jadłospisu, powinniśmy posłuchać sugestii dietetyka, który ułoży nam racjonalny plan żywieniowy.

Czym wyróżnia się dobra herbata oczyszczająca?

Skuteczność herbat oczyszczających to nie magia, ale efekt wieloletnich badań nad tradycyjnymi ziołami i połączenie umiejętności etnobotaników, technologów żywienia oraz dietetyków. Nad powstaniem dobrej herbaty oczyszczającej czuwa sztab naukowców, którzy w laboratoriach sprawdzają stężenia substancji bioaktywnych i wykluczają skażenie finalnego produktu substancjami, które nie powinny się w nim znaleźć. Aby herbatka oczyszczająca usunęła toksyny z naszych ciał, sama powinna być pozbawiona zanieczyszczeń, np. metali ciężkich.

Kiedy wybieramy tanie produkty o niesprawdzonym pochodzeniu, nie mamy pewności, czy jej skład nie jest zanieczyszczony odpadkami powstałymi w czasie produkcji, czy też gorszymi częściami roślin nieposiadających większych ilości substancji aktywnych. Warto zainteresować się pakietem zawierającym nie tylko samą herbatę, ale również nadzór dietetyka i spersonalizowany plan żywieniowy. To zapewni większe szanse powodzenia naszego detoksu.

Jednym z czynników, który łatwo odróżnia herbaty wysokiej jakości od kiepskich produktów jest też cena. Najtańsze herbaty mają w składzie zioła niewiadomego pochodzenia. Te droższe (zazwyczaj w cenie około 120 złotych za opakowanie przeznaczone na jedną kurację) powstały na bazie ekologicznych składników z organicznych plantacji, monitorowanych na każdym etapie produkcji.

Jak prawidłowo przyrządzić herbatę oczyszczającą?

Aby herbatka oczyszczająca przyniosła pożądane efekty, należy ją pić regularnie i pamiętać o odpowiedniej procedurze zaparzania. Większości herbat oczyszczających, szczególnie tych, które zawierają w składzie zieloną herbatę, nie powinno się zalewać wrzątkiem. Taki napar staje się gorzki i niesmaczny. Najlepiej odczekać kilka minut od zagotowania wody, aż osiągnie temperaturę ok. 80°C. Podobnie napary ze składnikami śluzowymi (jak np. fiołek czy siemię lniane) nie powinny być zalewane wrzącą wodą. Do przygotowania naparu z ziół najlepiej użyć miękkiej źródlanej wody albo przefiltrowanej kranówki, aby pozbyć się z niej nadmiaru chloru. Unikajmy wód wysokozmineralizowanych, które po zagotowaniu mogą tworzyć szkodliwe dla zdrowia związki.

W zależności od składników herbatę oczyszczającą należy parzyć około 10–15 minut pod przykryciem, aby olejki eteryczne nie ulotniły się wraz z parą. Tak otrzymany napar jest też bardziej intensywny w smaku i esencjonalny. Pamiętajmy, by nie przeparzać herbaty (nie pozostawiajmy suszu w naparze dłużej niż to konieczne) i wypijać ją bezpośrednio po przyrządzeniu. Nie powinniśmy zostawiać jej na później ani parzyć większych ilości na cały następny dzień. Taka herbata traci swoje właściwości, zmienia również smak i zapach. Nie popadajmy również z jednej skrajności w drugą i nie wyciągajmy suszu z naparu zbyt szybko. Niektóre substancje prozdrowotne, jak np. garbniki działające ochronnie na błony śluzowe żołądka czy jelit, wydzielają się dopiero po 3–5 minut od rozpoczęcia parzenia.

Trzymajmy się zaleceń producenta i nie nadużywajmy herbat oczyszczających. Zwiększenie liczby dopuszczalnych filiżanek w ciągu dnia może spowodować niechciane efekty przeczyszczające. Zazwyczaj wypijanie od 1 do 3 filiżanek wystarczy, by odczuć jej pozytywne działanie. Więcej nie znaczy lepiej. Pamiętajmy, żeby w ciągu dnia dodatkowo nawadniać organizm wodą mineralną. Jeśli wybieramy napary podkręcające metabolizm i pobudzające, np. te z yerba matą czy zieloną herbatą, nie pijmy ich bezpośrednio przed snem.

Co się kryje w pudełku herbaty oczyszczającej?

Choć herbata oczyszczająca nie zawiera aż tak niesamowitych składników, połączenie odpowiednich komponentów może wywołać pozytywne rezultaty – zyskamy promienną cerę i bez trudu zmieścimy się w numer mniejsze spodnie. Jednym z głównym składników herbat detoksykujących są naturalne diuretyki. Moczopędnie działające rośliny takie jak fiołek trójbarwny czy skrzyp polny nie tylko pomagają walczyć z opuchlizną i obrzękami, ale redukują objawy zatrzymania wody w organizmie. Inne składniki poprawiające trawienie i perystaltykę jelit, np. kora cynamonowca, zapobiegają wzdęciom i gazom.

Herbaty oczyszczające są pełne substancji działających przeciwzapalnie, a do tego przyspieszają metabolizm. Najlepiej, żeby do tego hamowały łaknienie i zwiększały termogenezę poposiłkową, a tym samym spalanie kalorii, np. kłącze imbiru lekarskiego. Proces oczyszczania zatrutego organizmu dodatkowo go osłabia, przez co w składzie herbaty detoksykującej przydadzą się adaptogeny redukujące nadmierną reakcję organizmu na stres, a także rośliny działające antybakteryjnie, antyseptycznie i przeciwwirusowo, jak np. hibiskus.

W procesie detoksykacji nie zapominajmy o ziołach hepatoprotekcyjnych, które będą chronić naszą wątrobę przed nadmiernym obciążeniem, jak np. mniszek lekarski. Jeśli mamy problem z nieszczelnym jelitem, a także przewlekłymi zaparciami, przydatne może się okazać działające osłaniająco na nabłonek jelitowy siemię lniane. Nie zapominajmy również o antyoksydantach, np. w postaci zielonej herbaty. Zmniejszą ilość wolnych rodników i poprawią wygląd naszej skóry.Kiedy jest najlepszy czas na oczyszczanie organizmu?

Jeśli czujemy się opuchnięte niczym balon, nie dopinamy ulubionych jeansów, a do tego z lustra spogląda na nas szara, smutna i zmęczona twarz – czas pomóc naszemu organizmowi uporać się z nadmiarem toksyn. Objawy zatrucia szkodliwymi substancjami bywają niespecyficzne – począwszy od worków pod oczyma, złej kondycji skóry, nieprzyjemnego oddechu, na problemach ze zrzuceniem zbędnych kilogramów kończąc.

Praktycznie z każdej strony jesteśmy narażeni na nadmiar toksyn. Jeśli nie żyjemy w uroczej wiosce z dala od zakładów przemysłowych, a warzyw i owoców nie zbieramy z własnego ogródka, istnieją spore szanse, że do naszego organizmu trafia sporo toksyn. Nadmiar niezdrowego jedzenia, metale ciężkie obecne np. w rybach z niekontrolowanych hodowli, a także zanieczyszczenie środowiska i mało aktywny tryb życia mogą powodować konieczność regularnych czasowych detoksów, a także włączenia produktów wspierających samoczynne oczyszczanie organizmu do naszej codziennej diety.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także